Geçmişi Özlüyor musunuz ?

Üzerinden zaman geçmişse eğer , insan yaşadığı evlere semtlere, işittiği ilk sevgi sözcüklerine, hatırladığı bütün sarıp sarmalamalara, unutamadığı güneşli günlere, boynundaki ipi almak için uzanmış şefkatli ellere ve mutluluktan öldüğü gecelere bile ağlar.

İnsan, geçip gitmiş zamanı hesaplar ve ağlar…

Yazık ettiğini, haksızlığa uğradığını, asla değişmeyeceğini, her seferinde döne döne başladığı yere savrulduğunu, duymaması gereken sözler duyup görmemesi gereken şeyler gördüğünü, ömrünü yok yere tükettiğini düşünür ve ağlar.

link

Bu şarkıyı dinlerken aklıma lise yıllarında en samimi arkadaşımla oturup ağlaşmalarımız geldi . O iki haftalık ilişkisinde adamın eski sevgilisine tekrar dönmesiyle aldatılmıştı. Bende dengesiz bir adama platonik aşıktım. Nasıl da büyüktü dertlerimiz.

Geçmişe duyulan özlem mutsuzluğun dibine vurmak mı ?

Yoksa sizde özler misiniz geçmişi ?

0|0
1827

En İyi Erkek Görüşü

• Geçmiş bana sürekli eski ben'i hatırlatır. Gariptir, çünkü eski beni şu an benim içime sığdırmaya çalışsan sığmaz.

Eğlenceliydi belki, deli dolu, kafasına ne eserse onu yapardı. Utanma kelimesi onun lügatında yoktu.

Vurdumduymazdı.

En güzeli de oydu belki..

Kendin için yaşamak. Başkalarını düşünmeden hareket etmek. Tavsiye ederim, çünkü düşünüyorum da ben o zamalar mutluydum da.

Şimdi belki daha aklı başındayım ama böyle olmak bana mutluluk getirmiyor, onu demeye çalışıyorum.

S..tir et insanları diyorum yani. Onların senin neye ihtiyacın olduğunu düşünmelerinin hiçbir önemi yok.

Geçmişi özlüyorum.

Çünkü geçmişte mutlu olduğumu gördüm. Şimdi ise sadece görmeye çalışıyorum.

Geçmişe duyulan özlem mutsuzluğun dibine vurmak senin deyiminle, evet.

Çünkü her bir ilerleyişimiz bizi daha da bokluğa götürüyor.

Geliştiğimizi, kendimizi değiştirdigimizi, ilerleme kaydettiğimizi düşünüyoruz. Ama nedense geliştikçe mutluluğumuz daha da yapaylaşıyor.

Aptallık ile mutluluk doğru orantılı çünkü, bunu göremiyoruz.

3|1
    2|0
    • Ağır sorumluluklar yüklüyor omuzlarımıza hayat. Büyüdükçe sorunlar , sıkıntılarda güçleşiyor.

Dondurmayı limonlu mu , vişneli mi alsam kaygısının yerini daha dev sorunlar , gelecek kaygısı alıyor.

Cahillik dönemi diyerek hayatımın en çok hatasını yaptığım döneme bu derece özlem duymak insanın geleceğe inancını azaltıyor. Sanırım Geroge orwell ın dediği gibi ; Cehalet Mutluluktur.

Cevabın için teşekkür ederim .

• "geliştikçe mutluluğumuz daha da yapaylaşıyor.

Aptallık ile mutluluk doğru orantılı çünkü, bunu göremiyoruz."

şu söze ne denebilir ki.. :)) +++

• Sanırım artık birşey denemez.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 26

• geçmişe bakınca farkında olmadığım o kadar çok şey varmış ki, o kadar doğal içten ve olmak istediğim insanmışım ki, şimdiki benden nefret ediyorum bazen. çünkü farkına varıyorum herşeyin ve hayat beni insanlara karşı olmak istemediğim insan pozisyonuna sokuyor. ve bazız şeylerin farkına vardıkça daha da uzaklaşıyorum daha da yalnızlaşıyoruz. geçmişin tadını almadan bugünü öldürüyoruz ve bugünde geçecek ve belki bugüne de yarın özlem duyacağız ama asla yarını beklemeyeceğiz geçmişi istediğimiz gibi...

1|0
    0|0
  • :( :( :(

Unutulmuyor canım unutulmuyor gülüm... Nede güzel söylüyordu İzzet Altınmeşe sen hiç gecenin bir yarısı tatlı uykunu bölüp sıcacık yatağından kalkıp acaba O ( uğruna ömrünün geri kalanını her an vermeye hazır olduğun kişi... :( :( :( ) ne yapıyordur deyip sokağının önüne gelip penceresini sabahın ilk ışıkları vuruncaya kadar bekledinmi işte demekki unutulmuyormuş ve yüreğinde bir SIZI olarak içine devamlı akan yara olarak kalacak seni beni üzsede acısıyla tatlısıyla güzel geçmişi hatıralarımızdan çıkartamıyoruz. değilmi gülüm.

benim bir dörtlüğümle sonlandırmak istiyorum yazımı

OLURMU GÜZELİM

OLURMU BÖYLE

SEVEN UNUTURMU

SEVDİYSEN SEN SÖYLE... Sessiz Çığlık... :( :( :(

1|0
    0|0
  • Bu ne güzel soru olmuş böyle ya :) Soru için saol öncelikle ve insan geçmişi hep iyi anıları ile hatırlar.. kötü anıları çabuk unuturuz belki unutmak istediğimiz için ama o gün çok kötü gelen bir olay bile bize bugün eğlenceli gelebilir.. ama geçmişte kalmak acizliktir sadece.. sadece mutlu birer anı olarak kalması makuldür..

