Yandereler Sadece Animelerde Olmaz!

Herkese merhabalar. Uzun bir süre sonra yeniden bir bence paylaşmak üzere bu satırları yazıyorum. Bugünkü yazacağım konu yandere karakterler üzerine olacak. Bilenleriniz vardır, anime ve manga kültüründe yandere olarak tanımlanan karakterler genelde sevimli görünen ama konu sevdiği insan olunca adeta bir psikopata dönüşen kişilerdir. Sevdiği insana yaklaşan,onun yakınlarında dolaşan herkes,bir yandere için tehlikedir ve seçilen bir kurbandır.

Yandereler görünüşte hiç de psikopat durmazlar en başta. Tabii ki damarına basıldığı anda bütün psikopatlığını gösterirler. Aşkları takıntılıdır, aşkı için her şeyi yaparlar, sevdiği insanı takip eder ve onun uğruna savaşırlar. Anime ve manga kültüründe bu tarz karakterlerin büyük çoğunluğunu kadın karakterler oluşturuyor olsa da erkek yandereler de yok değil.

Anime ve mangalarla tanınmaya başlayan bu yandere karakterler için özel oyun bile var. Yandere Simulator adı verilen oyunda bir yandereyi canlandırıyorsunuz, aşık olduğunuz kişiyi(senpai) gözetleyip,ona yaklaşan herkesi öldürüyorsunuz veya zarar veriyorsunuz,konu sevdiğiniz insan olunca deliriyorsunuz.

Anime ve mangalardan önce de çok çeşitli yerlerde yandere karakterine aşağı yukarı uyabilecek kişiler görmüşüzdür. Çizgi filmler, diziler,filmler vs;hatta gerçek hayatta bile bu tarz insanlarla karşılaşmışızdır belki de. Ben de bu bencede bu yandere karakterlerin aslında sadece anime ve mangalardan ibaret olmadığını göstereceğim. Hadi bakalım,kimler yandere sınıfına girebilirmiş?

Alex Forrest - Fatal Attraction

Kült ve bir o kadar efsanevi bir film olan Fatal Attraction filmindeki Glenn Close tarafından canlandırılan Alex Forrest karakteri tam anlamıyla bir yandereydi. Kendisiyle zevk için iki gün birlikte olan adama tutkuyla bağlanan,yalnız bir kadın olan Alex, adamın kendisini kullanıp atmasıyla birlikte tam anlamıyla psikopat ve takipçi bir hale bürünüyor. Evli olan adamı sürekli rahatsız edip,ondan etkilendiğini ve kendisini öyle kolayca atamayacağını söylese de adam onu dinlemiyor ve kendi hayatına devam ediyor. Alex ise bu yok sayılmaya dayanamıyor ve adamın hayatını zindana çeviriyor.

Hürrem Sultan- Muhteşem Yüzyıl

Muhteşem Yüzyıl'dan ve Osmanlı Tarihinden tanıdığımız Hürrem Sultan'da yandere sayılabilecek bir karakter. Zira Süleyman'ın odasına giren kadının ertesi güne o odadan sağ çıkma ihtimali yoktu,dizi boyunca gördük. Hürrem'in hırsı ve Süleyman'a olan aşkını dizi boyunca izledik, Süleyman'ın yanına yaklaşan tüm cariyelerin,Hürrem'in duymasıyla yok oluşunu da.

Mahievran- Muhteşem Yüzyıl

Hürrem Sultan kadar olamasa da Mahidevran da yandere kategorisine girebilecek bir karakter. Hürrem ile Süleyman'ın ilk gecesinden sonra adeta deliye dönüp Hürrem'e saldırması tam bir yandereye yakışır bir hareketti. Genelde Hürremle kavgalarında ezilen taraf olsa da içinde bir yandere yattığı gerçeği değişmiyor.

