Alternatif Müziğin En İyi 10 Kadın Sanatçısı

Herkese merhaba, bu bencemde dinlemekten en çok keyif aldığım türlerden biri olan alternatif/indie/dreampop türünün başarılı ve yetenekli kadın sanatçılarını listeleyeceğim. Müzik önerisi isteyen arkadaşlara da keşif alanı sunabilirim. Başlıkta sadece alternatif yazdım ama aslında saf alternatif değil bu sanatçılar,bunun yanında alternatifle benzerlik kuran indie,dreampop gibi türleri de içinde barındıran şarkılar yapıyorlar. Lafı uzatmadan listeme başlamak istiyorum.

10. BIRDY

Skinny Love coverı ile birçoğumuzun zihninde yer edinen Birdy, bu işi yapan sayılı kaliteli şarkıcıdan biri. Şahsım olarak ben şarkılarının bir çoğunu sıkıcı bulsam da aslında kalite bakımından ve yaşına göre gayet iyi şarkıları var. 20 yaşında olmasına rağmen 3 tane stüdyo albümü bulunan Birdy'nin bir kaç şarkısına göz atalım.


En sevdiğim şarkılarından birisi,sözleri de harika ama bu da cover albümünden bir şarkı.


Gayet kaliteli bir diğer şarkısı, severek dinlerim.


Birdy'nin tanınmasını sağlayan Bon Iver cover'ı. Şahsımca orjinalinden çok daha iyi.

9. SKY FERREIRA

Sadece şarkıcı olarak değil,oyuncu ve ikon olarak tanıdığımız asi kızımız Sky Ferreira'ya bu listede yer vermemek olmazdı. Şu ana kadar sadece 1 stüdyo albümü yapmış olan Sky, bu sene içinde ikinci albümünü de çıkaracak. Indie ve asi rock müziğini harmanlayarak güzel bir karışıma imza atan Sky'ın da bir kaç şarkısına bakmak gerekirse:


Sky'dan favori parçam. Çok dinlendirici ve huzur verici bir yapıya sahip.


Baştaki şarkısına bakmayın,asıl tarzı böyle bir şey. Oldukça havalı.


Bu da en popüler şarkısı. Neden popüler olduğunu dinleyince anlayabilirsiniz.

8. MELANIE MARTINEZ

Çok ilginç bir tarza sahip başka bir genç sanatçı Melanie Martinez. The Voice yarışmasıyla ünlenen ve geçen sene ilk albümünü çıkaran Melanie, bebeksi tarzıyla (evet bildiğiniz kundaklık bebek) komik ama bir o kadar da vahşi bir tutum sergiliyor. Bunu şarkı sözlerinden anlayabiliriz.Mesela:


Sanırım Melanie'den favori şarkım bu. Lesley Gore'un şarkısından yaptığı alıntı ile karıştırdığı şarkısı gayet güzel ve ağza dolanan bir hal alıyor.


Sevdiğim bir diğer şarkısı. Bu şarkı teması ve sözlerindeki sirk,lunapark tarzı yerleri işaret ettiği için American Horror Story'nin 4.sezonu Freakshow'da da soundtrack olarak kullanıldı.


En popüler şarkısı bu şu ana kadar. Gayet güzel bir şarkı ve klibiyle sözlerin uyumuna bakın.

7. LORDE

Genç yaşta popülerliği yakalamış ama şu an albüm hazırlıklarına devam eden Lorde'u tanımayanınız çok azdır sanırım. Royals şarkısı 2013 yazına damgasını vurmuş olacak, 2014 Grammy Ödülleri'nde 2 tane ödül kazandı Lorde. Söz yazarlığı ve kendisinin müzikal tavırları çok uyumlu. Gayet yetenekli bir sanatçı olan Lorde'un bir kaç şarkısı şu şekilde:


Bu şarkı nasıl klipsiz bırakılabilir anlamlandıramadım hiçbir zaman. Bu şarkının bana yarattığı duyguyu çok az şarkı yaratıyor. Hayal aleminizde ufak bir seyahate çıkaran şarkı benim en sevdiğim Lorde şarkısı.