2|0
    0|0
    • Geçmişte yaşarsak geleceğimizden oluruz. Bende güzel cevabın için teşekkür ederim

• cok garip bir duygu. nedenini anlayamadigim bir sekilde bazen yakama yapisir. gecmis oyle cok da ozlenecek zamanlar olmasa bile yakanizi kurtaramayabilirsiniz. ucu bu gunlere ciktigina gore pek iyi sayilmaz herhalde.

daha cok pismanlikla dolu. bir tutam da sucluyu arama serpistirebiliriz. ama cok degil cunku sonunda ihale bize kalacak. hem de en agir sozlerle. insan kendi kendine konusurken cok acimasiz olabiliyor.

geçmişi özleme, onu zaten yaşadın...

1|0
    0|0
  • İnsan, sevdiğinin ondan, çok uzakta yaşamasına, değişmesine, büyümesine bile alışıyor. İnsan, kendi hayatının çalınıp gitmesine bile alışıyor. İnsan, kendi hayalini bir başkasının yaşamasına bile alışıyor. Zamanla insan her şeye alışıyor. Alışıyor. Ama unutamıyor…

1|0
    0|0
  • Aşk-meşk anlamında pek özlenmez geçmiş.. Tamam, güzel şeyler yaşanmıştır elbette ama şu an buradaysak o kadar da mutlu sonla bitmemiştir filmlerimiz..

Ama genel anlamda illa ki özlerim geçmişi.. "Neresini, ne zamanını?" detayları laf-ı güzaf, "o yıllara dönmek için çok şey verirdim" denen yıllarımız vardır elbet herkes gibi..

0|1
    0|0
  • biz en büyük ayrılığı anne rahminden ayrılrken ekmek elden su gölden gelirken yaşadık cano

önümüzdeki maçlara bakmanın zamanı gelmedi mi?

2|0
    0|0
    • Geçmişte yaşamıyorum , sadece geçmişi özlüyorum. Yazdığım mektupları , kuruttuğum gülleri :)

• ben de 9 aylık süreyi özlüyorum :((

hiç derdim yoktu olsa hatırlardım :)

• geçmişimde önceden gördüğüm ama çok uzun zaman görmediğim bişeyi görünce ya da çok uzun zamandır gitmediğim anılarımın olduğu bir yere gidince acaip kötü oluyorum..duygu patlaması yaşıyorum resmen...gözyaşlarım patır patır dökülüyo...

1|0
    0|0
  • hemde nasıl . Sopukta taso oynadığım , lek oynadığım , meşe oynadığım günleri nasıl unutabilirim. Masumca bir kıza duyulan heyecan. Gerçek hayat başladıkça hepsi birer birer alınıyor elinden insanın. O günler geri gelse keşke.

1|0
    0|0
  • bazen özlüyorum aldatıldıgm günleri bile:)

1|0
    0|0
  • özlüyorum ama geçmişini silmeyenin geleceği olmaz derdi babam haklıymış.

3|0
    0|0
  • evet özlerim geçmişi aklıma gelince gözlerimde dolar bazen geçmişteki herşey güzeldi keşke kıymetini bilseydim şarkı için ve soru için verdim 5 yıldızıda duygulandım yine

1|0
    0|0
  • mesele böyle şarkılar dinleyip geçmişi özlemek değil mesele hareketli şarkı açıp geleceğe hepiniz bir gelin laan diye bağırabilmektir.

1|0
    0|0
  • Geçmişi değil de,

Geçmişte kalanları özlüyorum

1|0
    0|0
  • her zaman ileri bakıyorum

1|0
    0|0
  • Geçmişe-ne ? :D

1|0
    0|0
  • Slm bugünüm okadar rezil ve geleceğim okadar belirsizki yek gerçek ve elimde kalan geçmişim ve orada yaşadıklarım olduğu iiçin özlemek değilse bile tekrar yaşamak geri dönmek için geleceğimi vermeyi tercih ederim çünkü ileriden beklentim yok ve gegeçmişimden daha iyi olacağınıda asla düşünmüyorum sana iyi geceler

0|1
    0|0
  • Gecmisin yukuşu anicimde buyuk bir yara

Cunki gecmiyor hic

1|0
    0|0
  • hemde çok özlüyorum

1|0
    0|0
  • özlüyorum özellikle fenerbahçede oynadığım zamanları;)

