Türkiye'nin En Başarılı Rock Gruplarından Biri : maNga

Türkiye'nin en başarılı rock gruplarından biri : maNga

Bir zamanlar ülkemizde büyük ses getiren rock gruplardan birisiydi maNga.

Kurulma Dönemi

Grubun vokali Ferman Akgül olsa bile kurucusu "yamyam" lakablı Yağmur Sarıgül'dür.

Yağmur grubun gitaristlerinden biridir, kendisi 26 Ağustos 1979 doğumludur.

Grup 2001 yılının sonlarına doğru kurulmuştur, Yağmur bir gruptan ihraç edildikten sonra grup kurmak istemiş, gruba ilk önce en yakın arkadaşı olan Orçun Şekerusta'yı almıştır. Daha sonra gruba Özgür Can Öney , Efe Yılmaz ve Ferman Akgül (Vokal)’ün gruba dahil olmasıyla ilk kadro tamamlanmış oldu.

İLK ALBÜM

İlk albüm fikri Ferman'dan çıkmıştır, Eylül 2001'de Ferman’ın “Sing Your Song” yarışmasına katılma fikri grubun ilk albüm çalışmasının başlamasını sağladı. Orçun’un özel nedenlerden dolayı gruptan ayrılmak zorunda kalmasıyla Cem Bahtiyar gruba dahil oldu ve maNga şu andaki yapısına kavuştu.

İlk besteleri olan, “Kal Yanımda" parçasıyla “Sing Your Song” yarışmasından ikincilik ödülü aldılar, bu başarıları onlara yeni başarıların kapısını açtı, bu dönem içinde "Bitti Rüya", “Libido” ve "Yalan" gibi çok sevilen parçalarını yaptılar.

İlk albümleri 5 Aralık 2004’te grupla aynı adı taşıyan “maNga” adıyla Sony Music Türkiye ve GRGDN ortaklığında piyasaya sürüldü. “Kal Yanımda “adlı parçada Kargo’nun solisti Koray Candemir, “İz Bırakanlar Unutulmaz” adlı parçada Vega grubunun solisti Deniz Akyüz, “Dursun Zaman” adlı parçada ise Göksel konuk sanatçı olarak albümde yer aldı. Dinleyicilerden gelen destekle 180.000’ i aşan albüm satışıyla Altın Plak ödülünün sahibi oldular. Ayrıca "Bir Kadın Çizeceksin" şarkısı EA Sports'un FIFA 2006 oyunu sound trackine dahil edildi. Albümden çekilen video klipler sırasıyla "Bir Kadın Çizeceksin", "Bitti Rüya", ve "Dursun Zaman" olmuştur. 2007 yılında ise "Yalan" adlı şarkılarına klip çekmişlerdir.Bu albümde Spa adlı bir karakter kullanılmıştır.

Eurovision 2010 Başarısı

TRT Genel Müdürlüğü 2010 yılında Norveç’te gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması finalinde, Türkiye’yi temsil etmek üzere maNga ile anlaştı.

Bunun sonucunda Türkiye'yi "We Could Be The Same" isimli şarkı ile temsil etti ve 29 Mayısta düzenlenen Eurovision 2010 Yarışması'ndan ikinci olarak ayrıldı.

Bence Türkiye'nin en başarılı rock gruplarından biri maNga. Şarkıları hala dinleniyor, dinlemek isteyen olursa diye bazı şarkılarının isimleri :

- Kal Yanımda

- Cevapsız Sorular

- İz Bırakanlar Unutulmaz

- Kandırma Kendini

Daha fazlasını internette bulabilirsiniz, ayrıca ilk çıkan şarkılarından biri olan 'Bir Kadın Çizeceksin' şarkısını sizinle paylaşıyorum :0|0
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Tarzlarını beğeniyorum

  0|0
  0|0
 • Hayat Bu İşte'deki piyanonun melodisi kalbinize işleyecek derecededir. Tavsiye ederim.

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Eurovision'da cidden çok iyilerdi.

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;