Sanatsal, Gizemli ve Tutkulu Bir Film: La Migliore Offerta


İşe gitmeden evvel içimde biriktirdiğim yazma arzumun biraz tavan yaptığı şu saatlerde, izlediğim ve finaliyle yüzüme adeta sert bir tokat atan La Migliore Offerta ya da bizdeki adıyla En İyi Teklif isimli filmin bencesini sizlere sunmak istiyorum.

Sanatsal, Gizemli ve Tutkulu Bir Film: La Migliore Offerta

Bayanlar ve baylar, bu sanat dolu bir filmdir!

Rol alan oyuncuları, müzikleri ve konusuna geçmeden evvel size şunları söylemek istiyorum. Film, içerdiği sanatsallığın yüksek dozajı, detay zenginliği, kurgusu ve sağ gösterip sol ile insanı şaşırtması yönü barındıran ve bunun da yanında beklenmedik bir kişiye en içsel tutkularla bağlanmamızı konu edinen çok hoş bir yapım. Bazen durağan, bazen tempolu ilerlemektedir. Fakat, şuna emin olun ki izlediğinize asla pişman olmayacaksınız. (Sadece belirli bir zevki benliğinde barındıranlar ve filmden anlayanlar için geçerlidir!)

Senaryosu ve yönetmenliği Giuseppe Tornatore'nin kontrolünde olan bu 2013 İtalyan yapımı filmde her ne kadar dram, suç ve romantizm konu edilse de aslında izleyiciye sanatı dolu dolu sunulmaktadır. Hem de en ince detayı ve zengin görselliği ile birlikte... Filmin müzikleri ise benim için ayrı bir efsane olan Ennio Morricone tarafından bizlere armağan edilmiş. Her zaman olduğu gibi dizinin konusuna geçmeden evvel oyuncuları tanıyalım.

- Geoffrey Rush / Virgil Oldman

- Donald Sutherland / Billy Whistler

- Sylvia Hoeks / Claire Ibbetson

- Jim Sturgess / Robert

Bunlar filmimizin kilit taşları... Geri kalan oyuncu listesi, film ile ilgili görseller, videolar ve arta kalanlar için IMDb 'ye buradan bakabilirsiniz.

Gelelim filmimizin konusuna...

Su götürmez bir disiplinle yoğrulmuş üstün yetenekli Virgil Oldman, bir yandan müzayede salonlarındaki açık attırmalar ile kendinden söz ettirirken diğer yandan da derin sanatsal bilgi ve yetisiyle eline geçen herhangi bir eserin taklit olup olmadığını araştırarak hayatını sürdürmektedir. Tabii, bu buzdağının görünen yüzüdür.

Farklı takıntı ve prensiplere sahip Virgil, müzayede salonlarında açık attırmaya sunulan kadın tablolarını ele geçirmek için gizliden bir dostu ile iş birliği içerisindedir.

Donald Sutherland'ın hayat verdiği Billy Whistler karakteri tam da bu rolün hakkını veren gizli ortak!

Filmin ilerleyen sahnelerinde Virgil Oldman'ın farklı zaman ve mekanlara ait kadın tablolarının özenle sakladığı odasına da göz gezdireceksiniz. Her yaştan farklı farklı yüzlerce kadının gözlerine ve güzelliklerine sahip olan bu gizli tablo odası, açıkçası benim de içinde olmak istediğim türden bir yapıyı barındırıyor...

Bay Virgil, bir gün ofisinde gizemli bir kadından telefon alır. İlk başta önemsemediği bu kadın, ona birbirinden farklı pek çok tarihi eserin bulunduğu, kaybettiği anne ve babasının malikanesinde klasik bir fiyat biçme teklifi sunar. Virgil, bir yandan malikanede bulunan antikaların değerini ölçerken diğer yandan da telefondaki sesin gizemli sahibesine karşı tarif edemediği bir merak içinde bulur kendini.

