Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

majestetuncay u

Bu zamana kadar sanat dünyasına ait birçok ismin belki de kendimce biyografilerini hazırladım sizlere. Ama bizden olan birini unuttuğumu fark ettim ve utandım. O hepimizden daha uyanık, daha iyi sporcu, daha ahlaksız, daha komik, sinema ve tiyatronun her alanında olan güzel insan.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

Günümüz de ne kadar garip olay varsa gerçekleştiği şehir olan Adanamız'da 26 Aralık 1941 yılında doğmuştur. Babası da sanatın hem tiyatro hem de sanatın güzel ve tanıdık simalarından olan Ali Şen'dir.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

Liseyi 6 sene de bitiren Şen, iki sene boyunca Muş ilimizde öğretmenlik yapmıştır.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

Şener Şen’in sanat hayatı İstanbul Belediye Şehir Tiyatroları ile başlamış, bunun yanında seslendirmelerde de görev almıştır. Toplumdaki her birey gibi maddi zorluklar çekince, sinema hayatına girmiştir. İlk başlarda bir çok filmde figüran olarak gördüğümüz sanatçı, 1975 yılında Hababam Sınıfındaki 'Badi Ekrem' karakteri ile dönemin en çok aranan oyuncusu olmuştur.
Ertem Eğilmez'in ölümsüz eseri olan Hababam Sınıfı'nın en büyük özelliklerinden birisi de o filmde parlayan bir diğer yıldız Kemal Sunal ile yollarının kesişmesidir. Sonradan ustalar arasında zirveye çıkan bu isim birlikte, Süt kardeşler, Tosun Paşa, Şabanoğlu Şaban, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı gibi filmlerde başrolü paylaşmış, dönemin en çok izlenen eserlerini bizlere miras bırakmıştır. Bugün bile bu filmler defalarca izleniyor ise emekleri çoktur.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen


Geniş karakter yelpazesinde zabıta, bakkal, minibüsçü, amiral, general, memur, istasyon görevlisi, holding sahibi, öğretmen, ağa, karakol amiri, eşkiya ve polis vardır.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

İngiltere Kralı, rahmetli başkan Kenedi, taçsız kral Pele, Bakenbauer, kaleci Mıyer, Nadya Komanaçi, Bricit Bardo, fenerbahçeli Cemil! Hepsi şöhretini bu bıçağa borçludurlar. Denemesi bedava hem de hiç para vermeden.

İlyas Salman ile çektiği Çiçek Abbas ve Şekerpare'deki rolleri ile akıllara kazınmış, Türk sinemasında 'kötü ama komik adam' tiplemesini oluşturmuştur.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

Ne demek Şakir?

Başrolde kendi isminin yazdığı ilk film olan 1984 yapımı Namuslu da ise, önceki filmlere göre, terbiyeli, iyi niyetli, görevini yapan bir memur rolü üstlenmiştir.

Onların istediği filmi yapmam, başrol oynayacaksam kendi istediğim filmi yaparım.

Toplumun sorunlarına her zaman parmak basan filmlerde oynayan sanatçı, Erkek Güzeli Sefil Bilo, Kibar Feyzo, Şalvar Davası filmlerinde Ağalık rejimini alttan alta o kadar güzel kötülemiştir ki, izleyenlerin hafızasında komedi bile olsa gerçekten böyle insanlar var dedirtmiştir.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

Yıllar 1996 yılına geldiğinde ise Türk sinema tarihinde dönemin en iyi filmini bizlere sundu. 'Eşkiya' ismiyle bir isyankarı canlandıran Şener Şen, en yakın arkadaşı tarafından ihaneti tanımış, sevdiği kadını kaybetmiştir. Yıllarca akıllara kazınan repliklerle günümüze gelen filmi 2,5 milyon sinema sever izlemiş, döneminin izleyici rekorunu kırmıştır. Filmde Uğur Yücel, Yeşim Salkım, Kayhan Yıldızoğlu'yla birlikte sitemizde yemek benceleriyle gördüğümüz @RizaSonmez de rol almıştır.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

1978 yılında Sultan filminde karşılıklı oynadığı Türkan Şoray ile 1998 yılında İkinci Bahar dizisinde yolları tekrar kesişir. Dönemin reyting rekorları kıran dizisi, 7.bölümde ülkenin girdiği kriz yüzünden ara vermiş, büyük tepkiler neticesinde devam etmiştir. Tekrarları hala kanallarda gösterilmektedir.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

