Her okunan kitap insana bir şey katar mı yoksa seçici mi olmak lazım?

İnsan her bulduğunu okumalı mı yoksa seçici mi davranmalı? Kitaplarda bir insan için zehirli olabilir mi?
Her okunan kitap insana bir şey katar mı yoksa seçici mi olmak lazım?#BilimKategorisiGelsin

1|1

En İyi Kız Görüşü

• Her okunan kitap insana bir şey katmaz.

Kış bahçesi, böğürtlen çiçekleri, ye iç sev, bir cariyenin gizli defteri, haremdeki çılgın anlar, aşkın kokusu gibi abik gubik şeylerse bunları okuyup hayatınıza etki edeceğini beklemek seyliktir. Şeylik işte.

Arkadaşlar en basta mutlaka klasik okumalısınız. Türk ve Dünya klasiklerinden alın okuyun. 10 tanecik seçin ve okuyun. Klasik okumadan, okuma serüveniniz eksik kalacaktır.

1|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Her kitap okunmaz
    Her film de izlenmez.

Ancak aptallar yapar bunu. Araştırmacı olmak lazım. Ayrıca popüler kitaplara karşıyım.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 39

• Seçici davranmalıyız. Niteliksiz kitaplar insanlara yalnızca diksiyon katar ve okuma hızını arttırır. Belki bir de kelime haznesini genişletebilir.(Genelinde bu durum olmuyor.) Bunlar haricinde zaman kaybıdır. Okunacak bir sürü nitelikli kitap var. İlerde pişman olmamak adına nitelikli kitaplar okuyun arkadaşlar.

0|1
    0|0
    • Ve bence niteliksiz kitaplar, romantik komedi filmlerine benziyor. Yani anınızı geçiriyorsunuz ama üzerinden zaman geçtikten sonra aklınızda yer etmediğini fark ediyorsunuz. Zamanınızı boşa harcadığınızı anlıyorsunuz. Zaman geçirmek için bir şeylerle uğraşmak oldukça kötü. İnsan kısıtlı süresini böyle saçma sapan şeylerle harcamamalı, zaman değerli.

• Siyasi kitaplar okur isen zehirli tabiri kullanılabilir ! fakat onun dışında okumaktan zarar gelmez :D misal ben bir korku-polisiye türünde bir kitapta bir mumya ismi duydum sonra merak ettim ve o mumyayı araştırdım :D çok gizemli ve eğlenceli bir hal almaya başladı.:D Mumyalar üzerine daha çok yoğunlaştım :D sonra bitirme tezimi mumyalar üzerine yaptım :D hayatım boyunca aldığım en yüksek not ile mezun oldum :D yani demem o ki : okuduğun ideolojik kitaplar dışındaki hiçbir kitaptan sana zarar gelmez ! bir aşk romanından da bişeyler öğrenebilirsin bir korku romanından da bir psikolojik kitaptan da :D onemli olan gerekli olan satırları yakalamak ve özümsemek :D merak edip araştırmak :D

0|1
    0|0
  • Hemen hemen her kitabi okurum. Bir kitap yazarinin kalemini, uslubunu sevdiysem diğer kitablarini da okurum. Asla su soruyu sormam kendime;
    Bu kitap bana ne verecek? Bu soru yersizdir. Anlatim olarak bana bir seyler katmasa da zamanimi guzel bir seyle anlamlandirmis olurum.
    Kitabi begenmem orasi ayri. Sonucta herkesin zevkli farklidir. Bir kitap yazilmissa ve uzerinde emek harcanmissa bana yeterli.

1|1
    0|0
  • Bazı kitaplar ana yemektir, bazıları yemekten sonra tatlı, bazılarıysa aburcubur gibidir. Sağlığına dikkat ediyorsan aburcuburdan uzak durmalısın. Ama arada sırada tatlıdan zarar gelmez :)))

0|1
    0|0
  • zaman kısıtlı oluyor genelde. iş, güç, ev, aile derken okumaya zaman bulmak zor oluyor. bu nedenle seçici olmakta fayda var. bir de evet bazı kitaplar zehirli olabilir. dikkat etmek lazım.

0|1
    0|0
  • Biraz parası olan herkes kitap yayımlatabiliyor, içeriği ne olursa olsun. Okudum demek için okunmasını saçma buluyorum, seçici olunmalı.

0|1
    0|0
  • Seçerim genelde...

# BilimKategorisiGelsin 👏

1|1
    0|0
  • Secici

0|1
    0|0
  • Seçici olmak gerek.

0|1
    0|0
  • Bu kitabın yazılış amacına bağlı bence. Her kitap bir şey katabilir ama yanlış veya zararlı bir şey de olabilir yararlı olabileceği gibi.

