Dünyanın En Azılı Uyuşturucu Baronu: Pablo Escobar!

Pablo Escobar... eğer iyi biri olsaydı mutlaka heykeli dikilirdi. Evet o milyonlarca genci zehirleyen bir uyuşturucu baronu, onlar tarihi eseri milyonlarca liraya satan bir tarihi eser kaçakçısı, dünyanın 3' te 1'nin silah kapasitesini karşılayan bir silah kaçakçısı. Evet o azılı bir suçlu! Diyeceksiniz ki "Böyle bir adamın heykelini diktirmek istiyorsun öyle mi?" Hayır, bu koşullarda asla! Orada yapmak istediğim ironi adamın oldukça zeki olduğu. Öyle kıvrak, öyle keskin bir zekası var ki, FBI' nın onu fırıl fırıl aradığı günlerde o Beyaz Saray önünde kızıyla poz verip, fotoğraf çektiriyordu. İsterseniz ufaktan fakirlikten dünyanın çeyreğini satın alabilecek zenginlikte olan bu serüvene başlayalım.

Dünyanın En Azılı Uyuşturucu Baronu: Pablo Escobar!

1 Aralık 1949' da Rionegro' da Dünyaya geldi.

Fakir bir ailenin çocuğuydu. Babasının diretmelerine karşın okula gidiyor, bazen kaçıyor ve ufak çaplı suçlara bulaşıyordu. Daha 18 yaşını doldurmamış olmasına karşın, antik mezarları çalıp turistlere satıyor ve para kazanıyordu. Babasına bile para vermeye başlayan Pablo, artık hiç okula gitmiyor vaktini tamamen hırsızlık, röntgencilik gibi işlere ayırıyordu. Aradan birkaç yıl geçince Pablo, dönemin en ünlü mafya babalarının önünde çatışması sonucu, onlardan etkinlenmiş ve "Bir gün herkes önümde diz çökecek" düşüncesiyle daha büyük çaplı işler araştırmaya başladı.

Uyuşturucunun gücüyle tanıştı.

Dönemin uyuşturucu baronlarının yanında torbacılıkla başladı. Kısa sürede üstlerini öldürüp, tüm uyuşturucunun üstüne kondu. Henüz 25 yaşına gelmeden Dünya uyuşturucu trafiğinin %40' ını kontrol ediyordu. En büyük rakibi olan Fabio Restrepo' yu öldürterek Dünya uyuşturucu trafiğinin %80' ini kontrol altına aldı. Gücünün zirvesindeyken kokain satışlarından günde yarım milyon Amerikan doları kazandığını, para destelerini bir arada tutmaya yarayan lastikler için haftada 2500 dolar civarı para ödediğini; ayrıca kazandığı paraların %10'a yakın kısmını farelerin yediği ve ıslaklıktan dolayı paraların çürüdüğü rivayet ediliyor.

FBI' dan kaçarken, kızı hastalandı ve...

Escobar ailesi saklanırken, Pablo'nun kızı Manuela hastalanır. Onu sıcak tutmak isteyen Pablo, 2 milyon dolar kadar parayı yakar.

Escobar' a dava açan herkes tek tek öldürüldü.

Pablo Escobar' ın tek düşmanı onu yıkmaya çalışan diğer uyuşturucu baronları değildi. Ana merkezi Kolombiya' da olan uyuşturucu üssünün çökertilmesi için ABD, İspanya gibi büyük devletler olaya el atmıştı. Fakat Escobar 20' den fazla savcı ve 50' den fazla tutuklama memuru öldürtmesi sonucu davalar başlamadan düşüyordu. Bu öldürtme oranı sadece Pablo' nun bir davasına bakan memurları kapsıyordu.

Siyasete atıldı, halkın güvenini kazandı!

1982 yılında Kolombiya Liberal Partisinden seçimlere girerek üye olarak seçildi. Siyasi güç elde ederek polis ve halk desteğini arkasına aldı. Seçim sonrası halihazırda ABD, Porto Riko, Meksika, Venezuela, Dominik Cumhuriyeti ve İspanya gibi ülkelerle olan uyuşturucu trafiğini arttırdı.

Tam bir Robin Hood!

Pablo kazandığı paraların bir kısmını düzenli olarak aylık Kolombiya halkına bağışlıyordu. Halk artık başlarındaki lideri yıkıp, Escobar' ı getirecek dereceye gelmişti. Pablo Escobar, Kolombiya Hükümeti' ne bir teklifte bulundu. "Beni tutuklamayın, bırakın serbestçe ticaretimi yapayım ve karşılığında da borçlarınızı ödeyeyim." dedi. Uçan kuşa borcu olan Kolombiya hükümeti bu cazip teklifi kabul etti ve Kolombiya' nın adını resmen 'Pablo Escobar Uyuşturucu İmparatorluğu' na çevirdi.

Onu hapse attıracak olan belgeleri taşıyan uçağı düşürdü!

Pablo' yu hapse atmayacak yetecek olan bavullar dolusu belge içindeki 100 kişiyle beraber, uçak kalkmadan yerleştirilen bir bomba sonucu havada havaya uçuruldu.

Böyle Gidemezdi!

Dünyadaki çoğu ülkeden daha çok serveti olan bu adam ABD, İspanya, Almanya gibi ülkelerinde ekonomilerini artık ciddi şekilde tehdit etmeye başlamıştı. Çünkü, Escobar sınırdan memurlara yüklü miktarda para vererek kaçak mal geçirtiyordu. Birkaç ülkenin ortak girişimleri sonucu Escobar' ın yeri tespit edildi ve baskın yapıldı. Escobar çatıdan kaçarken vurularak aşağı düştü ve öldü.

Halk isyan etti ve cenazesine 25 bin kişi katıldı!

Escobar' ın ölümü Dünya çapında yankı bulsa da en çok Kolombiya halkını kızdırmıştı. Ülkede aylarca dinmeyen bir iç savaş çıktı. Zorluklarla bastırılan bu savaş hükümeti çok yıprattı. Escobar' ın paralarına ise ABD ya da Kolombiya Hükümeti' nin üzerine konduğu iddia ediliyor.

Bil ki düşmek değildir insanları üzen.. Elinden tutar gibi yapıp aslında itenlerdir insanı hayata küstüren...

Sevgilerimle...

_Delikanli_


1|1
21
_Delikanli_ KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • adama bak ya nasıl bır hayat yasamıs

  0|1
  0|0
 • Kızı üşüdüğü için 2 milyon dolarını yakmış ve ateş yakmış diye duydum -,-

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Bu adam eğer en başta parayı aklayarak devam etseydi hem ülkenin sahibi olurdu hem de dünyadaki en güçlü ailelerin arasına katılırdı kimse de karışamazdı. En büyük hatası parayı aklayamamak oldu gerçi son halinde o kadar parayı aklaması mümkün değil ama günlük belli bir miktar para aklayacak işlere yatırım yapsaydı sonu bu olmazdı. Zekiydi ama en büyük eksiği matematik ve insanların düşünceleriydi. Dünyadaki en büyük suç yöneticileri buna düşmez mesela hepsi parayı aklayacak şirketlere sahiptir. Böylece onlara kimse dokunamaz. Sanırım halkın gücüne fazla güvendi.

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;