2007 yılında senaryosunu Yavuz Tuğrul'un yazdığı ve Ömer Vargı' nın yönettiği 'Kabadayı' filminde Rasim Öztekin, Kenan İmirzalıoğlu ile birlikte oynamıştır. Günümüz mafyasından uzakta olan bir eski kabadayıyı canlandıran Şen, filmin özetinde ise, sevdikleri için düşünmeden canını verebilecek 'eski dönem' insanı rolünü başarıyla bizlere ulaştırmıştır.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

Eğer bu alemde Ali Osman'a meydan okuyacaksan, onun kaç tabanca taşıdığını bileceksin.

2010 yılına gelindiğin ise Çetin Tekindor, Cem Yılmaz, Okan Yalabık ile birlikte 'Av Mevsimi' filmini çekmiştir. Ama Türkiye'de güzel olan her şeyin değeri bilinmediği gibi, bence bu filmin değeri bilinmemiş, gişe konusunda yetersiz kalmıştır. Bir polisiye filmi olan Av Mevsiminde Ferman karakteri ile benim gibi sevenlerinin zihninde mükemmel bir oyunculuk bırakmıştır.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

Bir avcıyı diğerinden ayıran zekası değil, avına duyduğu merhamettir.

Çöpçüler Kralı filminde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Muhsin Bey filminde ise En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri olan Altın Portakal'ı almış olan Şen, 2004 yılında Altın Portakal'dan 2006 yılında ise Altın Koza' dan Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü almıştır. 2016 yılında ise Cumhurbaşkanlık tarafından verilen Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünün sahibi olmuştur.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

Güzel insan, büyük usta.

Yaşattığın tüm duygular için binlerce kere teşekkür ederim.

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen

Türk Sinema Tarihinin Paha Biçilmez Mücevheri: Şener Şen
15
11
Görüşünü yaz
15Kız Görüşü
11Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • ekinegemen
  Güzel derleme olmuş ama ne yazık ki gerçeklerden biraz uzak... Şener Şen üzerine konuşacaksak şu noktaları belirtmeden olmaz:

  Kendisi bir Türk sineması duayeni olarak, genç sinemacılara zerre kadar destek olmayan bir isimdir. Sadece ve sadece kendi kariyerini düşünür, sadece bizzat dostluğu ve arkadaşlığı olan isimlerle çalışır. Kendini asla riske atmaz, garanticidir. 25 senedir Yavuz Turgul hariç hiç kimse ile çalışmamıştır. Kendisine onlarca proje teklif edilmiştir ama hiç birinde oynamamıştır. Hepsi mi kötüydü?

  Yine çok uzun yıllardır hep benzer karakterlere hayat vermiştir. Hapisten çıkmış Eşkıya, silahı bırakmış kabadayı. İkisi de tekrar eline silah alıp ortalığı delik deşik eder. Emekliliği yakın polis, emekli olan öğretmen. Oyunculuk gücü ve performansı çok iyidir ama hep benzer tiplerde başarılıdır. Buna metod oyunculuğu denir, bu onu değersiz yapmaz ama kısıtlı ve sadece belirli rollerin adamı yapar. Dediğin gibi, her rolün adamı Şener Şen, 25 yıl öncesinde kaldı. Yok artık böyle bir şey. Bir zamanlar çok daha değerli bir oyuncuydu yani...

  İyi işlere imza atmayı her sinemacı ister ama Şener Şen'in ki artık "pes" seviyesindedir. Bu güçte bir sinemacının farklı rollere cesaret göstermesi, genç sinemacılarla çalışması, Türk sinemasına destek vermesi beklenir.

  Ayrıca Av Mevsimi, bahsettiğin gibi değeri bilinmeyen bir film değil, aksine hak ettiğinden daha fazla paye almış bir filmdir. Çünkü çok kötüdür. Sayısız kusuru vardır. Şener Şen de orada gayet siliktir.

