Anadolu Rock ve Folk müziğini sevdiren isimlerden kimleri seviyorsunuz?

Mandarinia
Altın Gün grubunu bir sene evvel BBC News Türkçe kanalı sayesinde keşfetmiştim. Coğrafyamızın sınırları içerisinde yıllarca yankılanan o çok bilindik Anadolu eserlerine yeni bir soluk getirmiş ve elektronik müzikle harmanlayarak tekrar bizlere sunmuşlardı. Geçen hafta da bu parçayı paylaştılar.
Aslında Anadolu Rock ve Folk müziği, uzun yıllardır çok değerli isimler ile ülkemizde ve dünyada zaten bilinen bir şey. Cem Karaca, Selda Bağcan, Edip Akbayram ve Barış Manço bu akımın ilk akla gelen öncülerinden ve en aşina olduklarımızdan.
Anadolu Rock ve Folk müziğini sevdiren isimlerden kimleri seviyorsunuz?
Zamanda ileriye gittikçe nostaljik şeylere duyduğumuz özlem bizi, şarkı ve müziklere de hep yaklaştırdığından dolayı bu isimlerin yorumladıkları parçalar da daha anlamlı ve hoş oluyor. İçsel kaliteleri, eklenen elektronik müzik detayları ile daha da cazibeli bir şeye dönüşüyor. Tabi, herkes bunu sevmeyebilir. Bazıları sadece orijinal halini tercih eder ki zaten bu da gayet normal bir istek.
Peki, Anadolu Rock ve Folk müziği denildiğinde aklınıza ilk kimler geliyor ve hangi parçayı daha çok beğeniyorsunuz?
Anadolu Rock ve Folk müziğini sevdiren isimlerden kimleri seviyorsunuz?