Korsan kitap almak haram mı?

Arkadaşler ben orijinal kitap fiyatları çok pahalı olduğu için mecburen korsan kitap alıyorum haram mı söyleyin lütfen günaha girmek istemiyorum. Kul hakkına giriyorsa tövbe edip bir daha yapmayacağım yardımcı olursanız sevinirim...

0|0
1917

En İyi Kız Görüşü

• Direk korsan olarak bilinen ve sahibi tarafından hakkı aranan bir kitabı almamalısınız. Bir de ortada duran kitaplar vardır ki, sahipleri onlar üzerinde bir talepte bulunmamaktadırlar; onları alabilirsiniz. Fetva budur kardeşim daha iyi anlamanız için : www.sorularlaislamiyet.com/.../...mek-caiz-mi.html

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 17

• Evet. Aynen öyle. Orjinal kitapları ucuza almak için kitap fuarlarını bekleyebilirsiniz. Böylece daha sonra ikinci el kitap alımı yapan yerlere de satabilirsiniz.
    Ya da kütaphaneye üye olup oradan alıp okuyacaksınız.

0|0
    0|0
  • Yazarlığımı bir kenara bırakıp normal bir vatandaş gibi söylüyorum onun üstünde geçen emek yazmak için uyunulmamış geceler vs korsanlar herşeyi çalıyor ve alanlarda yardım ve yataklık yapıyor. Birdaha alma insanların ekmeği ile oynama pahalıysa kütüphaneye git.

0|0
    0|0
    • Haklı olabilirsin.. Ama yakınımda hiç kütüphane yok...

• Yakında hiç kütüphane yok diye milletin emeğini yiyenlere çalanlaramı destek olacaksın? yakınlarına sor veya internetten oku çözüm bulmak istersen çok çözüm çıkar

• Çok mu kitap okuyorsun?
    Ve kimleri okuyorsun daha çok?
    Yani demek istediğim şu;
    Önüne gelen her kitabı okumak ve ona para vermek yerine, daha nitelikli ve az sayıda kitap okumak daha doğru bence.
    Meselâ ben; Elif Şafak, Orhan Pamuk, Ahmet Ümit gibi tipleri okumam. Onlara para da kazandırmam. Cengiz Aytmatov okurum. Klasikleri okurum. Bahaeddin Özkişi yi okurum. Sevinç Çokum u okurum gibi...

0|0
    0|0
  • kul hakkını yemiş oluyorsun, hırsızlık yapmış veya hırsızlık malı satın almış oluyor, hırsızlığa ortak olmuş oluyorsun daha bir çok sebep çıkarabilirim.

0|0
    0|0
    • Ama okumasam daha mı iyi? Peygamber Efendimiz bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum demiş... Her şey öğrenmek için, ilim için...

• Bu verdiğiniz örnek aç kalan bir insanın ekmek çalmasını meşru göstermek gibi bişeydir.

• Tabiki kul hakkı. Çözüm ararsan yakınında kütüphane olmasa dahi bir sefer gidip birden fazla kitap alıp diğer gidişinde verebilirsin ya da başkalarından ödünç alabilirsin

0|0
    0|0
  • Öğrencilere haram değildir :D

0|0
    0|0
  • Emek hırsızlığı.
    İçinde hırsızlık olan her şey haram.
    100 tl kitaba verdiğimi bilirim.
    Kitaba verdiğim paraya acımam

0|0
    0|0
    • Haklısın param olsa verirdim zaten...

• o zaman almak istediğin kitap için bekle 2-3 ay sonra ücreti düşer.

• Dini yonden de, etik yonden de kotu bir sey. Hirsizlikla ayni. Baskasinin emeginin karsiligini gasp ediyorsun daha az para vermek icin.

0|0
    0|0
    • Ama onlarda kitapları ucuz yapsınlar.. peygamber efendimiz ilim çinde dahi olsa gidip alınız demiş... Sonuçta kötü bir amaç için yapmıyorum ki...

• Sen biliyosun yine de. Ben fikrimi paylastim. Onlar da ucuz yapsinlar diye bisey yok demek ki o emegin karsiligi o.