İkinci favori şarkım da bu olsa gerek. Buzzcut Season'ı keşfetmeden önce buydu aslında.


Lorde'un tanınmasını sağlayan en popüler şarkısı. Üstteki 2 şarkıyı bu şarkıya tercih ederim kanımca. Ama tabii kötü bir şarkı anlamına gelmiyor bu tercihim.

6. HALSEY

Halsey'de genç bir kız olmasına rağmen kısa zamanda ün kazanmış bir sanatçımız. Aslında genelde Tumblr insanları tarafından daha çok değer gören Halsey'nin müzik tarzını bu listede en çok Melanie Martinez ile benzetiyorum. Gerçekten benziyorlar zaten müzikal kulağı iyi olan her insan bunı az çok anlayabilir gibi. Örnek verelim.


Yine sevdiğim bir şarkı ama klipsiz. Bu tarz şarkılar böyle yapılınca çok harcanıyor. Bir dinleyince nakaratı ağza takılan değerli bir şarkı.


Bu şarkının klibi var aslında ama ben bu halini paylaştım bilerek. Çünkü klibi Pamuk Prenses ve Avcı: Kış Savaşı filminin soundtrack'ı olarak kullanıldı bu yüzden film temalı klibi çekildi ama şarkıda büyük oynamalar yapıldı ve ben o halini sevmedim. O yüzden bu hali ile paylaşıyorum.


Bu da en popüler şarkısı Halsey'nin. Yine gayet güzel bir şarkı.

5. MARINA AND THE DIAMONDS

Hayır hayır kesinlikle grup falan değil. Asıl adı Marina Diamandis olan şarkıcı bu isimle müzik piyasasına girdi. Benim çok beğendiğim bir şarkıcı değil aslında ama sevdiğim şarkılarını da deli gibi dinlerim. Yetenekli ama başarılı sayılamayan bir şarkıcı olan Marina da Halsey gibi Tumblr insanları tarafından ilgi görüyor en çok. Aslında bu listedeki tüm kişiler hemen hemen öyle.


Marina'yı bu şarkısıyla tanımıştım, şarkının orijinal hali bu değil ama ben orijinal halinden çok daha fazla beğeniyorum. Sesinin tınısı ve şarkının ritmi harika.


''Üstteki şarkı ile bu şarkı aynı kadından mı çıkmış'' diyebilirsiniz,ben de öyle demiştim ilk dinlediğimde. Elektro dans müziği dediğimiz bir tarza sahip olan şarkı Marina'nın eğlenceli şarkılarından biri ve klibi de bir o kadar seksi.

Marina'nın en popüler şarkısı da bu şarkı. Yine eğlenceli başka bir şarkı. Ses tonu bu şarkıda harika.

4. FLORENCE AND THE MACHINE

Florence Welch'in liderliğindeki grup alternatif için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. Florence'in güçlü sesi ile yorumladığı şarkılar o kadar güzel ki şarkı bitip başka şarkıya geçiyor ama siz anlamıyorsunuz. Rock müziğin ögelerini de kullanan Florence'i bu listeye almamak aşırı saygısızca olurdu.


Geçen sene çıkan albümünden en sevdiğim şarkısı diyebilirim bu şarkı için. Florence'in gerçekten çok güçlü bir sesi var ve bu şarkıda bunu çok net duyabilirsiniz.


Aynı şekilde son albümünden bir şarkı. Klibi olsun şarkı olsun dört dörtlük diyebiliriz.Florence'in birbirine yakın o kadar popüler şarkısı var ki hangisini koyacağımı şaşırıp bu şarkısını koydum. Çok sevdiğim bir şarkısı değil ama kaliteli olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

3. BAT FOR LASHES

Benim de yakın bir zamanda keşfettiğim bir şarkıcı olan Bat For Lashes geçtiğimiz günlerde dördüncü albümünü yayınladı. Her albüm farklı bir tarzla karşımıza çıkan Bat For Lashes'ı bu listeye alsam mı diye çok düşündüm çünkü tam anlamıyla alternatif şarkıcı sayılmayabiliyor. Müziğinin her albümde değiştiğini söylemiştim, bu yüzden belki bu listeye alabilirim. İlk iki albümü baz alsaydım bu listede olmazdı çünkü ilk iki albümü çok mistik,paganik şarkılar içeriyor.


