2016 Yılında New York Times Tarafından En iyi Kitap Seçilen ve ''Türkçesi Gelsin Artık'' Dedirten Kitaplar

Muhtemelen çoğu sizin sevmeyeceğiniz kitaplar olacaktır çünkü içlerinde aşk kitapları yok. Bu kitaplar genelde Türkiye'de daha az bir okuyucuya hitap eder. İçlerinde tarihi, edebi, felsefi ve psikolojik olmak üzere bir çok kitap var. Ancak çoğu bir şekilde dünya sorunlarına değinmiştir. Bu sebeple en iyi seçilmişlerdir zaten.

The Association of Small Bombs - Karan Mahajan

2016 Yılında New York Times Tarafından En iyi Kitap Seçilen ve ''Türkçesi Gelsin Artık'' Dedirten Kitaplar

Hindistan'lı olan bu yazarın kitabı Delhi'de yaşanan bir bombalı terör saldırısı ile başlar. Bu saldırıdan etkilenen kurbanların peşinde düşer. Bize onların hikayesini anlatır. Kitapta hiç bir şeyin dinin siyasetin kimseyi acıklı bir ölümden kurtaramayacağını anlatır. Yani bir bakıma herkese zarar verir bu saldırılar. Türkiye'de yayınlanması gereken ve yayınlandıktan sonra okuyucu sayısının fazla olacağını düşündüğüm kitaplardan. Özellikle şu günlerde. Bu patlamaların sonuçlarını anlamamız için yararlı bir kitap olabilir hepimiz için.

The North Water - Ian McGuire

19. yüzyılda Delhi'den Kuzey kutbuna doğru yola çıkan gemiye gönüllü olarak katılan ve bir katille yolculuk ettiğini fark eden adamın mücadelesini anlatıyor. Hem kuzey kutbu ve denizin zor şartları ile mücadele etmeleri gerekirken hem de insanların birbirleri ile olan mücadelelerini anlatıyor. Şartların kötü olması çoğu zaman insanları değiştirmez. Elbette ki hikayenin en büyük gizemi kitabın en sonunda yani uzun kışı atlattıklarında baharda kimin sağ kalacağı olacaktır.

The Underground Railroad - Colson Whitehead

Pamuk tarlasında köle olarak çalışan bir işçinin yeraltı demir yollarını kullanarak kaçma hikayesini anlatıyor. Tabii elbetteki bu plan beklediği gibi gitmiyor ve onu pek çok sürpriz bekliyor. Irkçılığın ön plana çıktığı kitapta aynı zamanda modern yaşamdaki sorunlara da atıf yapılmış. Yorumları iyi olsa da hikayesi beni çok etkilemedi açıkçası.

The Vegetarian - Han Kang

Muhtemelen Türkçe olarak göreceğimiz ilk kitap olacaktır. Bir gün et yememeye karar veren bir kadının hayatının daha fazlasına dönüşmesini anlatıyor. Aslında biraz da psikolojik bir konu barındırıyor içinde. Et yememeye karar vermesinin ardından insanların ne kadar tüketici bir varlık olduğunu fark ediyor. İnsanlardan nefret etmeye başlıyor. Yani bir bakıma vejetaryen olmak onun uyanmasını sağlıyor. Günümüz problemlerine güzel değinmeler ve dokunuşlar yaptığını düşünüyorum.

War and Turpentine - Stefan Hertmans

Yazar Birinci Dünya savaşında büyükbabasının yaşadığı gerçek hikayeleri kaleme almış. Elbetteki bu neden ile tarihe ışık tuttuğu için bu kitabın değerini arttırmış. Tabii açıkçası kendi adıma bu kitabı okumadan bir şey diyemem. Çünkü tarihe taraflı bakıldığında çok yanlış yerlere gidebiliyor. Gerçekçi olduğu konusunda tartışmaya girmiyorum ancak ne kadar tarafsız olduğu tartışılır bence.