• Haram sen o yazarin emegini caliyosun orjinal alsan emeginin karsiliginda para kazanacak olan adam korsan aldigin icin para kazanamiyo ama emegini sen elde ediyosun

0|0
    0|0
    • Ona bakılırsa korsan kitaptan da başkaları kazanıyor onlar da evine ekmek götürüyor... Hem zaten yazarların çoğu zengin...

• Tamam git o zaman hirsizlik yap paraya ihtiyacin var kuyumcularinda parasi cok. Senin mantigina sokayim ben

• Terbiyesiz herif...

• evet emeğe saygısızlık

0|0
    0|0
    • Ama alıp okuyamasam, cahil kalsam daha mı iyi? Allah beni ve benim gibileri affeder bence...

• hırsızlık affedilir mi ya. cahil kal daha iyi.

• Evet girer sonuçta emek veriyor ticari bir amaç vardır.

0|0
    0|0
  • Kul hakkına girer mi tartışılır

0|0
    0|0
  • Normal ve marka almak haram

0|0
    0|0
  • :D değildeeee sen gene sadaka ver bol bol

0|0
    0|0
    • Sadaka verecek param olsa orijinal kitap alırdım...

• sadakanın buyuğu kuçuğu olmaz kardeşimmmm

• zengin olanlar bile senin gibi duyarlı değil...

0|0
    0|0
  • Haram oldugunu sanmam 5tl kitaba 15 tl istyrlar hem okunsun hem orninal al yok oyle yama

0|0
    0|0
    • Evet çok haklısın onlar da biraz az kazansın kitapları çok okunsun, herkes alsın. Asıl onlar bencillik yaptıkları için günaha giriyorlar...

• Ogrenciym ben normal yani onlarda biliyor bosver

• Sen Hiç Durma Tövbe

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 18

• Emek hırsızlığı olduğu için aslında haram olması gerekiyor. Ancak şöyle bir şey var ki ülkemizde kitapları gereksiz derecede pahalıya satıyorlar. Yurtdışında 12 tlye aldığım kitaba burada 36 tl istiyorlar. Bu açıdan o yayın evleri de günaha girmiş oluyorlar. Kısacası alacak durumun yoksa korsan kitap almanda bir sakınca yoktur bence

0|0
    0|0
  • Tabii ki yanlış. Yazarın hakkına giriyorsun. Ki aslında kitap fiyatları maaliyetlerine göre oldukça uygun.

0|0
    0|0
    • Ben maliyetlerini bilmem.. Benim bütçemi aşıyor onu bilirim...

• emek hırsızlığı bir nevi alma bence

0|0
    0|0
  • Tani kul hakkı oluyor ama ona bakılırsa internetten müzik indirmek film indirmek oooo cehennemlik oluruz

0|0
    0|0
  • Allah affetsin :(

0|0
    0|0
  • Tercih etmemek daha makul şu şartlarda.. emek hırsızlığına mali kazanç sağlıyoruz böyle yaparak...

0|0
    0|0
    • Onlar da o kadar pahalı yapmasın kitaplarını...

• ben de sürekli korsan alıyorum hakka girdiğimiz kesin ama ne yapayım gereğinden fazla pahalı oluyor orjinalleri

0|0
    0|0
  • ewt bir çok insanın hakkı var orda

0|0
    0|0
  • Emek hırsızlığı sonuçta. Haram^^

0|0
    0|0
  • Hırsızlığa giriyo ortada emek var sonuçta almayın korsan, sahte çakma şeyler

0|0
    0|0
  • Geçmiş olsun cehennemden VIP yer kazandın!

0|0
    0|0
  • Kesinlikle kul hakkına girmiyorsun. Gönül rahatlığıyla almaya devam et

0|0
    0|0
  • o kadarını bilmem ama almayın ya emeğe saygısızlık yapmayın

0|0
    0|0
  • Wowowoow haram

0|0
    0|0
  • O para kitabı yazanın kesesine gitmediği için haram olur.

0|0
    0|0
  • Wowowow haram

0|0
    0|0
  • Bence haramdır. Benim de çok aldığım oldu ama, aynı sebepten

0|0
    0|0
  • haram tabi

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;