Güney Kore ve Güney Kore Pop'u Hakkındaki Ön Yargınızı Yıkın! Sadece Gangnam Style Yok!

Güney Kore, resmî adıyla Kore Cumhuriyeti bazen sırf Kore, Doğu Asya'da Kore Yarımadası'nın güneyinde kalan bir devlet. Güney Kore'nin komşu devletleri: Batısında Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda Japonya ve kuzeyinde Kuzey Kore.

Peki, nedir bu Kore Pop'u ve Kore dizileri?

K-pop, Güney Kore'nin müzik türü için bir kısaltmadır. (K harfi Kore'yi temsil eder.) Bu müzik epey sanatçı ve müzik grubuna sahiptir, bunlardan bazıları, Shinhwa , BoA , Rain , Se7en , TVXQ , Girls' Generation, Bangtan Boys, NCT, BOYFRIEND, SISTAR, Wonder Girls , Super Junior, BIGBANG, WINNER, iKON. Güney Kore'de yapılan K-Pop müziği bir çok sanatçı ve grup ile, Çin, Japonya, Tayland, Hong Kong, Filipinler, Tayvan ve Güney Doğu Asya'da popüler oldu.

Modern Güney Kore popüler müzik ilk olarak 1930'larda, ağırlıklı olarak Japon popüler şarkıları etkisinde çıktı. Çünkü Japonya sanatsal her türlü ifadeyi kısıtlamak için sömürge yönetimini kullandı ve Koreliler kendi küçük müziklerini oluşturmak zorunda kaldı.

Peki, düşündüğünüz kadar kötü mü?

Sadece Gangnam Style'dan ibaret değildir K-Pop. Gangnam Style'ın ne demek olduğunu biliyor musunuz? Gangnam, Güney Kore'nin başkenti Seul'ün zengin bir bölgesidir. (Asıl adı ile: Gangnamgu.)

1- Gruptaki üye sayıları

Müzik, gruplar üzerine kuruludur. Solo şarkıcılar da bu gruplar içinden çıkar fakat genellikle grup ile bağlarını kopartmazlar. Solo şarkıcı olabildikleri gibi aynı anda oyuncu, model de olabilirler. En az 4 kişiden başlayan bu gruplar, sonsuz sayıdaki üyeye kadar gidebilir. Evet, yanlış duymadınız. Yeni bir proje sayesinde sonsuz üyesi olan bir grup piyasaya sürülecek.

2- Şirketleri

Onlardaki müzik şirketleri ile bizdeki müzik şirketleri tamamen farklı. Kore'de 3 büyük şirket var ve diğer küçük şirketler de bu şirketlerin grupları ile yarışmak zorunda. Üç büyük şirket: YG, SM ve JYP'dir. JYP şirketinin CEO'su Park Jin Young, 80'lerde tanınan bir şarkıcıydı. JYP, sanatçılarına gerçekten sanatçı gibi davranan bir şirket. SM daha sıkı yönetim içerisinde diyebiliriz. Her şirketin kendine özel bir tarzı var. SM şirketi güzel görüntüye, YG yeteneğe bakıyor. JYP ise yabancılar ile dolu bir yer ama hepsi güzel kişilikli. Kişiliğe bakıyorlar.

3- Eğitim süreci

Öyle her önüne gelen şarkıcı olamıyor. Bu şirketlere yüzlerce kez başvurup reddedilen var. Başvuru yapılıyor, kabul edilirse mülakata çağrılıyor. Mülakatta ise usta müzisyenlerin ve yöneticilerin önünde mutlaka bir daldan yeteneğini sergilemek zorundasın. Örneğin dans edebilirsin, şarkı söyleyebilirsin, rap yapabilirsin. Seni onaylarlar ise stajyer olarak işe başlıyorsun. (Bu genelde çocuk yaşta olur. Bir yaş sınırı vardır.) Her gün 20 saate varan bir süre kendini geliştirmek için koçlar ile birlikte pratik yapıyorsun. Bunun yanında dil dersleri, ahlak dersleri, görgü kuralları dersleri alıyorsun. Çoğu üniversite bitirmiş insanlar. Hatta içlerinde Siyasal Bilimler ve Mühendislik okuyan da var, okumamış insan göremezsiniz.

