Sanal Dünyamızın Sanal Draması: Her

Dünü bugüne bağlayan gecenin uç saatlariydi... Baktığım, takıldığım, dinlediğim her şeyi kapatıp izlemeye karar verdiğim ve iyi ki de izlemişim dediğim bir filmin bencesidir bu... Karşınızda benden, senden, ondan yani hepimizden bir parça taşıyan muazzam film; Her...

Sanal Dünyamızın Sanal Draması: Her

Aşk ve hepimizin hissettiği yalnızlık

Ancak filmi izleyenlerin tanıklık ettiği ve bildiği bir görseldir bu yukarıdaki... Bu, Samantha'nın Theodore ile birlikte Dünya'yı gördüğü gözdür. Her, 2013 ABD yapımı drama, bilim kurgu, romantizm ve asıl konu olan aşkı ve hepimizin hissettiği temel yalnızlığı içeren bir film. Yazarlığı ve yönetmenliği ile kendini daha önce kanıtlayan aşmış insan Spike Jonze'un muhteşem bir kafayla çektiği film, ödül üstüne ödül alkış üstüne alkış toplarken, izleyecilerinin de içinden bir parça koparıp gitmiştir. (En azından ben böyle düşünüyorum.)

Filmin aslı astarı nedir, bunu öğrenmeden evvel dilerseniz rol alan oyuncularımızı tanıyalım:

- Joaquin Phoenix / Theodore

- Rooney Mara / Catherine

- Amy Adams / Amy

- Scarlett Johansson / Samantha

Tam oyuncu kadrosu, filmin aldığı puan, görseller, videolar ve daha fazlası için buraya bakabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirteyim, film takdire şayan oyunculuğu ve bir o kadar da güzelliği ile nam salmış olan Scarlett Johansson'un sadece sesiyle renk kattığı bir yapım niteliği taşımaktadır. Yani, filmi izlerken gözümüz o güzelliği hep arıyor ama bulamıyor. Gelelim filmin konusuna...

Karşınızda benden, sizden, hepimizden ziyadesiyle iyi örnekler içeren, kişisel tarihimizin yanmısamalarından doğup ete kemiğe bürünen Theodore...

Theodore Twombly, ultra lüks ve görkemli bir yarının dünyasına benzeyen ve izlerken beni sık sık düşündüren Los Angeles kentinde hayatını bizim artık unuttuğumuz bir değer olan mektuplarla can-ı gönülden kazanan bir işe sahiptir. Çiftlerin, arkadaşların ve eşlerin birbirlerine gönderdikleri en güzel ve can alıcı mektuplar Theodore'un kalbi ve zihni arasında çalkalanıp sanal harman sistemiyle kağıtlara dökülüyor. Aslında güzel bir iş, benim de böyle bir işim olsa keşke...

Yalnızlığın, karamsarlığın, kararsızlığın, dibine kadar mutsuzluğun içinde sürüklenenTheodore karısından ayrı yaşamasına rağmen hala içindeki gel-gitlerin etkisiyle boşanma evraklarını bile imzalalamadan tek başına lüks bir apartmanda kalmaktadır.

İlerleyen teknolojinin sağladığı holografik oyunlar, programlar ve yanından eksik etmediği kulaklık ile sahte bir rahatlık içinde öylece durmaktadır. Tıpkı, biz gibi... Bir gün, bu yalnızlığın ortasında denk geldiği reklamla birlikte hayatının değişeceğini düşünmez. Çünkü, o reklamda yepyeni bir işletim sisteminin üstün algı mekanizması ve zekasıyla insanlara "sanal arkadaş" olması konu edilir.

Birkaç temel ve basit sorunun ardından Theodore gözlerini ekrana diker ve bakar. Sarmalın hızı artar, artar, artar ve sonunda o gelir. Samantha...

Daha ilk saniyeden itibaren Scarlett Johansson'un naif ve sımsıcacık sesi ile bezenen Samantha'yı tanırız. Zeki, gelişime açık ve oldukça espirili Samantha ile Theodore arasında sanal ve gerçekliğe dem vuran garip hikaye start verir. O güne dek, her şeyden bir şekilde mutsuz olan Theodore, anlam vermeye çalıştığı bu işletim sisteminin karakterine içten içe hayranlık duymaya başlayacaktır. Oysa, Theodore'un duru güzellikteki eşi Catherine varken...

