Dünyanın En Kötü Yönetmeni Seçilen Ed Wood'u Efsaneleştiren Detaylar

Ed Wood 1950'li yıllarda Amerika'da pek çok düşük bütçeli film çekmiştir. Bu filmler çoğu zaman alay konusu olmuş ya da izleyici tarafından hiç sevilmemiştir. Ancak zamanla kendine has tavrını sinemaya yansıtmış ve bu onun efsaneleşmesine neden olmuştur. Tarihin en kötü yönetmeni olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Hem yazmış hem yönetmiş hem oynamıştır

İlginçtir aslında tarihte bu kadar çok işlevli insanları görmek nadirdir. Sinemanın hemen hemen her alanında görev yapmış neredeyse. Kendisi senarist, yönetmen, oyuncu, yazar ve film editörüdür. Yani bir bakıma filmleri hem kendi yazıyor hem kendi oynuyor hem de kendi çekiyordu. Neredeyse çektiği filmlerin yarısında rol almıştır.

Filmlerinde çoğunlukla dostlarını kullanmıştır

Filmlerinde genellikle dostları, sevgilileri rol almıştır. Bu bütçeyi azaltmak için uyguladığı yöntemlerden biriydi sanırım. Bela Lugosi ile güzel dostluk kurmuş ve onu kaybetmek hayatında derin izler bırakmıştır.

''Glen mi Glenda mı?'' ile tartışma konusu olmuştur

Günümüzde de moda haline gelen bir erkeğin kadın kıyafetleri giymesini konu alan film ile tartışma konusu olmuştur. Elbetti yayınlandığı zamanla insanlar bu yapıma sadece gülmüşler ancak sayı çoğalmaya başladığında tartışmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca kendisinin de kadın kıyafetleri giymekten hoşlandığı ve kendi hayatının bir kısmını filme yansıttığı konuşulur.

''Ed Wood'' filmi ise kesinlikle size bu adamı sevdirecektir

Tım Burton'ın 1994 yılında yaptığı hem komik hem de bir o kadar üzücü bir filmdir. Film Ed Wood'un hayatını anlatır. Ed Wood karakterini Johnny Depp canlandırır ki hayranlık uyandırıcı bir performans göstermiştir. Filmin siyah beyaz olması ise ayrı bir hava katar. Ancak asıl olan şudur ki herkes Ed Wood'un davranışlarını, enerjisini ve asla vazgeçmemesini takdir eder. Başarısız olduğunda, insanlar onunla dalga geçtiğinde o her zaman bir sonrakinin daha iyi olacağına inanmıştır ve bu inancı onu sinemada efsaneleştirmiştir.

Eğer ''Ed Wood'' filmini izlemediyseniz şiddetle öneririm.

#Wimpy


1|1
11
Wimpy KizlarSoruyor'da Fenomen
Fenomen kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Nereden geldi bu konu aklına?

  0|1
  0|0
  • Genelde rastgele yazarım konudan konuya atlarım. Bu da biraz öyle oldu. Epeydir vardı aklımda bugün yazmak fırsat oldu.

  • Adamın değişmesi ön görülen anayasadan haberi yokken, böyle bir soruya verebileceği yanıtı olabileceğini sanmıyorum.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...