Şarkı ve Klip İncelemesi: Dollhouse

Melanie Martinez'in ilk stüdyo albümü Cry Baby'nin en beğenilen ve dinlenen şarkısı Dollhouse hakkında biraz bilgi vereceğim.


'Cry Baby' Türkçede 'ağlak bebek' gibi bir anlama geliyor. Melanie, ağlak bebek lakabını taktığı hayali bir karakter hakkında albüm yapmış. Aslında bu bebek birçok yönden Melanie'nin kendi çocukluğunu temsil ediyor.

Dollhouse albümün ikinci ve en beğenilen şarkısı. Türkçesi 'bebek evi' ama burada kast edilen oyuncak bebek evi. Melanie, klipte oyuncak kılığına girmiş. Yanındakiler de annesi, babası ve erkek kardeşi. Hepsi plastikten yapılmış oyuncaklar.

Şarkının kısaca hikayesi şu: Cry Baby'nin ailesi dışarıdan ne kadar mükemmel gözükse de, aslı farklıdır. Erkek kardeşi uyuşturucu bağımlısı, annesi alkoliktir. Babası ise annesini aldatmaktadır.

Şarkıda anlatılan olay gerçekten çok hoşuma gitti. Bazı aileler dışarıdan ne kadar mutlu ve düzgün gözükse de evin içinde neler yaşandığını asla bilemeyiz. Aile içi şiddet, taciz, aldatma gibi olaylar dışarıya yansımaz ama bunların acısını hep çocuklar çeker. Mutsuz ve sorunlu bir çocuk gördüğünüzde 'neden böyle yapıyor halbuki çok iyi bir ailesi var' demeyin, kimsenin özel hayatını bilemezsiniz.

Şarkı ve Klip İncelemesi: Dollhouse

Hey kız
Duvarları aç, oyuncak bebeklerinle oyna.
Mükemmel bir aile olacağız.
Sen yürüyüp gittiğinde,
Biz gerçekten oynarken.
Ben söylediğimde duymayacaksın:
"Anne, lütfen uyan.
Babam bir sürtükle,
Ve oğlun esrar içiyor.''

...

Yerler, yerler, yerlerinize geçin.

Elbiselerinizi geçirin ve bebek suratlarınızı takın.
Herkes bizim mükemmel olduğumuzu düşünüyor.
Lütfen perdeden bakmalarına izin verme.

...

Hey kız,
Anneme bak, çekici bir kadın.
Onun mücevherleri seni kör eder.
Arkanı döndüğünde,
Şişeyi çıkarır,
Ve onun sadakatsizliğini unutur.

Melanie, bir röportajında müzik sektörünün sadece cins*llik, uyuşturucu, eğlence gibi konular etrafında dönmesinden rahatsızlık duyduğunu, bu yüzden daha gerçekçi şeyler anlatmak istediğini söylüyor. Dollhouse'u yazmasındaki amaç insanların ailevi sorunlarını daha rahat dile getirmesini ve bundan utanmamalarını sağlamakmış.

Müzik sektöründe böyle insanları gerçekten takdir ediyorum. Skyscraper, Warrior şarkılarıyla psikolojik rahatsızlıklara dikkat çeken; Father, For The Love of a Daughter şarkılarıyla ailevi sıkıntılarını dile getiren Demi Lovato'yu da unutmamak gerek. Ben Warrior'u dinlediğimde şarkıda kendi yaşadığım sorunları görmüştüm, bu bana bir destek ve umut olmuştu.

Melanie'nin albümü için hazırlattığı hikaye kitabında Dollhouse:


3|0
31
Hao_Asakura KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

  • Çok güzel bir bence yazmışsın, emeğine sağlık

    1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

  • ellerine saglik.

    1|0
    0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...