  Elbette Şener Şen'i severiz. Değer bir sinemacı, güçlü bir oyuncudur. Ama abartmayalım lütfen. Sevdiğimiz isimleri yüceltme pahasına da gerçekleri gizlemeyelim.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1410
 • 777733335555
  "Günümüz de ne kadar garip olay varsa gerçekleştiği şehir olan Adana'mız da 26 Aralık 1941 yılında doğmuştur." bu bu ne demektir bu :-) hep iftira , normal insanlarız biz. adam gibi adamlar çıkar memleketimden elhamdülillah , memleketimiz sıcaktır insanlığımız gibi , memleketimiz delidir, cesaretimiz gibi :-) ve o memleket inadına insandır, inadına delikanlıdır , yüreğimiz gibi... Neyse damarım tuttu :-) harika bir bence olmuş emeğine sağlık. Diyecek söz var mı Şener Şen işte, adı marka :-)
 • Evinlevin
  Kabadayı ve Eşkiya filminde ağlamıştım hele kabadayıda kenan imirzalioğluyla olan son sahne yerinde izleyemiyecek derecede ağladım şener şen' e aşık biriyimdir bütün filmlerini izledim hemen hemen çıplak vatandaşı izlemedim oda hiç merak etmediğim için bu arada Eline emeğine sağlık çok güzel olmuş bencen
 • erimysl
  babası rahmetli ali şen ile yıldız parkında yıldız kökünün kapısında fotograf çekinmiştim şimdi burda görünce hatırladım her ikiside büyük oyuncu ve şener şen babasını geçmiş bence ve sizin yorumuzla çok çok büyük birsanatçıdır yeri asla doldurulamayacaktır
 • KizÜye_
  En sevdigim türk oyuncularin basinda gelir, profil resmimden de belli oldugu üzere, allah uzun ömür versin, böyle biri bir daha gelmez. Emegine saglik 😊
 • ekonometrimio
  Yaşayan efsanelerimizden büyük üstad. Kıymetini bilmemiz gerekiyor filmleri ile büyüdüm ve Kemal sunal ile olan filmlerinin ayrıdır bendeki yeri😊
  Emeğinize sağlık çok güzel bir bence teşekkürler 😊
 • Gofreet
  Imm Şener Şen yaşayan efsane, belkide her dizisin her filmini izlemişimdir oyunculuğu müthiş gerçekten kaleme almanı bekliyordum☺️☺️

  Emeğine ruhuna sağlık ☺️
 • mastergreeneyes
  Kesinlikle sinemamizin kralı! Züğürt ağa çiçek Abbas ve eşkıya muhteşem işler.. Ayrıca Türkan Şoray la çevirdiği dizi.. Sayısız klasik film dendimi akla düşecek eser onun eseri..
 • DeliKizderBana
  Harika olmuş tatlım.. kalemine sağlık eşkıya ve ikinci baharı hala daha izlerim..

  Ikıncı bahar yaşıyor ömrüm..
  Gel benim yarim oluver şimdi..
 • açıküye
  Her rolün her dönemin insanı sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ömrün uzun olsun.
 • pocomotoist
  Güzel "bence" olmuş;eline, emeğine sağlık:)
  -Gecen bol olsun.-
 • hayalmee
  Bence de kemal sunaldan daha çok severim kendisini gerçekten yeri doldurulmaz yetenek
 • ketennprensess
  yaşayan efsanedir kendisi ömrü uzun olsun inşallah.. yine çok güzel bir yazı olmuş Tuncay emeğine yüreğine sağlık..
 • Handan___
  Efsane bir oyuncu.. simdikiler gibi degil
 • buyurgardas
  Yaşayan yeşilçam efsanelerinden.
 • tektabancahatun
  ben bu adama hayranım adamım benım ya
 • serdar73
  . hep aynı karakterler.. usanmadı mı..
 • Yampirik
  Şener Şen, benim idolüm ya. Tam kafa adam

 • Novaboom55
  Eşkiya ve kabadayı zirveydi zaten artık
 • degermi
  Emeğinize sağlık
 • RuhsuzAyıı
  Güzel bence abi...
 • yaasabır
  Bu adama hayranım ya 😂
 • crazy_night
  Mukkemel adam
 • Gizli Üye
  Yaptım ama sor bakalım niye yaptım
 • Gizli Üye
  Hiiii en sevdiğim. Kemal Sunal'la uyumu <3 ben. Uzun yıllar aramızdan ayrılmasıni bizi sanatından mahrum bırakanlar kervanına katılmasın umarım.
YÜKLENİYOR...