(Bu Siyasal Bilimler okuyan idol.)

4- Grup türleri ve grup pozisyonları

Gruptaki herkesin aldığı eğitime bağlı olarak bir görevi vardır. Lider vokal, ana vokal, lider rapçi, ana rapçi, lider, maknae (en küçük üye.) ana dansçı, lider dansçı, visual (en iyi görünen) gibi. Dans grupları çok olsa da FNC şirketi band tarzında gruplar çıkartıyordu. Bu yüzden gruplar iki türlü: Dans ve Band.

5- Airport Fashion

Bu kişiler havaalanında bile güzel giyinme modası başlatmışlardır. Yani havaalanında yürürken ne giydiklerine herkes bakıyor, yorum yapıyor. Yorum yapanlar kim? Netizenler! Netizen: İnternet siteleri üzerinden eleştirisel yorum yapan kitle.

6- Dans pratiği videoları gelir

Müzik videolarında yaptıkları dansı öğrenmek isteyenler için sade şekilde sadece dans hareketlerini gösterdikleri videolar gelir.

7- Gruptaki kişilerin değişik sahne isimleri vardır

8- Fanservice vardır

Bir çoğunuzun ''eşcinsel gibiler'' demesinin bir sebebi de budur belki de. Fanservis! Peki nedir fanservis? Fanservis; İki aynı veya farklı cinsiyetteki insanın, sırf hayranları eğlendirmek için kameralar karşısında belirli bir düzeyde yakınlaşmasıdır.

9- Hayran grupları

Her grubun kendine özel bir hayran topluluğu vardır. Hepsinin ayrı bir temsil rengi vardır. Bu topluluklar, kendilerine mutalaka bir hayran ismi bulur. Her gruba özel fancafeler açılır (hayranların toplandığı Kore internet siteleri), hayran buluşmaları olur, konserlerde hayranlar ile iletişim kurup fotoğraf çekerler ve hediye kabul ederler. Sonra hediyeleri kullanırlar. Neyse, ne diyorduk? Hayran gruplarının bazıları One Direction gibi popüler grupların sevenlerini bile geçmiştir. En iyi hayran grubu ise Super Junior'un ELF hayranları ve TVXQ grubunun Cassieleridir. Yani, oylamalar sonucu öyle seçilmiştir.

Sanatçıların, hayranlarına olan bağlılığını seviyorum çünkü INFINITE grubunun üyesi Woohyun, Dünya turu sırasında her kıza yüzük ve çiçek vererek 3 milyon dolar harcamıştır. Yapmak zorunda değildi.

10- Satış piyasası ve konseptler

Yine kafalarına göre müzik yapamadıkları bir an. Konseptler gerçeği yüzümüze çarpıyor. Kore müziğinde seksi konsept, masum konsept, vampir konsepti gibi klasik konseptler vardır ve çoğu kız grubu masum konsept ile çıkıp seksi konsepte döner. Yani müzik videoları bir konuyu anlatır ve o müzik videosu çekildikten sonra ödül törenine çıkarken o türde kıyafetler ile sahne alırlar. Örneğin vampir konulu bir müzik videosu geldiyse, renkli lensler ile sahne alırlar.

Satış piyasası her şeyi belirliyor. Fiziksel ve dijital satış olarak ikiye ayrılıyor. Fiziksel satış albüm satışı, dijital satış ise internet üzerinden indirme sayısıdır. Kimine göre fiziksel daha önemliyken, kimine göre dijital daha önemlidir. Kore'nin, MelOn Chart gibi özel K-Pop listeleri vardır. (Bizdeki Kral Top 10 gibi düşünün.)

11- Erkekleri sandığınız kadar küçük değildir

1.90, 1.85, 1.80 ünlüler çoğunluktadır. Bu boyun altındakiler ise, zayıf oldukları için uzun gösteriyorlar..

