Osmanlı Devletinin En Güzel ve En Güçlü Kadınları

Osmanlı döneminde kadınlar saltanatı diye geçen bir dönem vardır ve bu kadınlar dönem dönem devlet işlerine kolları sıvamışlar devleti ayakta tutmak için mücadele etmişlerdir ve hespi yabancı asıllıdır. Güzellikleri ve kudretleriyle konuşulan bu kadınlar adlarını tarihin tozlu sayfalarına altın harflerle kazımış günümüzde onlar hakkında bir çok kitap yazılmış, dizi ve film çekilmiştir. Bu sultanlar eski bir çok fotoğrafı bulunmakta ama ben popüler kültürde bilinen fotoğrafları kullanacağım.

1- Hürrem Sultan

1502 yılında rutenyalı bir papazın kızı olarak dünyaya gelmiş, gençliği sırasında köyüne yapılan bir saldırı nedeniyle esir pazarına düşmüş ve osmanlı sarayına satılmıştır. kıvrak zekası ve güzelliğiyle kanuniyi kısa sürede etkilemiş ve ona bir erkek evlat vererek haseki sultan olmuştur.

Hürrem sultan kanuni sultan süleyman'ın nihaklı eşidir. Padişahla nikahlanmayı başaran ilk yabancı uyruklu hatundur ve bu olay gücüne güç katmıştır.Devlet işleriyle ilgili olan ilk kadın olarak bilinir ve kadınlar saltanatını başlatan kişidir. Hürrem sultan şehzadesi selim tahta geçmeden ölmüşütür ve valide sultan olamamıştır ama buna rağmen tarihin en çok konuşulan kadınların başında yer alır.

2- Nur Banu Sultan

Nur Banu Sultan 1525 doğumlu Yunanistan kökenli bir cariyedir. Saraya satıldıktan sonra hayatı değişmiştir.

Nur Banu sultan 2. Selim'in nikahlı eşidir. Hürrem ve mihrimah sultanın vefatinden sonra iyice güçlenmiş oğlu 3. murat'ın tahta geçmesiyle birlikte hafsa ayşe sultan'ın ölümden sonra 40 yıl boşta kalan valide sultanlık makamına geçmiş ve devlet işleriyle alakadar olmuştur. Nurbanu sultan avrupayla ilgilenmiş, Fransız kraliçesi catherine de medici ile mektuplaşmış, oğlunun padişahlığı döneminde venedik taraflısı bir politika izlemiş ve venedikle uzunca bir barış dönemi yaşanmasını sağlamıştır.

3- Safiye sultan

Safiye sultan 1550 yılında venedikte dünyaya gelmiştir. Sultan 3. Murad'ın gözdesi ve Sultan 3. Mehmed'in annesidir.

Safiye sultan daha Kanuni sultan süleyman tahtta iken Nur Banu sultan tarafından köle pazarından bir servet ödenerek satın alınmış ve şehzade Murada sunulmuştur. Erkek çocuğunu kucağına aldıktan sonra sultan olan safiye gücüne güç katmıştır. Valide Nur Banu sultan Safiyeyi bir tehtid olarak görmeye başlamış, oğluna yeni cariyeler göndererek Safiyeyi unutturmaya çalışmış ama Sultan 3. Murad'ın gözü Safiyeden başkasını görmemiştir. 1583 yılında Nur Banu sultanın vefatından sonra Haremin yönetimi Safiye sultana verilmiş ve 1595 yılında oğlu 3. Mehmed'in tahta geçmesiyle valide sultan olmuştur. Safiye sultan öyle güçlenmiş ki kimse karşısında duramaz olmuştur. Oğlu 3. Mehmedin vefatinden sonra torunu Sultan Ahmet tahta geçmiştir. Handan sultan valide sultan olmuş olmasına ama Safiye sultanın önüne geçememiş pek etkin bir valide sultanlık yapamamıştır. Safiye sultanın sonunu getiren kişi Kösem sultan olarak bilinmektedir.

