Mitoloji kitabı önerir misiniz?

Sizi etkileyen, beğendiğiniz mitoloji kitabı önerir misiniz?


2|1

En İyi Erkek Görüşü

 • Mitoloji Kitabı okumadım hiç ama mitolojiye bayılırımm.

  Video klip, bir Bolivya efsanesinin ‘Oz Büyücüsü’ isimli hikayeye adapte edilmiş hâlidir. Hikayenin orjinali 13. klip versiyonu 20. yüzyılın başlarında geçiyor. Sağır bir çocuk vardır. Evde gördüğü şiddetten dolayı evden kaçıp sokaklarda yaşamaya başlar. Daha sonra başıboş bir köpek bulur ve köpek de kendisine eşlik eder. Belli bir zaman sonra çocuk özel bir yeteneğini keşfeder. Bu özelliği, insanların sorunlarını kendi başına sezip bu sorunları bir deprem şiddetinde attığı çığlıklarla iyileştirmesidir. Bir gün çocuk yaşlı bir adamı taşlayan bir kalabalığa rastlar. Attığı çığlıkla bu durumu çözer ve adamın kalbini tekrar canlandırır (Klipte ise adama yeni bir kalp alıyor). İkisi birlikte halk tarafından dışlanan farkı bir tipte yeni biriyle tanışırlar. Bu tipi bozuk adam tanrının elçisi olduğunu fakat şeytan (El Tio) tarafından lanetlendiğini söyler. Ayrıca şeytana ibadet etmediğini için şeytan tarafından ele geçirilen halkını terk etmek zorunda kaldığını anlatır. El Tio, yeraltı tanrısıdır ve insanlar onu kızdırmamak için ona hediyeler verirler. Tipi bozuk adam ayrıca şeytanı duyan herkesin onun kontrolü altına girdiğini ve şeytanı çölde bulabileceklerinden bahseder. O çölde yaşayan tüm insanlar bir defasında şeytan tarafından lanetlenmiş ve kendilerini öldürmüşlerdir. Hep birlikte şeytanın yaşadığı mağaraya giderler ama işitme duyusu olanlar şeytan tarafından etkilenebileceğinden çocuk şeytanla tek başına yüzleşmek zorunda kalır ve atacağı çığlıkla şeytanın başka insanları da lanetlemesini durdurmaya çalışır.

  Video açık uçlu bir sonla bitiyor; fakat şöyle bir ayrıntı var. Halk lanetten korunmak için belirli zaman aralıklarında El Tio için lama (bir hayvan) kurban ederlermiş. Klipte de çocuğu El Tio’nun yanına tek başına saldıklarından dolayı çoçuk El Tio’nun lanetinden kurtulmak için verilen büyük bir kurban olarak gösterilmiştir. https://www.youtube.com/watch?v=3O1_3zBUKM8

  1|0
  0|0
  • Oz Büyücüsünü severim, teşekkürler

  • Bildiğimiz oz büyücüsü ama el tio hikayesi tamamiyle farklı. Bazı insanlar şarkıyı illimunati ve baphemot a bağlıyor ama alakası yok. Genelde yunan, mısır ve viking mitolojilerini duyuyoruz. Bolivya gibi ismini dahi günlük hayatta çok duymadığımız bir ülkenin bir efsanesini paylaşiyim bari belki faydam dokunur dedim :)

  • Teşekkürler eig sizindir

En İyi Kız Görüşü

 • ilyada ve odysseia

  1|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 21

Kızlar Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;