(Bu Zelo, 1.90 boyunda.)

Unutmayın; Saç boyamak kimseyi eksik erkek yapmaz. Bakımlı olmak denir ve her ülkenin kültürü farklıdır. :) Çoğu vücut çalışıyor ve bizden daha sportifler. Kızlar da dahil.

Önerilerimi de sizlerle paylaşıyorum. Teşekkürler

13|2
2715

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Korelilerin klipleri muhteşem oluyor nedense. Kore kızları da saçlarını boyayıp lens taktıklarında aşırı güzel oluyorlar. Ama erkekler bunu yaptığında cosplay yapmış gibi anime karakteri gibi oluyor yakıştırmıyorum fazla.

  2|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 14

 • Ben tek Super Junior-BONAMANA şarkısını birde klipteki dansı başarılı buluyorum.

  1|1
  0|0
  • Evet, ben de seviyorum fakat yeni şarkılar ile örnek vermeyi tercih ettim. :D BTS dinlemelisin, onlar kadar başarılılar.

  • Birkaç grup daha dinliyorum Exo,2NE1 gibi ama genellikle sıklıkla dinlemem.

 • Videodaki şarkılar güzelmiş:)
  Paylaşım için elinize sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Sadece "gangnam style" var diye bir ön yargım olmadı :D Ama Türkçe ana dilimde şarkılar varken neden gidip anlamadığım kore şarkılarını dinleyip takip edeyim ki.-.

  1|0
  0|0
  • Zevk meselesi, yeni dil öğrenmek isteyenler için bir yöntem. Artı artık google'a Türkçe çeviri yazsan bile anlamı çıktığı için. :)

  • Hepsini Göster
  • Tabii ki İngilizce herkes öğrenmeli, tebrik ederim öğrendiğin için. :D Korece de kenara atılacak bir dil değil, tıpkı Japonca gibi. Büyük firmaları ve Türkiye'ye yaptıkları yatırım sayesinde bir gün hepimizin işine yarayabilir. :D

  • Bir arkadaşım Japonca Korece Çince İngilizce ve Türkçe bilmektedir ve kendisi Türktür şimdi Kanada'ya gidecek lanet olası :D

 • Allah aşkına biri muzik ile şarkı arasında ki farkı biliyorum desin ne olur ya.

  0|0
  0|0
  • Kore popu bir sektör olduğu için ''MÜZİK'' terimi kullanılıyor, müzik geneldir ve şarkı daha özneldir, parça manasındadır. Neden bu kadar kasıyorsun? Anlıyorsun işte, kusura bakma fakat saatlerimi harcayıp araştırıyorum ve gelip kusur arıyorsun. Gerçekten sorun ediyorsan bunu iğneleme yaparak değil de güzel bir dil ile söyle, eksiğin var dediklerinde teşekkür edip düzelteceğimi zaten söylüyorum. Kaldı ki, bazı kelimeler birbirinin yerini tutabilir.

  • Hepsini Göster
  • J-Rock çok güzel, arada ben de dinlerim. Artık Türkçesini bulmak da zor değil hem, ergen gibi yorumlar çok samimiyetsiz bu konudaki. Teşekkür ederim o zaman. :D

  • Aynen öyle sana katılıyorum rica ederim emeğine sağlık uğraşmışsın o kadar :)

 • Şu Akp'li yobazlar başımızdan gitse insanımız her alanda bilgili ve kültürlü olacak, hanzolar ancak Yıldız Tilbe remix dinlesin :D

  2|1
  4|2
  • Akp den haz etmiyorum ama bazılarınızın her konuyu da bir şekilde buna bağlamasına bitiyorum doğrusu 😂👏 Ve hanzo olduğunu kast ettiğin insanlara hakaret ederek onlardan daha medeni olamazsın. Ne zaman görüşünü sevmediğimiz insanlara her fırsatta saldırıp aşağılamaktan vazgeçeceğiz o zaman her alanda bilgili ve kültürlü olacağız bence

