Neden Türk ülkelerinin çoğunun bayrağında ay-yıldız var?Anlamı nedir?

Neden türk ülkelerinin çoğunun bayrağında ay-yıldız var?Anlamı nedir?


0|0
31

En İyi Kız Görüşü

 • Bugün kullanılan ay yıldıza benzeyen ve gökte gün ile ayın kavuşumunu temsil eden bir motif,...

  Türkmenistan bayrağı

  24 Ocak 2001 tarihinde "ulusal bayrak" olarak kabul edilmiştir. Bayrağın sol tarafında kalın bir şerit olarak uzanan "Türkmen halısı" motifi yer almaktadır. Türkmen halısı ve yeşil zemin Türkmen tarihini simgelemektedir. Çapraz olarak dizayn edilen yarım ay geleceği, beş yıldız ise Türkmen vilayetlerini simgelemektedir. Halı motifleri ise Türkmen boylarını simgelemektedir. Ay ve yıldız motiflerine Türk halklarının kullandığı bayraklarda sıklıkla rastlanılmaktadır.

  ___________________________________________________________________________

  Azerbaycan

  3 şeritten meydana gelir. en üstte mavi, ortada kırmızı, en altta da yeşil vardır. kırmızı şeritte bir ay ve 8 uçlu bir yıldız yer alır. mavi türk milletinin ulusal rengidir, yeşil islamın rengidir. 8 uçlu yıldız 8 türk boyunu simgeler: azeriler, osmanlılar, çağataylar, tatarlar, kıpçaklar, türkmenler ve selçuklular. ilk defa 1918 yılında kullanılmıştır. türkiye bayrağına benzer.

  ___________________________________________________________________________

  Özbakistan bayrağı

  yatay sıralanmış 3 renkli şeritten oluşmaktadır. En üst şerit açık mavi,ortadaki beyaz ve alttaki şerit ise açık yeşil renktedir. Beyaz şerit, altında ve üstünde ince bir kırmızı çizgi ile çevrilidir.Sol tarafta mavi şerit üzerinde beyaz bir hilal ve artan düzende yatay olarak yer alan 12 adet beş noktalı yıldızlar vardır.

  Hilal Özbekistan bağımsızlığını ve halkın tarihsel geleneklerini sembolize eder. 12 yıldız, ülkenin tarihsel kültürünü ve bir güneş takvimi için kullanılan 12 adet burç kuşağını temsil eder. Mavi, Özbekistan tarihini ve aynı zamanda yaşamın temel kaynaklarından biri olarak gökyüzü ve suyu temsil eder. Beyaz barış ve saflık ideallerini olduğu anlamına gelir. Yeşil doğayı ,umudu ve yeni bir hayatı temsil eder ve kırmızı yaşamı ve hayatı temsil eder.

  ___________________________________________________________________________

  Cezayir bayrağı,

  zemini ortadan ikiye bölen iki dikey şerit ve bayrağın tam ortasında kalacak şekilde yerleştirilmiş bir hilâl ve yıldızdan oluşur.

  Cezayir'in bugün kullanımda olan bayrağı 3 Haziran 1962 yılındaki yasa ile kabul edilmiştir. Bayrağın ana şekillerinin kökeni 19. yüzyıla dayanır. Hilâl ve yıldızın eklenmesi Osmanlı Devleti'ne bağlı özerk bir eyâlet iken olmuştur.

  Cezayir bayrağının ortadan ikiye bölünmüş bayrağındaki, bakan kişinin sağında kalan beyaz bölümü barışı, solda kalan yeşil kısım ise Cezayir askerlerinin Cezayir Bağımsızlık Savaşı için yaptıkları mücadeleler sırasında döktükleri 'şehit' kanlarını temsil eder.

  Cezayir'in donanma bayrakları ise ulusal bayraktan biraz değişiktir. Sol kısımda, yeşil zeminin sol üst köşesinde iki küçük çapraz çapa bulunur.

  ___________________________________________________________________________

  0|0
  0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Türk Bayrağı'ndaki hilal "İslamiyeti"; yıldız ise "Türklüğü" temsil eder. Kırmızı renk ise toprağa karışan "kan"ı temsil etmektedir.

  yada byle dıyende olmus savaşta ölen askerden oluşan kan gölünden ay ve yıldızın gösterilişidir.

  0|1
  0|0
 • savaş esnasında şehitlerin kanlarından bir göl oluştuğu bunun üzerinede ay ve yıldızın yansıdığı söylenir bu yüzden kan kırmızı üstüne ay yıldız

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • link burada detaylı şekilde anlatılmış. buyur oku.

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;