Can ciğer kuzu sarmasından kombine tatlı, düşünceli ve anlayışlı komşusu ve yakın arkadaşı Amy varken...

Ve çevresinde gerçek kadınlar (kendine has güzelliğe sahip Olivia Wilde ile hayat bulan Blind Date karakteri) varken...

Theodore sadece sesini duyabildiği ve görüp dokunamadığı bir siber kadının ona sundukları ile mutluluk hissetmeye başlar.

Artık, hayatın yeni adı Samantha'dır.

Daha önce hiçbir kadının hissetiremediği duyguları Samantha sayesinde hissetmeye başlayan Theodore ilk kez hayattan tat alabilmaya başlamıştır. Gri dünyasından çıkıp binlerce renkle bezenmiş bir hayata adım atar ve öykümüz de burada başlar.

Her, bizi sanki gelecekteki bir şehri andıran Los Angeles'da dolaştırırken araya serptiği renkler ve bir o kadar da hoş replikleri ile fazlasıyla anlam barındırıyor bence... İşte o repliklerden bazıları:

"Bazen insanları izliyorum ve onları hissetmeye çalışıyorum yanımdan geçip giden herhangi birinin ötesinde. Ne denli aşık olduklarını hayal ediyorum. Kalplerinin ne kadar çok kırılmıs olabileceğini..."

"– Yoksa ona (işletim sistemine) aşık mı oluyorsun?

+ Bu beni bir kaçık mı yapar?
– Hayır… Hayır, bence bu.. Bence aşık olan herkes biraz kaçıktır zaten. Yapılacak en çılgınca şeylerden biri bu. Deliliğin toplumca kabul gören şekli gibi."

"– Ama kalp içini doldurabileceğin bir kutu değildir. Sevdikçe büyümeye devam eder. Ben senin gibi değilim. Ama bu seni daha az sevecegim anlamina değil aksine daha çok sevdiğim anlamina geliyor.

+ Bu çok saçma. Ya benimsindir, ya da degilsindir."

Bu ve nicesi güzel replikler için bile kesinlikle izlenilmesi gerekilen bir filmdir Her...

Şahsen, izlerken neredeyse çoğu sahnede kendimden ve mazimden izler gördüm diyebilirim. Örneğin, en basitinden o kişi ya da kişilerle konuştuğum esnada gözlerimle çevremdeki ufak birkaç detaya odaklanıp kalmam, kısmi şeylere göz atmam ve beraberinde getirdiği hisler yığını... Tanıdıklarım, tanıştıklarım, sevdiklerim, benimsediklerim, gelenlerim, gidenlerim, önemsediklerim, her şeye rağmen mutlu olsun dediklerim, tutkuyla bağlı olduklarım, olamadıklarım, kızdıklarım, üzüldüklerim, kırıldıklarım ve kırdıklarım... Hepsini birer ikişer anımsadım ve gözden geçirdim aklımın bir köşesinde.

Kıssadan hisse: Siz bu filmi izleyin çünkü, sanal çağın içindeki hepimizin hikayelerini barındıran bir film bu! Bencenin kapanışını filmdeki Moon isimli şarkıyla yapmak istiyorum.

Sağlık ve esenlikle kalınız. Ayrıca, filmi izleyenler görüş ve düşüncelerini, yaşadıkları hisleri de anlatırsa sevinirim.5|0
712
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Süper bir özetleme. Filmi mutlaka izleyeceğim ama bu filmi için özel bir "mood"a girmem gerekir. Özellikle " Tanıdıklarım, tanıştıklarım, sevdiklerim, benimsediklerim, gelenlerim, gidenlerim, önemsediklerim, her şeye rağmen mutlu olsun dediklerim, tutkuyla bağlı olduklarım, olamadıklarım, kızdıklarım, üzüldüklerim, kırıldıklarım ve kırdıklarım... Hepsini birer ikişer anımsadım ve gözden geçirdim aklımın bir köşesinde" kısmı çok samimi buldum. Buna tecrübe ve empati denir. Zaten bu kadar derin ve aktüel filmleri öz tecrübe olmadan anlayamazsın değil mi?
  Her senin Bencede hüzün akıyor. Bana Stradivari kemanı zaman zaman anımsatıyorsun. Nedeni bilmiyorum:(

  0|1
  0|0
  • İzlediğimde ne hissettiysem onları dile getirdim. Belki siz de izlediğinizde aynı şeyleri anımsayacak ve hissedeceksiniz.
   Bütün bencelerim öyle değil ki...
   Filmi izledikten sonra tekrar yazın ve fikirlerinizi paylaşın. Güzel görüşünüz ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.

