Futbolu Anlamayanlara İzletilmesi Gereken Filmler

Futbol birçokları için hayatın 90 dakikaya sığdırılışıyken, bazı kesimler için sadece 22 adamın bir topun peşinden koştuğu anlamsız bir oyun..

Ancak öylesine bir oyundan bahsediyoruz ki gencecik basit bir oyuncu sadece 1 yıl içinde dünyanın en iyi takımıyla Şampiyonlar Ligi'ni kaldırıyor, öyle bir oyun ki amatör lig topçusu sadece 3 yılda dünyanın en zor liginde şampiyonluk kupasını gol kralı olarak kaldırabiliyor...

Futbol aslında hiçbir zaman futbol olarak kalmadı...

Escobar gibi sayısız ismin cinayetleri ile sonuçlanan, asla sadece futbol olarak kalmayan bir yaşam biçimini alan bir oyun oldu...

Taçsız Kral

İzmir sokaklarında daha çocukken aşığı olduğu Galatasaray formasıyla arkadaşlarıyla top koşturan, Galatasaray'ın efsanevi futbolcusu Metin Oktay'ın hayatını anlatan bir şaheser.

Bir biyografi filmi.. Evleneceği kadının İzmir'de kalma arzusu, Metin Oktay'a İzmirspor'dan önerilen 100 bin dolarlık teklifi reddetmesi sonrası sevdiğinin ''kendisi ile takımı'' arasında tercih yapması durumunda verdiğ, cevap ise halen Galatasaray taraftarlarının yüreğinde;

Galatasaray, o daha vefalı !

Green Street Hooligans


Aslında futbolda görmek istemediğimiz neredeyse her etmenin buluştuğu bir film. Futbol tam da bu yüzden sadece futbol değildir.

Amerikalı bir öğrenci, İngiltere'ye ablasını ziyarete gider. Eniştesiyle tanışması sonrası kendini bir anda futbolun taraftar cephesinde bulur.

Harvard'lı adamdan holigan mı olur sorusuna gayet güzel cevap veriliyor...

Hepimizin içinde bir holigan yattığının en güzel örneklerinden :)

Birkaç yumruk yiyip camdan yapılmış olmadığınızı anladığınızda, sınırlarınızı zorlamadan yaşadığınızı hissedemezsiniz.

Hermano

Ne yazık ki bilen sayısı çok çok az. Film Venezuela yapımı olması sebebiyle sesini çok duyuramadı. Ancak Caracas'ın bataklığında hayata tutunmaya çalışan 2 kardeşin öyküsü sade ve gerçekçilik ile çok etkileyici şekilde harmanlanmış.

Hayat her zaman bize karşı gol atacak, bu yüzden her gün ''maçın sıfır-sıfır'' olduğuna inanarak uyanmak zorundayız

Looking For Eric

Bu filmi izlemenin şartı yakaları havaya kaldırmaktır ! :D

Eric Cantona'nın tamamıyla bitik bir adamı yeniden ayağa kaldırma çabalarını izliyoruz filmde. Cantona'nın gerçekliğini sorgulamayın filmin tadını çıkarın.

Tamamen bitik bir haldeki Manchester Taraftarı bir gün odasında konuşurken karşısında Cantona'yı bulur. Eşinden ayrılmış, saygı görmeyen, tek huzur alanı arkadaşlarıyla Manchester Mabedi iken, Old Trafford da yıllar önce çoktan zenginlerin eline geçmiştir...

Film bir yandan eleştirilsel yaklaşım sergilese de futbola aslında bitik bir adamın yeniden hayata tutunuşunu izliyoruz. Kahramanımızın adının Eric olması aslında filmi çok net anlatıyor :)

Başka nerede arkadaşlarınla son gücünle bağırarak şarkı söyleyebilirsin ki? İşte asıl özlediğim şey bu.

I'm not a man, I'm Cantona

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar

Asırlık çınar, Ankaragücü'nün başına gelenleri yıllar öncesinden anlatan bir mükemmel film aslında. Ne var ki amatör lig topçularının ne şartlar altında yaşadıkları, bir oyun uğruna ne bedeller ödediklerini, özel hayatın ne kadar futbolun içinde olduğunu gözler önüne seriliyor bu filmde...

Ağlamak da gülmek de bu filme özgü..

Konusu ile diğer bütün ayrıntıları kapatıyor.

Hayat futbola fena halde benzer. futbol şahsi beceri gerektirir değişmez..O da ayrı konu.Ama aynı zamanda da toplu oynanan,yani;insanların bir takım halinde oynadığı bir oyundur. Hayat da böyle değil mi? İstediğin kadar yetenekli ol.İyi bir takımın yoksa havagazı.Mantarlarsın.Hayat futbola fena halde benzer; 4 doğru pas %90 goldür.