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 18

• 2005-2006 arasını özlüyorum. Üniversiteye yeni başlamıştım. Kendimin yeni farkına varmaya başlamıştım. İdeal kilomdaydım ve çıtırdım :P 25 olduk dile kolay, bugün 25 yarın 30, öbür gün yokuz misali :( Ama onun haricinde kendimle ilgili manevi anlamda geçmişimde arayıp bulamadığım herşeyi bu yaşımda buldum. Hep sahip olmak isteyip sahip olamadığım imkanlara bugün sahibim ve hep hayalini kurduğum gibi bir aşk yaşıyorum. Sadece bazı şeyleri daha erken tadamamanın burukluğu var içimde ve bazı şeyleri daha doğru yapabilirdim düşüncesi. Ama bugünümle ve muhtemel yarınımla mesudum :)

2|0
    0|0
  • Vega-Lupus'a katılıyorum. Geçmişe dair en çok özlediğim kendimim. Eski deli dolu heyecanlı kahkahası da gözyaşı da içten, gerçek hallerim. Şu an yitirmiş olduğum yaşama sevincim... Ve bana kalırsa insan geçmişindeki en mutsuz anını bile özler arar hele ki şu an mutsuzsa.

1|1
    0|0
    • Hayatının en kötü gecesine bile hasretle bakıyor insan geçmişte kalmışsa , ve mecburi bir gülümseme.

• ne yazık ki haklısın =)

• Hiç özlemiyorum. Mümkün se zaman hızlansın; bir sene öteye aksın.

1|0
    0|0
    • Kaç yaşındasın ?

• asdf 17-18 mi :O ooff of.

• Bilmem öyle hissettim önemli bişeyi beklemiyor olsam 1 senenin hızlı geçmesini istemezdim

• Soru çok hoş olmuş, bir de fotoğrafta Türkan Şoray olunca.

5*

Soruya gelince, geçmişte özlediğim şey dönem çocukluğumdur:)

1|2
    1|1
  • seneler önce annenem dedem vefat etmeden köye giderdik yazın ben çok mutlu olurdum ayaklarımız topraga bastımı bizde ne stres ne sinir kalırdı temiz köy havasını içimize çekerdik ama şimdi iş güç ölenler öldü geçmişi özlüyorum..

1|0
    0|0
  • Haksızlığa uğradığım yaşadığım büyük bir haksızlık olsa bile getirisi , evet o an yaşadığım mutluluğu özlüyorum ..

1|0
    0|0
  • hakatten ya soru çok güzel olmuş okurken çok duygulandım. zaman zaman aklıma eski günlerim gelio eski mahallemden geçince bile içim bir acayip oluyor özleniyor keşke zamanı geri alabilsek herşey geçmişte güzel ama ileridede bu günleri özlicem biliyorum insan geçmişi hep özlüo sanırım

1|0
    0|0
  • Hem de nasıl özlerim! Sık sık anımsar, başa alır tekrar tekrar anılarımı aklımdan geçiririm. Günlük sayfaşarını karıştırırım. Geçmile bu kadar bağlı kalmak çok iyi değil ama elimde de değil aksi.

1|0
    0|0
  • Geçmiş her zaman özleniyor, ne olursa olsun... Hatta bir dakika geçsin istemiyorum. Geçmişimi canlandırmak için yaptığım hiç bir şey geri getirmiyor.

1|0
    0|0
  • eski dönmek istemek yani iyi şeyleri hatırladıkca iyidir kötü şeyler insanların moralini bozar. amaç geleceğe bakmak yaptığımız hataları düzeltmek :)

1|0
    0|0
  • bazen

.

1|0
    0|0
  • Hiç özlemiyorum, önüme bakıyorum..

1|0
    0|0
  • Bazen gecmısım de kalan ınsanları,bazı anılarımı,mutluluklarımı özlüyorumm..

1|0
    0|0
  • Bikaç andan ibaret gibi geliyo şuan arkamda kalan 25 yıl.

Geleceğe duyduğum özlem geçmişe olanı sildi.

1|0
    0|0
  • Ozluyorum .. mutsuzda degilim fazla..

1|0
    0|0
  • bende şarkıyı açarak cevap veriyorum soruna bu saatte tam yerinden vurdun yine . evet özlüyorum özlenmezmi keşke çocuk olsam diyorum bazen 1 liralık dondurmayla mutlu olsam büyüdükçe dertler sorumluluklar herşey büyüyor keşke büyümeseydik diyorum. sokaklarda koştursak camdan annemiz hasta oluruz diye bağırsa arkamızdan ah keşke. büyüyerek ne büyük aptallık etmişim soru çok güzel şarkıda beni çok eskiye götürdü çok teşekkür ederim.

1|0
    0|0
  • soru güzel şarkıda aslında sorudan çok yazı gibi olmuş ama ne olmuşsa hoş olmuş geçmiş hep özlenir gelecekte merak edilir ama yarın bugünde geçmiş olcak bunuda unutmamak lazım.

1|0
    0|0
  • geçmişe duyulan özlem ılık bir hüzün

1|0
    0|0
Yükleniyor... ;