Sinema İle Tanışma Hikâyem

Yıl 2002 ben 6 yaşlında bir kız çocuğuyum ve çocukluğumun en berbat zamanın da beni birazcık eğlendirmek için annem beni sinema denilen bir yere götüreceğini söyledi. Ben Gaziantep’te doğdum ama babamın işi gereği kimliğim çıkar çıkmaz Ermenistan’a taşınmışız. Annem Ermenistanlı. Ben daha 1 yaşında bile değilmişim hatırlamıyorum. 6 yaşımda ise biraz ırkçılık biraz nefret biraz maddi sebeplerden ise Antep’e döndük. Ermenistan’da babam gidiyoruz dediğinde dünyam başıma yıkılmıştı çocukluğum oradaydı arkadaşlarım bildiğim tanıdığım her yer her kişi yani hayatım oradaydı. Her neyse bu oldukça uzun ve sıkıcı bir hikâye özetle biz Antep’e dönüyorduk ben mızmızlanıyordum. Annemde beni bırakmadığından bizimle geliyordu. Bu ayrı bir hikâye belki sonra anlatırım.

Başlayalım

Dönüş yolunda otobüs bileti Van’a kadardı Van’da Antep’e bilet alıp dönecektik. Van’da indik Antep biletimizi aldık ama otobüs akşam kalkıyordu ama gün hala sabahtı. Zaman bol olduğundan annemde benim keyifsiz olduğumu bildiğinden bir şeyler yapmak istedi. Van’da pisi tesisleri vardı o zaman gerçi hala var ama bir sadece adı pisi o zamanki tesisten pek alakası yok AVM olmuş o zaman dinlenme tesisi tarzında bir yerdi. Hiç unutmam tam karşısında koca bir kavşak ve kavşağın ortasında dev Van kedisi heykeli vardı. Gerçi en son Van depreminde gittiğimde o heykelin yerini değiştirmişlerdi o kavşağı köprülü kavşak yapıp heykeli farklı bir yere taşımışlardı. Pisi tesisleri kapanmıştı yani anlayacağınız oradan da pek eser kalmamıştı.İlk o kedi heykelini gördüğümde çok beğenmiştim ve tesisin marketinden o heykelin minyatürünü almıştım.

Sinema İle Tanışma Hikâyem

Her neyse yine lafı yazla uzattım annem beni birazcık eğlendirmek için getirdi bu pisi tesislerine işte. Öyle lunapark eğlence salonu filan yok sinema var. Gittik ilk sinemada izlediğim film Asteriks ve Oburiks Görevimiz Cleopatra isimli filmdi. Açıkçası film boyunca eğlenmiş ve gülmüştüm çocukluk işte umurumda mı ki o bırakıp geldiğim evim o an orada mutluydum :D Bu sebepten sinema benim için birazcık özeldir.

Sinema bileti satılan yer biraz büyükçe bir salon gibiydi ve tavanı çok yüksekti. O zamana kadar gördüğüm en yüksek tavan ve avize oradaydı. Hayran hayran bakmıştım film saatine kadar. Film saati geldi ve biz solona girdik. Aman yarabbi o ne büyük salon merdiven gibi koltuklar daha önce hiç o kadar çok koltuğu bir arada bile görmemiştim ki 6 yaşındaydım ve Ermenistan’daki küçük kasaba tarzı yerden başka bir yer görmemiştim. O salondaki beni en çok çeken şey ise kırmızı renkli loş aydınlatmaydı. Sonra ışılar kapandı o koca salon birden karanlığa gömüldü ilk dakikalar çok korkup anneme sarılmıştım.

Sonra filmin sesine dayanamayıp göz ucuyla baktım. Oda ne? Dev bir ekranda benden büyük insanlar var ve film oynuyor. O zaman Ermenistan’daki evimizde 72 ekran tüplü bir televizyon vardı ve ondan büyük ekran görmemiştim. Ermenistan’da resmen medeniyet görmeden yaşamışım resmen ya. Bu zamanda düşündüğümde boşa geçmiş 6 yıl olarak görüyorum neyse ki büyük çoğunluğunda bebektim ve hatırlamıyorum.Filmde gördüğüm ilk sahne ise başlarda bir yerde Sezar havaya parmağıyla bir üçgen çiziyordu ve Cleopatra’yı küçümsüyordu.

Kıyafetleri çok güzeldi filmi sonuna kadar güle eğlene izledim. Sinemadan çıktığımda ise annemle baş başa güzel bir yemek üstüne dondurma ee bir çocuk daha ne ister. İşte benim sinema ile tanışma hikâyem bu.

Not: Az önce baktım şimdi Van’da bir sinema bile yok gibi görüyor gerçekten üzüldüm. 2002 de vardı çok güzeldi o yıllarda Van Rus pazarı denilen tünel şeklinde içinde çok farklı ürünlerin satıldığı çarşılar rengârenk kıyafet mağazalarının ıslıklı şıklı kafelerin bulunduğu yerin altına inşa edilmiş tünel şeklinde alanlara ev sahipliği yapardı. Şimdi onların hepsi ya kapanmış ya kimse uğramaz olmuş. Umarım Van yine o rengârenk ışıklı olduğu zamanlarına döner.

O Van gölü Akdamar adası Gevaş Erciş filan güzeldi çocukken sık giderdim 7 yıl boyunca yazın 3 ay kışın 1 ay giderdim. Çocukluğumdaki gibi hatırlıyorum ben orayı en son Van depreminde gitmiştim yıkık döküktü. Temennim benim hatırladığımdan bile güzel bir yer olur inşallah.


0|1
13

En İyi Erkek Görüşü

 • Ne güzel anlatmışsın.
  Sanki o anları seninle yaşattın bize.
  Dilerim Van, senin sevdiğinden daha güzel bir hal alır.
  İyi seyirler :)

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Eline sağlık.

  1|0
  0|0
 • Pisi avm oldu.
  Rus pazarı depremde zarar gördü.
  O heykel depremde yol çökünce gitti.
  Van çok değişti. İnsanları da değişti.
  Şimdi sokakları hüzün dolu.

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...