  • Hepsini Göster
  • Söylediklerine cavap vermemin sebebi gözü dönmüş bir şekilde bana cevap vermeye çalışırken asıl benim anlatmak istediğim noktadan başka her şeyi yazman. Ben sana o sevmediğin partiye oy verenler haklı demedim sadece kendince haksız bulduklarından bahsederken daha insancıl olabilirsin. Bu kibir burnu büyüklüğün ile okudun bölüm de hayatın bir cilvesi sanırım. Sana daha fazla da cevap vermek istemiyorum, kendi düşüncesinin yüzde yüz haklı olduğuna inanan birine bir şey anlatamazsın. Umarım klinikten yüksek lisans falan yapmazsın, yoksa bazılarının paraları ve zamanları boşa gidecek desene...

  • @batesmp Hümanistlikten bahsediyorsun gelmiş bana burada hakaret ediyorsun. Madem bana bir öneride bulunuyorsun önce kendin uygula, karşımda ki insan zekiyse ve bilgisiyse her zaman saygı duyarım ve takdir ederim ama bu bahsettiğim kitlenin ne derece a. ptal oldugunu bilmiyormuş gibi davranma. Yolsuzluk ve nepotizm yapan, Arap milliyetcisi, Türk düşmanı bir Cumhurbaşkanına oy atan kitleye neden hümanist yaklaşayım? Akp yüzünden kadına şiddet olayları %1800 arttı, heryer imam hatip doldu, ülkeye Suriyelileri doldurdular Arap Emirlikleri gibi olduk, ülkede neredeyse iç savaş çıkacak, hergün bomba patlatılıyor, tecavüz olayları inanılmaz boyutlara çıktı. Şimdi bunların sorumlusu hükümete destek çıkan kitleye hakaret etmek bile az değil mi?

 • Valla çok sağ ol ya bu önemli bilgileri öğrenemeseydik napardık. Sana çok şey borçluyuz.

  0|0
  0|0
  • Burada yazılan hiçbir bence bilimsel açıdan hayati önem taşımıyor zaten. İlgilenmiyorsan bakma, ilgilenen çok kişi var onlar için yazdım ve istediğim benceyi yazmakta özgürüm, gayet de uzun yazdım en azından saygı duy.

 • Pop top işi. 90 larda kapandı o devir.

  0|0
  0|0
 • Yaş 15 yolun yarısı ergen

  0|1
  0|0
  • 15 yaşında değilim, artı bunun yaş ile ilgisi yok. Zevk ile ilgisi var, sevdiğim müzik türünden utanmıyorum. Herkes istediğini dinleyebilir, özellikle yeni dil öğrenmek isteyenler. Ergen olduğumu düşünüyorsan yorumunu kendine saklayıp ergen birisinin gönderisine yazma. Bu kadar kolay, dediğin şey alınmamı sağlamıyor. Ayrıca sen de 15 yaşında oldun, 15 yaşındaki insanları ezmeye hakkın yok. Ergenlik ise 21'de biten bir şey, beyin ergenliği ise bazılarında hayatının sonuna dek sürüyor. Bunu yazarak egonu tatmin ettiysen, iyi günler.

  • Şimdi sakin ol evlat ve o klavyeyi yavaşça yere bırak

  • Zaten sakinim de, aynen diyerek geçeceğim

 • Ulusal bir diyetim yok. Ben genel olarak pop sevmiyorum. :)

  0|0
  0|0
 • Benim için sadece Gangnam Style var.

  0|0
  0|0
 • korelılerden hoşlanmıyorum

  0|0
  0|0
  • Olabilir, ama bir milleti genelleyip hoşlanmıyorum demek bence doğru değil. Her millette iyi kötü var, bizim ülkemizdeki herkes de iyi değil.

  • Iyı kotu babında degıl genel olarak hoşlanmıyorum

 • Burası şu diktatörün koresi değil di mi?

  0|0
  0|0
 • Genelde Türkü nadiren Türkçe şarkılar dışında hiçbir şey dinlemiyorum. O yuzden dinlemiyorum.