Sevdiğim,klipsiz başka bir şarkı. Paganik,mistik ögeler barındıran bir şarkısı işte. Benim favori şarkımdır kendisinden.


Biraz Florence şarkılarına benzeyen bu şarkısı da benim en sevdiğim şarkılarından biri. Ağza takılan bir şarkı evet.


Bu da en popüler şarkısı Bat For Lashes'ın. Çok sevdiğim bir şarkı değil ama sesinin dinlendiriciliği dinletiyor bu şarkıyı.

2. LYKKE LI

Yakın zamanda grup kuracağını söyleyen İsveçli şarkıcı Lykke Li, alternatif dahilinde ama bir o kadar da sadcore dediğimiz tabiri caizse depresyona sokan şarkıları ile ünlü. Kişi olarak çoğunuz tanımıyor olabilirsiniz ama I Follow Rivers'ı duyunca hepiniz eşlik edersiniz gibime geliyor.


Klipsiz olup da sevdiğim bir şarkı daha. En sevdiğim şarkısı budur diyemem ama halen ben de Lykke'nin en sevdiğim şarkısını belirlemiş değilim. Şarkıyı açın arkanıza yaslanın.


Son albümünden güzel bir parça Lykke'nin. Şarkının verdiği havayı çok net görebilirsiniz.


İşte en popüler şarkısı,eminim çoğunuz bu şarkıyı çok iyi biliyorsunuz. Değişik versiyonları da çıktı şarkının dans türünde vs. ama hiçbiri orijinali kadar etmiyor.

1. LANA DEL REY

Benim gözümde bu dalın kraliçesidir Lana Del Rey. Her şarkısı ayrı bir güzel o yüzden şu 3 şarkıyı seçerken oldukça zorlanacağım gibi. Sitenin çoğu insanı Lana'yı tanıyordur kesin. Sesi ile güzelliği ile ünlü Lana aynı zamanda asaleti ile de göz dolduruyor. Ama biz müzikal anlamda bakalım dersek de yine bir o kadar iyi işler çıkaran muhteşem bir sanatçı. Lykke Li'de dediğim gibi Lana'da depresyona sokmak için birebir birini.


Lana'nın en gözde örneği depresif olması evet ama bunun yanında nostaljik ögelere de çok ağırlık vermesi onu daha değerli kılıyor. En sevdiğim şarkısı Video Games'de de bunu çok net görebilirsiniz.


Başka bir şaheser ile karşımızda Lana. Bu şarkı için pek söyleyeceğim bir şey yok sadece açıp dinleyin,beni anlarsınız.


Lana'nın en popüler şarkısı ve aynı adla albümü de var. Bu şarkıyı da muhtemelen duymuşsunuzdur çünkü Lana diyince akla gelen ilk şarkı bu sanırım.

Bu bencemde kadın alternatif sanatçılarını tanıttım. Umarım şarkı önerisi isteyen arkadaşlara da yarayan bir bence olur. Okuduğunuz ve dinlediğiniz içim şimdiden teşekkür ediyorum.


0|0
33

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Hepsi playlistimde var 🎶 🚬👸Fka Twigs de iyi epey

  0|2
  0|0
 • Lana , melanie, marina and the diamonds, lykke li ve burada yok ama ıvy levan!

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Bazılarını şimdi dinledim de hakikaten beğendim. Elinize sağlık :)

  0|1
  0|0
 • Melanie ve Halsey ilk albümleri olmasına rağmen müthiş bir başarılar elde ettiler 2. albümleri gelse ne olur düşünemiyorum bile , Lana zaten born to die dan sonra floplaştı şimdide hızlı bir albüm kararı almış öldürün beni jejjd btw eline sağlık

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;