#KEDİNİZ Sizi Öldürmek İstiyor Olabilir! Biliyor muydunuz?

SerKan1923
#KEDİNİZ Sizi Öldürmek İstiyor Olabilir! Biliyor muydunuz?

Eğer kedinizin size karşı hiç huzursuz, güvensiz, şüpheli veya saldırgan olduğunu düşündüyseniz, Journal Comparative Psychology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmanın bulgularına göre muhtemelen haklıydınız.

İnsanlar kedilerin sevimli olduğunu düşünürler.

Fakat bir psikoloji dergisinde yayınlanan araştırma, onları nevrotik ve dengesiz olarak adlandırıyor.

İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nden ve New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi’nden araştırmacılar, ev kedilerinin kişiliklerini dört farklı vahşi kedininkiyle karşılaştırdılar.

Araştırmacılar kedi kişiliklerini daha iyi anlamak için, hayvanların davranışlarını, psikologların insanların Beş Büyük kişilik özelliği olarak adlandırdığı bir takım kişilik özelliğiyle karşılaştırdılar:

Dışadönüklük
Kabul edilebilirlik
Vicdanlılık
Duygusal dengesizlik ve
Açık sözlülük

Araştırmacıların bulduğuna göre evcil kediler, egemenlik, düşünmeden hareket etme ve duygusal dengesizliğe karşı yüksek eğilime sahip oldukları için Afrika aslanlarıyla benzer kişilik yapılarına sahipti.

#KEDİNİZ Sizi Öldürmek İstiyor Olabilir! Biliyor muydunuz?

Çalışmaya bağlı olmayan olmayan Denver’dan bir psikolog Max Wachtel şunları söylüyor:

“Huzursuz olmak, çekingen olmak, kolay heyecanlanabilir olmak, insanlara karşı saldırgan olmak, birbirlerine karşı saldırgan olmak gibi şeyler, kedilerin neredeyse her gün yaptıkları şeyler. Bütün bu özellikleri bu sevimli küçük tüylü ev kedilerinde görürsünüz ve bunları aslanlarda da görürsünüz.”

Söylediğine göre eğer kedinizin size karşı hiç huzursuz, güvensiz, gergin, şüpheli veya saldırgan olduğunu düşündüyseniz, haklısınız. Eğer daha büyük olsalardı, muhtemelen sizi öldürmeyi düşünürlerdi.

Fakat haberlerin hepsi kötü değil: Tıpkı aslanlar gibi, ev kedileri de oyuncu, heyecanlı ve eğlendiriciler.

Sadece pek önceden kestirilebilir değiller. Karnını okşamanızdan keyif alıp mırlarlarken, bir anda sizi durdurmak için sizi ısırıyor olabilirler.

“Evcil hayvanlarımızın kişilik özelliklerini anlamak iyidir,” diyor Wachtel. “Farklı kedilerin farklı kişilikleri vardır, fakat bir tür olarak birçok ortak özelliğe sahipler.”

Araştırmacılar ayrıca bulut benekli leoparlar, kar leoparları ve İskoç vahşi kedilerinin kişilik özellikleri üzerinde çalıştılar.

Journal of Comparative Psychology dergisinin Kasım 2014 sayısında yayınladıkları çalışmada şöyle yazdılar: “Değerlendirdiğimiz beş kedigil türü arasında, kişilik yapısı çarpıcı şekilde benzerdi ve ayrıca çitalar ile kaplanlarda olduğu gibi diğer çalışmaların elde ettiği bulgularla ilişkili görünüyordu.” Fakat ev kedileri aslanlara daha fazla benziyordu, çünkü muhtemelen yarı sosyal çevrelerde yaşıyorlar ve aslanlar kediler arasında en sosyal olanlar.

Wachtel şöyle diyor: “Sevimli, kürklü ve kucaklanasıdırlar, fakat evcil hayvan olarak kediye sahip olduğumuzda, küçük yırtıcıları evimize davet ediyor olduğumuzu hatırlamamız gerek. Kediler harika, sevimli arkadaşlar olabilirler size saldırana dek.”

#EsenKalın.

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @Bakırköylüm @CeyCess @NikotinKolik @TerazininHúznù @pilav_ustu_az_kuru_2

@adıyook @Anthemiss @Bordopanter @Geldedindegelmedikmi @ismiyook @LaLkiLaL @livni @minik_şirine @narin_narin @obsessively @zynpzeynep

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

4 Yavrusu ve Kocasıyla Beraber ( Yavrular Dışarıda Ölmesinler Diye) Evimin Terasında Elimden Gelenin Fazlasını Yaparak Beslediğim Anne Kedi Konuşan Papağanımı Yediği (Her Ne Kadar Bıyıklarını Kesmek Suretiyle Cezalandırmış Olsamda) Günden Beri..

Dünyada Sevmediğim Bir Hayvan Varsa Oda 1 Kedidir.

Sevmediğim İkinci Bir Hayvan Varsa Oda 2 Kedidir..

Sevmediğim Üçüncü Bir Hayvan Varsa Oda 3 Kedidir...

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Kedileri Sevmem Canları Cehenneme!
Kedilerin Ölen Sahiplerinin Gözlerini Oyup Yediğini Biliyorum Ya da Duymuştum.
Kediler En Sadık Evcil Hayvanlardır.. (Yalancının..)
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Güncellemeler
+1 yıl
#KEDİNİZ Sizi Öldürmek İstiyor Olabilir! Biliyor muydunuz?