  0|0
  0|0
 • Eline saglik'

  2|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 26

 • Kpop severim

  2|0
  0|0
 • Güzel olmuş

  2|0
  0|0
 • kore müziklerinde sadece dizilerde çalanları seviyorum ha bir de BgA <3

  1|0
  0|0
 • Güzel bir bence olmuş kpop bende severim önyargısı olanlar için gayet açıklayıcı olmuş ek olarak birkaç bigbang şarkısı eklenebilirdi :) ellerine saglık

  2|0
  0|0
  • Tesekkur ederim, çok olur diye eleyerek seçtim. GD ve Taeyang koydum onun yerine. Yoksa If You favorim mesela. :)

  • İlk kez dinleyecekler için bigbang çok iyi bir fırsat olurdu o yüzden dedim vallahi şarkı seçmek zor çünkü hepsi birbirinden iyi :) exo monster da iyi seçim olmuş :)

 • Güney kore mükemmel bir ülke. Kültürleri, dizileri hepsi çok güzel. Kore dizileri izleyenlere ergen diyorlar ama izledikleri çoğu Türk dizisi Kore dizilerinden uyarlama

  2|0
  0|0
 • If you do ve monster çok severim, favorilerim

  3|0
  0|0
 • oha süper helal kız yürüü :D

  1|0
  0|0
 • İnsanların ön yargılarını yıkacak güzel bir bence olmuş :) Ellerine sağlık
  Onun dışında J-Pop da çok güzel :D

  1|0
  0|0
 • Çok severdim bir aralar nickim zaten secret garden dizisinden alıntı

  1|0
  0|0
 • Bunlarin butun ozelliklerini geciyorim en iyi yanlari mimiklerini nasil kullanacaklarini bilmeleri.
  Birde mukemmel dans ediyirarmis ya

  1|0
  0|0
 • Harikaaa bir bence şu videolardaki bütün şarkıları biliyorum :) teşekkür ederiz bu güzel bence için

  2|0
  0|0
  • Beğenmene çok sevindim, Güney Kore ile ilgili daha çok bence yazmak isterim fakat tutulur mu bilmiyorum. :D Bir fikrin var mı bu konuda mesela? Benim gibi sevenlerden fikir alabilirim sanırım. :)

  • Hepsini Göster
  • Mantıklı, evet. İkisini de yazabilirim. Çok teşekkür ederim. Gerçekten sevimli birisisin. :)

  • Rica ederim Kore severlere karşı her zaman böyleyimdir :) bir başka bencede görüşmek üzere o zaman 👋

 • ben seviyorum ya korelileri güney kore candır can :)

  1|0
  0|0
 • elinize sağlık.

  1|0
  0|0
 • :) sıkılmadan okudum. Emeğine sağlık.
  😄 ben bu gece Cansever dinliyeyim başka zaman paylasimlarini dinlerim. . Duman oldum duman oldumm

  0|0
  0|0
 • Guzel

  2|0
  0|0
 • Hayat bunlara güzel

  0|0
  0|0
 • Güzel yazı olmuş. Teşekkürler.

  1|0
  0|0
 • Bu GOT7 beni mahvetti. Dream Knight'ı izledim fakat önceden gördüğüm GOT7'ın Just Right klibindekilerle aynı kişiler olduğunu fark etmedim. Fark edince aşık oldum. Özellikle de Mark ve Jackson'a. Zaten onları shiplediğim için başladı bu hayranlık

  1|0
  0|0
 • Şu 10. Maddedeki gifteki grubun ya da o şarkının adını söyler misin

  1|0
  0|0
 • Zevkle okudum. Çok güzel anlatmışsın, G. Kore'nin kültürünü ben de çok fazla severim. Ellerine sağlık. Bu arada müzik anlamak için değil, hissedilmek için dinlenir. Hissettiğin müziğin de anlamını az çok tahmin edersin, ya da Türkçe çevirisine bakmak fazla zor değil. Yeniden ellerina sağlık. 😊

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  6
Yükleniyor...