Pragmatizm ve idealizm nedir?

Sorduğum başka bir soru şunu sormam gerektiğini gösterdi bana.

Pragmatizm ve idealizm nedir.

0|0
69

En İyi Kız Görüşü

• Pragmatizm: Felsefede uygulayıcılık, uygulamacılık, faydacılık, yararcılık diye geçer. Gerçeğe ve eyleme yönelik olan, pratik sonuçlara yönelik düşünmektir. William James popüler hale getirmişti yanlış hatırlamıyorsam. Ona göre, olanı yapmak başarmak anlamına geliyordu (hem iyinin teorisi, hem de doğrunun teorisi). İyinin teorisine göre faydacılık refahcıydı. İyi en fazla faydayı sağlayandı. Doğrunun teorisi olarak faydacılıksa neticecidir. Doğru hareket bir şeyin uygulanabildiği ölçüde gerçek olduğu savına dayandırılır.

...

İdealizm ise: Tinsel güçlerin evrendeki tüm süreçleri ya da olup bitenleri belirlediğini savunur. İdealizm var olan her şeyi düşünceye bağlar, insan düşüncesinden bağımsız nesneler dünyasının var olmadığını savunan bir akımdır. Bu akıma göre madde, gerçek değil hayaldir ve evrendeki her şey zihinseldir.

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

• :-) bunu burada sırana kadar google a yazmış olsan felsefe akımlarını ve bunların etkilediği eğitşm felsefelerini görürdün :))

0|0
    0|0
    • Eğerki bunun ne olduğunu bilmeden sorduğumu düşünüyorsan sen daha çok toysun. Aşağıdaki sohbetlere bir göz at bakalım. Olmazmı.

• :-) ne yorumu :))

• link yazmayı unutmuşum yaa pardon. :) link

• link

link

doğru söyle yaratı değil miydi :D

0|0
    0|1
    • googleden bakmayı herkes biliyor. Ben sadece sizlerin pragmatizm ve idealizmden ne anladığınızı hayatınıza nasıl yerleşterdiğinizi sordum. Ayrıca bunları bilmek için google ye ihtiyacım yoktur benim.

• öyle diyorsanız.. :)

• canı gönülden diyorum bunu emin olabilirsin. :)

• Pragmatizm diğer adı faydacılık. Onlara göre doğru bilgi işe yarayan bilgildir.bir işin Nasıl oldgunun veya nasıl yapıldığının önemi yoktur işe yarıyorsa faydalıdır. Felsefe hocam sağolsun :D

0|0
    0|0
    • Neki faydalıdır o doğrudur. Neki doğrudur işte o gerçektir. :)))))))) Teşekkür ederim.

• Pragmatizm,uygulamacılık ve kılgıcılık demektir.

Mesela benim için birçok şey pratik fayda ölçüsüne vurulmalı buna göre değerlendirilmelidir.

Doğruluğu ve gerçekliği tek taraflı olur.

İdealizm varlığın ilk düşüncesine göre olan savunma. Yani herşeyi düşünceye bağlamak lazım. Buna göre evrendeki herşey hayalidir.

İki sınıfta inceleniyo akılcılık ve kuralcılık diye.

Sözlük anlamları neredeyse heryerde aynı bireye göre değişebilir ama.

Edit:

Böyle sorular sayesinde sayfada azda olsa bilinçli kimse olduğunu görebiliyoruz.. Bende bildiklerimi söyleme fırsatı buluyorum teşekkür ediyorum ^^

0|0
    1|0
    • Esas katılımınız için ben size teşekkür ediyorum. Sizi daha sık aramızda görmek isterim.

• idealizm idea dan gelir.idea düşünce demektir.düşünceyi savunurlar ideacılar.bilgim bu kadar öncüsüde kant tı galiba

0|0
    0|0
    • İdielizm iki temel biçim de çıkar karşımıza: metafizik idealizm gerçekliğin idealara dayandığını savunur. epistemolojik idealizm de bilgi sürecinde zihnin yalnızca maddesel kavrayabileceğini ve nesnelerin gerçekliğinin algılanabilirlikleri ile sınırlı olduğunu söyler.

• :) doğru yoldasın emin ol

• :)

Erkekler Ne Diyor 9

• Pragmatizm kelime anlamı ile faydacılık, idealizm ise akıl ile temellendirmedir. Örnek ile açıklayayım ki anlamana yardımcı olayım.

Pragmatizm:

Mesela hiçbir dine inanmayan insan ya varsa da yanarsam öbür tarafta diye bir dine mensup oluyorsa bu faydacı bir düşünceye sahiptir. Var olma ihtimalini kendine döndürür.

Başka bir örnek vereyim: Yine dinden gidelim. Bir adam iki rivayet duydu. Biri diyor ki sakal bırakmak sünnettir isterseniz kesebilirsiniz. Diğeri de diyor ki vaciptir, kesilmez. Bu adam da sakal bırakmayı sevmiyorsa gider sünnet bu ben onu kabul ediyorum der ve keser. Yani kendine fayda sağlayan fikri kabul eder.

İdealizm:

Ben hayalimde bir masa canlandırdım. O zaman o masa gerçekten vardır. Ama ben giderken serçe parmağımı masaya vurdum diyelim. Ben acıyı hissetmemek için düşünce gücümü zorlarsam orada masa olmadığını kanıtlarım.

Kaderciliğe yakındır idealizm.

1|0
    0|0
  • Pragmatizm,duygusallığa yer vermeyecek şekilde tamamen mantık eksenli düşünmek diye tanımlanabilir.idealizm de ise bir ideolojiyi savunursun her ne kadar savunduğun ideolojinin doğru olduğuna dair mantıksal bir çerçeve kafanda var ise de o ideolojiyi kesinlikle sorgulamazsın,tartışmak istemezsin bu bakımdan duygular ön plandadır.

0|0
    0|0
  • Lugatlardaki anlami belli herkes bilir.

Pragmatizm bana gore gunun sartlarina gore davranma bazilarina gore yadirgansada goreceli bir mantigi vardir. Pragmatik kisi bu sekilde surekli degisecektir..

Idealizm ise gerceklesmemis seyler icin dusuncelerdir uzun solukludur ...

Ideaizme pragmatizmle gidilemeyecek kadar tecrubeliyim .

0|1
    0|0
  • Bu site için çok ağır soru

0|0
    0|0
  • septik yaklaşım iyidir

0|0
    0|0
  • arkadaşlar açıklamış . benzer şeyler yazarım ben de

0|0
    0|0
  • Bırak bu filozof ayaklarını pragmat olsak ne olur idealist olsak ne olur

0|0
    0|2
  • abi netten kopyalayıp buraya yapıstırmiyim

:D

0|0
    0|0
  • bence o soruyu sorduğuna göre bu sorunun cevabını biliyorsun

0|0
    0|0
    • Biliyorum amacım insanlara eğlenceli bir tartışma platformu acarken bir yerlere dikkatlerini yönelte bilmek. Sorduğum başka bir soruda büyük bir çoğunluğun bunların ne olduğunu bilmediğini gördüm. Yani biz evet biz bişeyiz ama ne olduğumuzu bilmiyoruz. İnsanlarımızı bu şekilde görmek üzüyor beni. Çoçuklarımızın torunlarımızında böyle olmalarını istemiyorum.

• kolay gelsin o zaman dostum siz bu amacı kendinize biçmissiniz, bence doğru yoldasınız artık takip ediyorum sizi :)

• Teşekkür ederim. Size katılan bütün arkadaşlara.

Yükleniyor... ;