0|1
    0|0
  • Bana okumak olsun ya

0|1
    0|0
  • Aslında her kitap insana birseyler katabilir bu okuyan kişinin nasil yorumladigina bağlı.

0|1
    0|0
  • Zemin önemli her kitap birer tuğla gibidir bence🤔 illa ki katar birşeyler nereye konulduğuda önemli. d

0|1
    0|0
  • Seçici olmak lazım bence.

0|1
    0|0
  • Kişisel gelişim / psikoloji / din ve düşünce türünde kitaplar okumak şart. Sadece kurgu / roman okumak bir yerden sonra zaman kaybından başka bir şey değildir, hiçbir faydası olmaz.

0|1
    0|0
    • Yanlış düşünüyorsun başkalarını etkileme bu yorumlarla. İnsan kitabı okurken kendini ana karakterin yerine koyar olay yerini canlandırır bu hem hayal gücünü hem beyini geliştirir ve ister istemez o romanda geçen karakterleri benimser kendine bir parçada olsa yükler bilinçaltı böyle bir şeydir.

• @Tirrrrrrrrrrek Yorumumu dikkatle okursan "sadece kurgu okumak bir yerden sonra zaman kaybıdır" diyorum, altını çiziyorum bak. Ben kendim de zaman zaman kurgu okuyan biriyim fakat hayatı boyunca yukarıda saydığım türlerden birinde tek bir kitap dahî okumamış biri kayıpta ve ziyandadır.
      İnsanoğlunun vakti her şeyden kıymetlidir, bunu iyi değerlendirmek adına kitap okurken de seçici olmak lazım. Şahsi düşüncem budur, yanlış bulabilirsin. Başkalarını etkilemek gibi bir niyetim yok, kimse etkilenmesin. Etkileniyorsa bile bu beni bağlamaz. Hayırlı geceler.

• Ben seçiciyim hatta takıntılıyım yeni yazarlar okumak çok zor oluyor. Yazarı beğenince tüm kitaplarını okuyorum. çok seçicilik de iyi değil

0|1
    0|0
    • o bende de var bir yazarı beğenince diğer kitaplarını da alıyorum

• Aynen işte hiç bilmediğim yazarın kitabını alıyorum mesela başlayamıyorum bile. Keşke her şeyi okuyabilsem. Farklı bakış açısı çok şey katabilir

• kişinin ne kadar bilgiye sahip olduğu
    ne kadar bilgiye aç olduğuna göre bir şey katar da katmaz da

0|1
    0|0
  • Senin okudugun bir cümleyi nasıl ve ne şekilde algilaman önemli. O zaman zaten sana birşeyler katmış olacaktır.

0|1
    0|0
  • Ben "Kötü film izledim fakat kötü kitap okumadım" diyorum. Ama her kitabın aynı olması da takdir edersiniz ki imkansız. Bazı kitaplar tatlı bir bahar esintisi, bazıları bilişsel bir farkındalık ve bazıları.. Ben bir insanın zaman içinde okuduğu kitaplar ile okuma zevkinin de gelişeceğine ve tercihlerinde seçici davranacağına inanıyorum. Ve bana kalırsa okuduktan sonra kişinin zihnini, duygularını, vücudunu, hayatını sarsmayan her kitap bireyi bir miktar zehirler.

0|1
    0|0
    • haklılık payın var bir zamanlar bende böyle düşünüyordum sonra şunu fark ettim. üzerine oturup düşünmediğin her kitap seni zehirliyor...

• Dogru dusunebilen bir insan herseyi okuyabilir her konu hakkinda bilgi sahibi olmak guzel birsey dogruyu yanlisi ayirabiliyorsa insan kitap zehir olmaz bence

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    19

Erkekler Ne Diyor 22

• Her kitap insana bir şey katar. Kötü bir kitap kaliteli kitapların değerini anlamamızı sağlar mesela.

Ama her bulunan kitap okunmamalı. Ömür tüm iyi kitapları okumaya yetmiyor çünkü. Seçici olmakta yarar var.