4- Kösem Sultan

1590 yılında Yunanistanda doğan kösem Sultan tarihin en güçlü sultanı olarak bilinmektedir. Sultan Ahmed'in nikahlı eşi, Sultan 4. murad ve Sultan ibrahim'in validesidir.

Kösem Sultan saraya Valide Handan Sultan tarafından getirilmiş ve Sultan 1. Ahmed'e sunulmuştur. Kösem güzelliği ve zekasıyla Ahmed'i büyülemiş, kısa zamanda gözdesi olmuştur. Kösem daha sultan olmadan sarayda büyük dikkat çekmiş Safiye sultan ve Handan sultanı karşısına almıştır. Kösem bu gücünü ahmed ile olan aşkından alıyordu. Kösem ilk şehzadesi Mehmedi kucağına aldığında tam anlamıyla sultan olmuştur ve güçlenmeye devam etmiştir. kösemin sarayda ki rakipleri Valide handan Sultan, Büyük valide Safiye Sultan ve Haseki Mahfiruz Sultandır. Valide Handan Sultan 1605 yılında vefat etmiş sadece 2 yıl Valide Sultanlık yapabilmiştir. Handan Sultanın ölümünden sonra haremin yönetiminin Kösem Sultana verildiği rivayet edilir.

Kösem Sultan Büyük Valide Safiye Sultanın eski saraya gönderilmesi, mal varlığına el koyulması ve devlet işlerinde etkinliğini yitirmesi hususunda büyük rol oynamıştır ve rakiplerinin birer birer ortadan kalkmasıyla devletin en korkulan ve en çok konuşulan kadını haline gelmiştir.

1. Ahmed 1617 yılında vefat etmiş ve kardeşi 1. Mustafa tahta çıkmıştır. Ancak Sultan Mustafa'nın saltanatı uzun sürmemiş akıl sağlığının yerinde olmaması nedeniyle tahttan indirilmiştir. Mustafanın ardından tahta Genç osman geçmiş ve 4 yıl boyunca devleti yönetmiştir. Genç osman tarihe ilk kanı akıtılan padişah olarak geçmiştir. Tahttan indirilmesinin sebebi yeniçeri ocağının çok sevdiği Şehzade Mehmedi idam ettirmesidir. Şehzade muradın yaşı çok küçük olduğu için Sultan Mustafa ikinci kez tahta çıkmıştır ve 1 yıl aradan sonra tekrar tahttan indirilmiştir.

Kösem sultan bu 5 yıllık dönemde çok fazla etkin olamamıştır ancak oğlu Muradın tahta geçmesiyle Kösemin de saltanatı başlamıştır. Kösem sultan oğlunun yaşı küçük olduğu için oğlu büyüyene kadar devleti yönetmiştir. 4. Murad'ın vefatinden sonra oğlu İbrahim tahta geçmiştir ve İbrahim de amcası Mustafa gibi delidir. Mustafanın ölümünden sonra Kösemin torunu tahta geçmiştir ve Büyük Valide kösem Sultan'ın sonu Valide Hatice Turhan Sultanın elinden olmuştur.

Arkadaşlar kadınlar saltanatı ilgimi çektiği için bir çok kitap okudum ve araştırma yaptım zamanında. Böyle bir bence yazmak istedim yanlışlarım varsa düzeltebilirsiniz, Sıkılmayın diye oldukça kısa tutmaya çalıştım yazımı merak ettiğiniz konular varsa cevaplayabilirim umarım beğenirsiniz :)


1|0
32

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Yahu, duyan da yanlarına gidip baktınız sanır!
  Mevzu bahis kadınların gerçekte güzel olduklarını görmeden nasıl bilelim. Osmanlı döneminde hele resim işine kafir icadı diye bakılıyorken hem de...

  2|0
  0|1
  • Onca yazılanlar içinde güzellik mevzusuna mı taktın sultan deyince akla gelen güzel ve akıllı olduğu için ben de kaynaklarda belirtileni yazdım

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Hürrem sultan favorim

  0|1
  0|0
 • eline saglik.

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Hürrem aslında güzel değil, malum dizide oynayan kadın güzel diye gerçek Hürrem de güzel olacak değil.

  1|1
  0|0
Yükleniyor...