Türkiye'nin Gizli Kalmış Cennet Bahçeleri

Öyle güzel bir ülkede yaşıyoruz ama aslında haberimiz yok tüm güzelliklerden. Evet, gözle görülen Pamukkale, Peribacaları, Trabzon yaylaları, Akdeniz sahilleri, Mardin, Urfa, Kars ve daha birçoğu. Tatil yapabileceğimiz, dinlenebileceğimiz, kültür turizmi yapılabilecek onlarca yer var ülkemizde. Peki ya bilmediklerimiz? İşte şimdi az bilinen, adı pek duyulmamış ülkemizin cennet bahçelerine küçük bir seyahate çıkacağız. Haydi bakalım,

Başlıyoruz

İlk yer Kalem Adası

Türkiye'nin Gizli Kalmış Cennet Bahçeleri

İzmir'in Dikili ilçesine bağlı bu küçük ada, Bademli mevkiinin tam karşısına düşen küçük bir adacık aslında.Yürüyerek bir baştan bir başa 1 saat içinde gezilebilecek bu adayı güzel kılan şey, sessiz ve sakin bir koya sahip olması, denizinin kirlenmemiş ve oldukça berrak olmasıdır. Bunun yanı sıra Ağaçlarla bezenmiş bu ada, tüm doğal güzellikleri de içinde barındırmaktadır. Bu ada da birde otel var 5 yıldızlı. Bu otele gelenler arasında Sinan Akçıl ve Ebru Şallı, Mehmet Ali Erbil, Kıvanç Tatlıtuğ gibi ünlüler olduğu bilinmektedir.

İkinci yerimiz Faralya

Fethiye'ye bağlı resmi adı Uzunyurt olan köy ve köye ait koydur. Harika bir serinliğe sahip koyun muhteşem bir manzarası ve pek bilinmediğinden harika bir dinginliği vardır. Ulaşımında kolay olması cabası. Bu gizli koya ulaştığınızda yürüdüğünüz yola değdiğine şahit olacaksınız. Koyun bulunduğu yere ise Kelebekler Vadisi denmektedir.

Üçüncü yer ASOS

İçerisinde bir antik kent, liman, bağlı 2 köy, arkasında Kaz Dağları, tarihi evleri ile mutlaka keşfedilmesi gereken yerdir. Çanakkaleye bağlı bir yer olan Asos çevresinde Behramkale, Adatepe, Yeşilyurt gibi yerleşim yerleri bulunmaktadır. Ulaşım İzmir-Çanakkale yolunda Küçükkuyu çıkışında Behramkale-Asos yoluna dönmeniz yeterli. Devam ettiğinizde Çanakkaleye de uğrayıp şehitlik ziyareti yapabilirsiniz.

Dördüncü sıraya MORDOĞAN'ı koyuyoruz.

İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı bu küçük ve şirin yerleşim yeri, harika koyu ve nefis deniziyle, insanlarının samimiyetiyle ve mimarisiyle gittiğimde beni benden almıştı. Pek kimsenin bilmemesi bir şans belkide Mordoğan için.

Beşinci sırada, Yenişarbademli var.

Toros dağlarının bitiminde 1150 metre rakımda muhteşem bir doğa harikası Yenişarbademli. Adını çevresindeki ilçeden alan bu bölge bizler tarafından pek bilinmese de dağcılar arasında oldukça ünlü. Dedegül dağı ve Pınargözü mağarası kesinlikle görülesi yerlerden. Bu arada Yenişarlıbademli Ispartaya bağlı, hatırlatalım. :)

Altıncı ve son bölge Gölyanı Yaylası

Giresun'un büyüleyici güzelliğini yansıtan bu yayla, ekolojik olarak Dünya harikası. Otantik yayla evleri, gölü ve ladin ağaçlarıyla ekolojik turizm sevenler açısından bir numaralı seçenek olabilir.

Edebiyattan uzaklaşıp biraz olsun küçük bir seyahate çıkabildiğimiz için mutluyum. :)

Gezdiklerinizin bildiklerinizden fazla olması dileklerimle.

#GündüzBekcisi


4|2
119

En İyi Kız Görüşü

 • Mordogan sevimli olmaktan cikti. Keko dolu. Ilk o kalem adasi hosuma gitti. Orada kimselerin olmadigi sessiz sakin bir evim olsa kime zararim olurdu ki?

  1|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Ülkemizde o kadar çok gezilecek güzel yerler var ki... Keşke imkan olsaydı da gezebilseydik.

  Eline sağlık

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 10

Erkekler Ne Diyor 8

Yükleniyor...