0|1
    0|0
  • 1-Yetkin kitaplar, sessiz öğretmenlerdir. Kitap okuma, bir ilaçtır.
    2-Kitap okuma, hayatı sevdirir. İnsana yaşama sevinci verir.
    3-Seçilmiş kitap okuma, düşünceleri olgunlaştırır. Joineriana:”Kitaplar da dost gibi az, fakat iyi seçilmiş olmalıdır.”der. Nitelikli kitap okuma; düşünceyi besleyen, geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir.
    4-Kitap okuma, stresi azaltır.
    5-Kitap okuma, zihni açar, beyni hantallıktan kurtarır.
    6-Kitap okuma; doğayı, toplumu anlama ve yorumlama yeteneği sağlar.
    7-Kitap okuma, bizi pek çok yönden yetkinleştirir.
    8-Kitap okuyanın güvenilir bir çevresi oluşur.
    9-Bilgi dağarcığımızı ve kelime hazinemizi zenginleştirir.
    10-Anlama gücümüzü konuşma ve yazma yeteneğimizi kuvvetlendirir.
    11-Genel kültürümüzü artırır. Etkin ve etkili bir insan olmanın yollarını açar. Hayal gücümüzü geliştirir
    12-Meslek hayatımızdaki başarı düzeyimizi yükseltir.
    13-Dünyaya bakış açımızı değiştirir. Toplumsal ilişkilerimizin kalitesini artırır.
    14-0kul hayatındaki başarıları pekiştirir.
    15-Okumak, haz duymaya, zihnimizi süslemeye, karar verme yeteneklerimizi geliştirmeye yarar. İnsanı olgunlaştırır, erdemli

0|1
    0|0
  • Günümüzde önüne gelen kitap yazdığı için şüphesiz tüm kitapların bir şey kattığı söylenemez. Seçicilik işi ise tamamen okuyucuya kalmış.

0|1
    0|0
  • Bilgi yönünden her kitap katmaz. Ama niteliği olmayan bir kitap bile beyni geliştirmek için yeterli. Yeter ki içerisinde biraz betimleme olsun.

Şu bilim kategorisi gelmez bence. Tarih, coğrafya, felsefe gibi alanlar için de kategoriler isteniyordu; ama ben bunları genelde ''Kültür&Sanat'' kategorisinde soruyorum.

0|1
    0|0
  • Seçici olmak lazım , dün bir kitap okudum daha doğrusu okumaya çalıştım aynı konuyu farklı cümlelerle çevirmiş durmuş. On sayfa okumakla tüm kitabı okumak arasında bir fark olduğunu sanmıyorum.

0|1
    0|0
  • Roman okumak daha faydalı çünkü roman okurken olayların geçtiği yeri kendin kurguluyorsun kendin hayal ediyorsun aslında onlar senin kendi ürünün böylelikle hem beyin çalışıp gelişiyor hemde üreticiliğin hayal dünyan gelişiyor ayrıca romanlardaki karakterleri ister istemez kendinmiş gibi hayal ediyorsun buda o karakterlerin özelliklerinden bir parçada olsa kapmanı sağlıyor. Hayatında adam akıllı kitap okumamış insanlar burda boş boş yorum yapmasın. Ben sırf çok roman okuduğum için oturup milletvekili ile tartışmış adamım.

0|1
    0|0
  • Her okunan insana bir şey kattığı için seçici olmak lazım zaten. Dert isteyen kendine uygunu, deva arayan da şifa bulmayı umduğunu okusun.

0|1
    0|0
  • okunan her şey mutlaka bir şey katar. Mesela Akit gazetesi bile okuyunca insanlar ne kadar aptal olabilir onun sınırlarını görebiliyorsun

0|1
    0|0
  • aslında her kitap birşeyler katar insana kimisi hayal dünyasını geliştirir kimisi kelime hazinesini

0|1
    0|0
  • Her kitabın okunması gerektiğini düşünen biriyim.
    Bana göre bu insanın muhakeme yeteneğini geliştirir.
    Ama genelde ilgi duyduğumuz şeyleri okuruz.

0|1
    0|0
  • Seçici olum insanların beynini kitaplarla yıkamak çok basit

0|1
    0|0
  • Seçici olmak çok önemli. Kültür seviyemizi arttıralım derken kendimize zarar bile verebiliriz.

0|1
    0|0
  • İyisi de kötüsü de illaki bir şeyler katar:)

0|1
    0|0
  • Seçici

0|1
    0|0
  • Damlaya damlaya göl olur misali
    Az da olsa ilaki bişiler kazandırır bilgi birikimi olur

0|1
    0|0
  • kesinlikle seçici olunmalı
    bazıları cook boş

0|1
    0|0
  • Günümüzde seçicilikde gerekiyo artık

0|1
    0|0
  • iyi ya da kotu katar

0|1
    0|0
  • Her bulduğunu oku... En azından kötü kitap nasıl oluyormuş onu öğrenirsin...

0|1
    0|0
  • seçici olman lazım çünkü sıkılacağın bir kitabı zorla da okusan pek bişey anlamicaksın

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    2
Yükleniyor...