Bihter Ziyagil - Aşk-ı Memnu

Bihter ve Behlül aşkı bir zamanların efsanevi şeylerinden biriydi. Onlarla yatıp onlarla kalktığımız dönemlerden geçtik. Bihter'in de ne kadar sayko ve kıskanç bir karakter olduğuna da tanıklık ettik. Behlül'ün,Nihalle evlendirileceğini duyunca deliye dönmesi ve bunu bozmak için elinden gelen her şeyi yapmasına şahit olduk. "Beni,beni. Bihterini." lafı ve ardından gelen tüm sözleri tam bir yandere sahnesi sayılabilirdi.

Leyla- Necla - Yaprak Dökümü

Efsanevi dizi Yaprak Dökümü'nün kız kardeşleri Leyla ve Necla'nın da Oğuz için ne hallere düştüğünü görmüştük. Özellikle Leyla, Oğuz'un Necla ile de ilişkisi olduğunu öğrenince çıldırmıştı ve Oğuz için kız kardeşiyle kanlı bıçaklı olmuştu. Kavga sahnelerindeki hareketleri tam bir yandereydi. Necla ise Leyla kadar olmasa da Oğuz'dan vazgeçmek istememesi ve Leyla'nın savaşına karşılık vermesi ile bir yandere performansı göstermişti.

Davut- İçerde

Bencemin başında dediğim gibi, yanderelerin büyük çoğunluğu kadın olsa da erkek yandereler de yok değil. İçerde dizisinin Davut'u da tam olarak böyle. Babası olarak saydığı Kebapçı Celal'in manevi kızı Melek'e olan takıntısını dizi boyunca izledik,izliyoruz. Sarp ve Melek'in yakınlaşması, içten içe kendisini ne kadar rahatsız etse de Celal'den çekindiği için bir şey belli etmemeye çalışıyor. Ayrıca dolabının tümünün Melek'in resimleri ile süslenmesi de takıntısının büyüklüğünü gösteriyor.

Berry Scary

Hep dizi ve filmler mi olacak canım! Yandere tipli karakter başka yerlerde yok mu? Var tabi. Foster'ın Hayali Dostlar Mekanı adlı çizgi filmde Berry Scary adındaki tatlı ama bir o kadar sayko karakter var. Bloo adındaki karaktere takıntılı olan Berry de tam bir yandere sayılabilir. Özellikle pis kahkahaları ve bir anda eskiye dönüşüyle sevimli ve bir o kadar da vahşi durumlara bürünen Berry de yandere sayılabilecek bir çizgi film karakteri.

Pucca

Bize stalkerlığı öğreten kız. Bir neslin saykodeğer karakteri Pucca'da gizli gizli takip etme konusunda bayağı sağlam bir yandere olabilir. Sevgilisini izlemesi,onun ne yapıp ne ettiğini sürekli düşünmesi ile tam bir yandere performansı sergiliyordu.

Ling Xiaoyu (tekken)

Biraz da bilgisayar oyunlarındaki karakterlerden bahsedelim. Efsanevi dövüş oyunu serisi Tekken'in sevimli ama bir o kadar da takıntılı kızı Ling Xiaoyu. Serinin ana karakteri Jin Kazama'ya duyduğu aşk ve ona takıntısı onu bir yandere olarak nitelendirebilmek için yeterli bir sebep olabilirdi. Jin'i başka kızlarla gördüğü zaman kendi kendini yiyip bitirmesi de tam bir yandere örneği olarak gösterilebilir. Özellikle Street Fighter vs Tekken oyununda Jin ile bütünleşmesi ve onu koruyacağına dair söz verdiği replikler tam bir yandere klasiği.

Maria (Silent Hill 2)

Efsanevi korku oyunu Silent Hill serisinin Maria'sı da kıyısından köşesinden yandere sayılabilecek bir karakter. Sevgisi için yaptığı fedakarlıklar ve takıntısı bir nebze yandere sayılabilecek özellikler.

Bonus: Yılmaz'ı bırakacaksın!

Evet, tüm zamanların en büyük yanderesi ile bencemi noktalıyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Necla ve Leylaya çok güldüm güzel ve eğlenceli olmuş emeğine sağlık :D

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...