7 Bağımsız Türk Devletinin Bayrakları Ve Anlamları

Günümüzde 7 bağımsız Türk devleti varlığını sürdürmektedir, bu devletlerin bayraklarının anlamlarını bu bencemde anlatmaya çalışacağım.

Türkiye Cumhuriyeti

Osmanlı, bu bayrağı ilk defa 1793 yılında kabul etmiştir. Bayrağımız eskiden 8 köşeliydi, daha sonra 1842 yılında bayraktaki 8 köşeli yıldızın 5 köşeli olması kararı alındı.

Bir efsaneye göre, Osmanlı'nın Kosova savaşında düşmanı ağır bir yenilgiye uğratmasından sonra oluşan kan gölünde, gök yüzündeki yan yana duran ay ve yıldızın yansımasıdır.

Bununla birlikte II. Murad, bu bayrağın kullanılmasını öngörmüştür. En kabul edilir rivayet budur.

29 Mayıs 1936 tarihinde 2994 sayılı Türk Bayrağı kanunu ile şekle sokulmuş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir. Bayrağın 3 tane lakabı vardır, bunlar "Ay Yıldız, Al Sancak ve Al Bayrak" olarak bilinir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Bayrak, beyaz zemin üzerine, ay yıldız, üstte ve altta düz çizgilerden oluşur.

Bayraktaki Ay Yıldız, Türklüğü simgeler. Üstteki çizgi Türkiye'yi, alttaki çizgi ise Kıbrıs'ı simgeler.

Azerbaycan

Haziran 1918 tarihinde Azerbaycan'ın ilk bayrağı, kırmızı zemin üzerine hilal ve sekiz köşeli yıldız olarak kabul edildi. İlk bayrak kırmızı ve beyaz renklerinden oluşan, iki renkli bir bayraktı.

Kasım 1918 tarihinde ise bayrağa iki renk daha eklendi. Artık bayrak yanlamasına duran üç şeritten oluşmaktaydı. Kırmızı zemin üzerine ay yıldız ise değişmedi.

Üstteki mavi renk, Türklüğü. Ortadaki kırmızı renk, uygarlığı. Alttaki yeşil renk ise İslamı temsil etmektedir.

Türkmenistan

Türkmenistan, 1991 tarihinde bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte ulusal bayrak kabul edilmiştir.

Bayrak yeşil zemin üzerine, hilal ve 5 yıldızdan oluşur. Hilal İslam'ı simgeler, 5 yıldız ise Türkmenistan'ın 5 vilayetini temsil eder. Sol tarafta bulunan kalın şerit, Türkmen halı motifini simgeler. Bu şerit ve yeşil zemin, Türkmenlerin tarihini simgeler.

Özbekistan

3 renkten oluşan bayrak, 1990 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrağın çeşitli rivayetlerle birkaç anlamı vardır, en kabul görüleni şöyledir;

Mavi renk suyu ve Türklüğü, beyaz renk temizlik ve saflığı, yeşil renk ise doğayı temsil eder. Kırmızı çizgiler gücü ve kuvvetli olmayı, hilal İslamı, 12 yıldız ise 12 Özbek vilayetini temsil etmektedir.

Kırgızistan

Bayrak, kırmızı zemin üzerine 40 kollu sarı güneşten oluşur. Güneş sembolünün üzerinde geleneksel Kırgız çadırının silueti vardır. Güneşin 40 kolu Manas destanındaki 40 Türk boyunu temsil eder. Kırmızı renk cesareti ve kuvveti, sarı renk ise barış ve zenginliği simgeler.

Kazakistan

4 Mayıs 1992 yılında resmi bayrak olarak kabul edilmiştir.

Bayrak, mavi zemin üzerine, sarı renkten oluşur. Zemindeki gök mavisi, ülkenin 7 bağımsız Türk devletinden biri olduğunu ifade eder. Altın rengindeki güneş, bereket ve huzuru simgelerken, güneşin altındaki uçan bozkır kartalı özgürlüğü simgeler. Sol kenarda bulunan altın renkli şerit ise, "Altın Ordu" devletini ve Kazakistan kültürünü simgeler.


2|1
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor... ;