Escape to Victory

Michael Caine, Slyvester Stallone, Max Von Sydow bir yandan

Pele, Oswaldo Ardilles, Bobby Moore, John Wark, Kazimierz Deyna, Paul Van Himst, Werner Roth diğer yandan

Filmin kadrosuna bakar mısınız ?

Tartışılamaz aktörlerin yanında efsanevi futbolcular...

NAZİ Almanyası'nda tutuklu esirler ile Almanlar arasında oynanan bir futbol maçını konu alıyor..

Kahramanlarımızın 2 seçeneği vardır.. Ya planlanan kaçış gerçekleşecek ya da meydan okumaya cevap verilecektir..

Futbolun bütünleştirici yanı gözler önüne serilirken, taraftarların değeri bir başka anlatılmış...

Bu aylak oyun hayatımı mahvediyor

Goal

Bu film hakkında ne söylense az kalacaktır. Futbolu her yönüyle ele alan bir serinin başlangıcı...

Kahramanımız Meksika'dan yasadışı yollar ile ABD'ye geçer ve ailesinin geçimi için çalışmak zorundadır. En büyük arınması, eğlencesi, sakinleşmesi ise amatörce de olsa 90 dakikaya sığdırılmıştır.

Arsene Wenger'in bir sözü var; ''Her zaman en iyi oyununuzu oynayın, sizi kimin izlediğini asla bilemezsiniz.''

Bir hayalin peşine düşen genci izliyoruz serinin ilk filminde...

Belki de babam haklıydı. Hayallerin varsa seni kullanırlar.

The Damned United

İzleyebileceğiniz en iyi filmlerden biri. Güvenin ve kesinlikle zaman ayırın !

Film İngiltere tarihinin en iyi menajeri Brian Clough'un 44 günlük Leeds United macerasını konu alsa da Brian Clouh'un neden en iyi olduğunu Leeds United'ın başına geçene kadar en iyi şekilde işlemiş durumda. Leeds'in başına geçen ve futbolcular tarafından istenmeyen bir teknik adamın kovuluşu ( her ne kadar biz futbol severler tarafından ülkemizde alışılmış olsa da ) ve kovulduktan sonra dünyanın en iyi menajeri halini alışı konu alınıyor. Nottingham Forest efsanesini yaratan ve 2 defa üst üste Avrupa Şampiyon Kulüpler Şampiyonluğu kazandıran deha..

Filmde yaşanmış olaylar konusunda bir kaç hata mevcut olsa da filmin hikayesi tamamıyla gerçeğe dayalı.

İngiltere tarihinini en iyi iki menajerinin kıyasıya mücadelesi, söz düelloları ile sizi eğlenceli bir film bekliyor.

Mourinho özgüveni sevenler.. Çirkeflik bir yana, bu adam tarihin en iyisi.

Futbol külüplerini profesyoneller yönetmez, Brian. Başkanlar yönetir. Futbolun paradan ibaret olduğu doğruysa, eğer işler böyle yürüyorsa, bu iş tam biz başkanlara göre öyleyse... Çünkü para bizde.

Bazı insanlar futbolun ölüm-kalım meselesi olduğuna inanırlar. Sizi temin ederim ki, bundan çok daha fazlasıdır.

Filmde de göreceğimiz Leeds'in Brian Clough öncesi teknik direktörü ve birbirinden hiç haz etmeyen, bir noktada Brian'ın Leeds'ten kovulmasına neden olan Don Revie tarışmasının son kısımları..


Bonus Filmler; Futbol ''Erkek'' (!) Oyunu Değildir.

Eleven Men Out

Her ne kadar kabul görsün ya da karşıtı olalım cinsel terciherimiz farklılık gösterebiliyor. Çoğumuz bu tercihler yüzünden de bu insanları kırıcı ve hakarete varan sözler ile tanımlıyoruz...

İzlanda'nın en iyi futbolcusunun açıklanmak üzere bir sırrı vardır.. Gay'dir. Bir eşcinselin futbol hayatındaki savaşı konu alınıyor..

Bend It Like Beckham

İngiltere'de yaşayan Hindistanlı bir ailenin genç kızı futbol aşığıdır. Hayalleri, gecesi ve gündüzü futboldur. Ancak ailesinin bu durumdan haberi yoktur ve öğrenmesi durumunda işler karışacaktır. Ailesinin kızları için çizdikleri bir yol vardır ve bu yolda futbolun kesinlikle yeri yoktur. 18 yaşındaki gencin önceliği evlilik olmalıdır.

Eğlence ile süslü bir kadın futbolu izlemeye hazırlıklı olun :)


0|1
13

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

  • Eline saglik. =)

    0|0
    0|0
  • goal filmi açık ara 1. olur çok güzel paylaşım

    0|0
    0|0
Yükleniyor... ;