Filmi izledikçe biz de Virgil gibi bu gizemli kadını merak etmeye başlarız. Çünkü, biz insanız ve bilinmeyene karşı inanılmaz bir zaafımız vardır. İşte yönetmen Giuseppe Tornatore, bu zaafımızın yakasından tutup bizleri film boyunca sürüklüyor. Adının Claire olduğunu bildiğimiz ve evinden hatta evin bir kısmını kaplayan duvarın ardındaki kendi kabuğunda, dış dünyadan saklanan karaktere yavaş yavaş bağlanıyoruz. Tabii, hikaye bu yönde ilerlerken bir yandan da Virgil'in malikanede bulduğu gizemli bir mekanik parçanın peşindeki yapbozu da çözmeye çabalıyoruz. İşte burada Virgil'in düşüncelerini sık sık paylaştığı genç devreye Robert giriyor.

Robert, bir yandan gizemli mekanik parça konusunda Virgil'e destek sunarken diğer yandan da Virgil'in içinde bastırdığı duyguların pusulası olmaya çalışıyor. Filmin ilerleyen sahnelerinde de hissedilen romantizm yerini tutkuya bırakıyor ve lezzetleniyor.

Yaşlı Virgil, gizemli Claire ve sanat iç içe girince farklı bir hikaye kurgusu gözlerimizin önüne seriliyor. Daha da detaya inerek tadınızı kaçırma niyetinde değilim.

Bu tür filmleri genelde çoğu kişi sevmemektedir. Peki, siz bu film hakkında ne düşüneceksiniz? İşte bunun yanıtını öğrenmeden evvel kendinize şu soruları sorun...

1- Sanat, gerçekten de ilgimi çeken bir yön mü barındırıyor?

2- Bilindik hikayelerin dışında filmler izlemeyi seviyor muyum?

3- Bu filmle birlikte bir şeyler kazanacak mıyım?

Tüm bu soruların yanıtlarını filmin sonunda fazlasıyla alacaksınız. Filmin sonu demişken, hani bazı yapımlar olur ve final sahneleri ile insanı sarsar, suratına tokat atar, şaşkınlık içinde bırakır ve boşluk yaratıp öylece biter. İşte, La Migliore Offerta tam da bu tadı ve kıvamı içeren yapıya sahip bir film!

Finalle birlikte kendinize dair bazı duygu ve düşünceleri bu filmde bulacak, hissedecek ve anımsayacaksınız. Sağlık ve esenlikle kalınız...


1|0
31
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Sorularından en önemlisi bu film ile birliktebir şeyler kazanacak mıyım? Cevabını ben vereyim kendi adıma, eğer bu tür filmleri izlerseniz kazancınız tahmin ettiğinizden çok yüksek olur.
  - Sanat toplumun aynasıdır, o toplumun düzeninden, insanların korkularını ve sevinçlerini öğrenebilirsiniz. Bu size o dönemin siyasi yaşamı hakkında bilgi verecektir.
  - Eskiden günümüze özgürlük anlamında ne kadar yol katettiğimizi sorgulayabilirsiniz.
  - Çok yönlü düşünmeye başlarsınız.
  - Sanat filmleri belki durağan gelebilir ilk etapta ancak içinizdeki üretme arzusunu tetikleyecektir.

  Emeğinize sağlık, filmi henüz izlemediğim için izlediğim diğer sanat filmlerinden yola çıkarak cevaplandırmak istedim soruyu. Uzun olduysa affola :)

  0|1
  0|0
  • Öncelikle teşekkür ederim.
   Sorumun cevabını filmi izlememiş olmanıza rağmen gayet güzel vermişsiniz. Ama, siz yine de açın izleyin.
   Ayrıca, kısa kısa yazanları zaten sevmiyorum. Böyle uzun görüş ve yorumlarda bulunulması hoşuma gidiyor. Bir kez daha teşekkürler.

  • Rica ederim :)

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Çok güzel filmler ve diziler tanıtmaya devam ediyorsun :)) Senin yazını okuduktan sonra, hannibal dizisini izlemiştim öyle özendirmiştin ki ben normalde gerilim korku sevmem. :))

  Bu film de çok hoş görünüyor; boş bir zamanımda mutlaka değerlendireceğim.

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim:)
   Evet, mümkün mertebe farklı dizi ve filmleri elimden geldiği kadar tanıtmaya devam edeceğim. Umarım izlediğinde beğenirsin.

 • Okurken ağzımın suyu aktı diyebilirim.😊 ilk fırsatta seyredeceğim. Emeğine sağlık, devamını bekliyor olacağım..

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim. İzledikten sonra ayrıca gelip yorumlarsanız sevinirim.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...