At the Existentialist Cafe: Freedom, Being, and Apricot Cocktails - Sarah Bakewell

Varoluş felsefesini ele alan kitapta en çok dikkat çeken şey ise önemli bazı isimlerin hayatlarının en ince ayrıntısına kadar inmesi ve bize onların düşüncelerini aktarması. Tabii içlerinde benim en çok dikkatimi çeken isim ''Jean-Paul Sartre'' oldu doğal olarak. Tabii sizin ilginizi çeken başka isimler de olmuş olabilir. Ancak okumasının keyifli olacağını ve bizi şaşırtan bilgiler vereceğini düşünüyorum.

Dark Money: The Hidden History of the Billionaires Behind the Rise of the Radical Right - Jane Mayer

Bir gazeteciden beklenecek bir kitap aslında bu. Aslında benim ilk okuyacaklarım arasında sanırım. Gayet basit sorular soruyor. Bunları Amerika için sorsa bile genelde tüm dünyayı ilgilendiriyor. Neden dünya derin bir ekonomik eşitsizlik yaşıyor, küresel ısınmaya karşı neden önlem alınmıyor, zenginler fakirlerden neden daha az vergi ödüyor ya da petrol neden yalnızca iki isimin elinde bulunuyor gibi sorulara cevap arıyor. Elbette bu soruların cevapları size basit gelebilir ancak bu konuda derinlemesine araştırma yapan biri bize isimler ya da planlar ve projeler gibi detaylar verebilir.

Evicted: Poverty and Profit in the American City - Matthew Desmond

Amerika ülkemizde her zaman büyük bir ülke ve herkesin mutlu yaşadığı bir ülke olarak görülür. Ancak bu kitap size Amerika'nın başka bir yüzünü gösterecek. Amerika'da ki gelir eşitsizliğine ve yoksulluk seviyesine dikkat çekmek için yazılmış bu kitapta gerçek yaşamlara yer veriliyor. Yıkık dökük bir evde iki oğlunu okutmaya çalışan bir anne, eroin bağımlısı bir hemşire, bacakları olmayan bir adamın yaşam mücadelesi gibi farklı insanların gerçek hayatları kaleme alınıyor. Bu da Amerika'nın kimsenin görmesini istemediği yüzü olsa gerek.

In the Darkroom - Susan Faludi

Bu da gerçek bir hikayeyi konu alıyor. Trans bir bireyin cinsiyet geçişini ve yaşadığı soruları o andaki psikolojisini konu alıyor. Lgbt konusuna destek veren kitaplardan. Türkiye geleceğini zannetmediğim kitaplardan. Gelse de fazla okunacağını zannetmiyorum. Ancak yine de merak edenler için güzel ve yardım alabilecekleri bir kitap sonuçta.

The Return: Fathers, Sons and the Land in Between - Hisham Matar

19 yaşındayken Kaddafi rejimi tarafından babası kaçırılan yazarın Libya'da Kaddafi rejimi sona erdikten sonra olan seyahatini ve macerasını anlatıyor. Elbetteki Ortadoğu'daki politika ve oyunlara değiniyor. Tabii tam olarak neyi ve hangi kesimi desteklediğini görmek için ilk önce okumak gerek. Önceden bir şey söylemek zor. Yine de Kaddafi dönemine farklı bir bakış açısı ile bakabilmek adına okunabilir.


5|0
40
Wimpy KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • war and turpentine - stefan hertmans
  başarılıı

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Dark money ve underground railroad acikcasi konulari itibariyle ilgimi cekenler oldu. ozellikle de dark money nin global bir cerceveye ulasmasi daha fazla kitleyi etkileyebilir.

  0|1
  0|0
 • The Vegetarian - Han Kang başlangıç kitabım olabilir bu seride.

  0|1
  0|0
  • Türkiye de ilk çıkacak olan da o zaten

  • Hepsini Göster
  • Evet yayınevi ile anlaşılmış sanırım bile çoktan. Çevirisi tamamlanınca yayınlanacakmış :)

  • Bilgi için teşekkürler bence de harika olmuş

 • Hangi yayın evinden çıkar bekleyip gorelim

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;