REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Çanakkale'de Keskin Nişancı Savaşları: Korkunç Abdül ve Gelibolu Katili

Wimpy

Çanakkale Savaşı'nda yalnızca top ve tüfeklerin savaşı olmamış aynı zamanda keskin nişancıların da bu savaşa etkisi çok fazla olmuştur. Özellikle keskin nişancıların diğer askerlere moral kazandırma ve düşman subaylarını öldürmesi onları savaşta daha önemli bir hale getirmiştir. Osmanlı kayıtlarında gerçek ismi bulunmasa bile ''Korkunç Abdül'' adlıyla savaşan Türk keskin nişancısı düşman askerleri arasında efsaneleşmiştir.

Korkunç Abdül

Çanakkale'de Keskin Nişancı Savaşları: Korkunç Abdül ve Gelibolu Katili

Osmanlı ve Alman askerleri için büyük bir tehlike oluşturmaya başlayan keskin nişancı Billy Sing'i öldürmesi için cepheye gönderilmiştir. Vurulan askerler üzerinde çalışmalar yapmıştır. Askerin duruşundan, kurşunun giriş yerinden atışın yapıldığı açıyı hesaplamıştır. Gün doğmadan siperine yerleşip gün batımına kadar hareketsiz bir biçimde hedefi için en uygun anın gelmesini beklerdi. Yerinin belli olmaması için asla emin olmadan ateş etmezdi. Düşman subaylardan birini öldürdüğünde bu haber tüm cepheye yayılır ve askerlere moral sağlardı. Silahının ismi ise ''Ölümün Annesi'' idi ona bu isim verilmişti çünkü onun silahından çıkan her mermi ölüm doğuyordu.

Gelibolu katili

Çanakkale'de Keskin Nişancı Savaşları: Korkunç Abdül ve Gelibolu Katili

Billy Sing ''Gelibolu Katili'' ünvanını almadan önce Avustralya'da atış becerileri ile tanınmıştı. Ancak soyu nedeni ile dışlanmıştı. Çünkü Çin'li bir babanın oğluydu. Ancak Birinci Dünya savaşı ortaya çıkınca orduya kabul edildi ve soyu görmezden gelindi. Savaşta 300 yakın kişiyi öldürdüğü söylenen Sing, Türk ve Alman askerleri arasında umutsuzluk yaratmıştır. Savaşta ünü hızla yayılan Korkunç Abdül'ü öldürmesi için Sing görevlendirilmiştir. İki keskin nişancının hedefi birbirleri olmuştur ve savaşta keskin nişancılar öldürme ve pozisyon alma şekillerine göre olayları inceleyerek savaş ortamında birbirlerini avlamaya başlamışlardır.

İlk karşılaşma

Çanakkale'de Keskin Nişancı Savaşları: Korkunç Abdül ve Gelibolu Katili

Sing cephede çok ünlenmişti ve herkes ondan korkuyordu. Bu yüzden rahat hareket ediyordu ve kendine güveniyordu. Gözlemcisi Türk siperlerini gözetliyor yeni hedefler arıyorlardı. Ancak Abdül'ün onu aradığından ve o siperde bir hafta beklediğini bilmiyordu. Abdül onu izliyor ve uygun fırsatı kolluyordu. En uygun olduğunu düşündüğü anda tetiğe bastı ve Sing'in gözcüsünün çenesini parçalayan kurşun Sing'in omzuna isabet etti. Tek mermi ile ikisini birden yaralamayı başarmıştı.Ancak öldürmek için yeterli olmamıştı. Sing revire kaldırılmış ve tedavi altına alınmıştı.

İkinci karşılaşma

Çanakkale'de Keskin Nişancı Savaşları: Korkunç Abdül ve Gelibolu Katili

Sing artık hedef olduğunun farkındaydı ve daha tedbirli davranıyordu. Abdül ise günlerce pozisyonu koruyor bazen uygun hedefler bulsa bile yerini belli etmemek için ateş etmiyordu. Onun hedefindeki kişi Billy Sing idi. Sing ise tüm cephede Abdül'ü arıyordu. Bir gözcü tarafından Abdül'ün yeri tespit edilmiş ve hemen Sing'e haber verilmişti. Ancak hareketliliği fark eden Abdül yerinin belli olduğunu anlamıştı. Yine de bir şansı olduğunu düşünüp Sing'in yerini tespit ettiği anda hayatını kaybetmiştir. Abdül'ün ölmesinden sonra başlayan top atışlarından ise Sing kılpayı kurtulabilmiştir.

Türk tarihinde çok fazla yeri olmayan bu hikaye yabancı kaynaklarda yer almış. ''Korkunç Abdül'' korku sayesinde hatırlanmıştır. Billy Sing ise ülkesine döndükten sonra hayvancılık ve madencilik ile ilgilendi. Ancak hiç birinde başarı sağlayamadı. Fakir ve yalnız olarak öldü. Kazandığı madalyaların hiç biri öldüğünde bulunamadı cebinde yalnızca bozuk paralar vardı. Öldükten sonra kitaplara ve dizilere konu olmuştur.''Billy Sing'in Efsanesi'' adlı dizi ise soy ile ilgili tartışmalar yüzünden çok tartışılmıştır.

Türkiye'de ise bu tarihi olay ''Çanakkale Yolun Sonu'' filminden sonra insanlar tarafından öğrenilmiştir.

#Wimpy

Çanakkale'de Keskin Nişancı Savaşları: Korkunç Abdül ve Gelibolu Katili
5
1
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Betty84
  Hoş bir yazı tebrikler
  Bir de bayan keskin nişancımız var
  Bu kız çam ağacına gizlenip düşman çıkarmalarında geleni indirirmiş
  Bir gün şehit düşmüş bayan olduğu anlaşılmıştır Aziz şehitlerimize Allahdan rahmet diliyorum
  Onlar olmasaydı biz olmazdık
  Bir milleti yok olmakdan kurtardılar
  Nur içinde yatsınlar
  Görüş hala geçerli mi?
  • Wimpy

   Teşekkürler her ne kadar isimleri geçmese de evet baya öne çıkan kişi varmış o zamanlar ne yazık ki biz kayıt altına alamamışız hepsini

  • Betty84

   Evet köylerde kasabalarda askere yardım eden cepheye ekmek su götüren
   Düşman cephanesine baskınla el koyan
   Yaralı askeri evine alan ünüformasını onaran
   O kadar çok insanımız varki
   Rabbim hepsinden razı olsun

En İyi Erkek Görüşü

 • Gathom
  Vallaha uzun zamandır böyle güzel birşey okumamıştım. Tebrik ediyorum.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

40
 • miss_sporty
  Güzel bir yazi kutlarim. Hele ki Canakkale yi konu almasi cok daha guzel. :) orda ölen tum sehitlerimize allahtan rahmet diliyorum. Biz Şu an burdaysak, onlar sayesinde. Nurlar icinde yatsinlar.

  Bilmedigim birşey daha öğrendim bugün, @Wimpy nin bencesiyle. Teşekkürler.
  • Wimpy

   Teşekkürler :)

 • blablablacı
  güzel bence olmuş gerçekten... bencelerini özlemişiz :D
  • Wimpy

   Teşekkür ederim :) yazıyorum yine arada ya :D

 • -kabirAzabı-1
  Güzel bir yazı olmuş, her insan biraz fakir ve yalnız ölür..
  Eline sağlık
 • TheeBadLİfe
  çok güzel olmuş emeğine sağlık.
YÜKLENİYOR...