  • Hepsini Göster
  • Sizin bu yorumunuzda mı bir gariplik var? Yoksa bende mi bir sorun var anlayamadım. Çünkü, yazdıklarınız çok tutarsız ve dağılmış vaziyette. Yarı anlamlı ve yarı anlamsız...
   Hatta okurken Google çevirileri geldi aklıma...
   Nedendir bilmem böyle oldu.

  • Olabilir. Google çeviri kullanmadım.

En İyi Erkek Görüşü

 • Tavsiyeniz üzerine izledim. İzlerken... içinde pek çok duyguya tutunduğum gerçeğini söylemeden geçmeden; onu arşınladığımı.. ve beni az evvel başka bir yere oturtmuşken, oradan usulca toparlayıp bir başka terk edilmiş düşünce sokağına doğru yaklaştırdığını hissettim. Başka türlü asla gülemediğim şeyleri ustaca kapımın altından sokup zarfla gönderdiği bir o kadar tatlı gelen nadir duygulara değdim.

  Ah, Samantha!.. Ah.. Scarlett Johansson! Bu kadının başlı başına yumuşak erotik/yatıştırıcı sesi, psikedelik ilerici konuşma biçimi , gülüşleri, kıkırdayışları... her şeyi! Cümle sonlarındaki o tatlı, kısıcık, bitirici buğulu sesi beni öldürüyor! Ne büyüleyici ama! Gözlerimi kapayıp tüm günü onun sesiyle geçirebilirim; kıkırdayışlarını duyarak bu dünyada kimsenin bilmediği özel bir şeyi yaşarmış gibi kendimi hissedebilirim.

  ...

  Filmin insan üzerinde açtığı düşünce oluklarından bahsetmek gerekirse: Öncelikle, bu film insana bi' işletim sistemiyle kurulan duygusal bağın aşırılılıklarını, güzelliklerini ve olasılıksızlıklarını sıralarken, öte yandan alttan alta da "çılgınlık derecesine varan insanlığın, bu dünyaya kurabileceği yeni yaklaşımların tuhaflığına aldırmaksızın gerçekleşip/gerçekleşemeyeceği konusunda da iyi bir uyarıcı, düşündürücü ya da deneysel fikriyatıyla kurcalanabilir bir şey?" gibi bu mantıkta insan fikirleri yerleştiriyor kafaya. "Acaba mantıklı ya da âciz, anlaşılabilir bir şey olur muydu?" sorusunu da yaratması bakımından oldukça ayırt edici, "gelecek yaşatıcı" bir film.

  Öte yandan gerçekten imkansızlıkları ve absürdlükları sıralıyor. Bir işletim sisteminin kendince düşündüğü varoluş şaşkınlığını ve artılarıyla eksileriyle varlığı ve dünya yaşantısını nasıl gördüğü insanın gözlerini yaşartan cinsten. Replikler ayrı bir güzel, bu yüzden.
  Bunu izlememe vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

  Daha yazabileceğim çok duyguya temas ettim ama sanırım yazmak için de hiç olmadık bir yerdeyim. Bunlar da bizim trajikomikliğimiz, son 1979 karakter.

  0|1
  0|0
  • Hepsini Göster
  • Film hakkında daha yazılabilecek pek çok şey varken, ben ifade edilenler bazında -ve bu beceriksizliğinde, daha kapsamlı cümle eksikliklerinde- "geniş çaplı" bi' yorumu doldurduğumu düşünmüyorum; bu yüzden affınıza sığınarak belirtmek istiyorum ki, benim için ne denli büyük ve gerçekten güzel bir film -yaşattığını- olduğunu anlatmak istiyorum.

   Bana kalırsa filmin kurgusallığının ötesinde Scarlett Johansson sesi de oldukça başarılı ve filmin başarısını üstlenmiş bir "etki" bana kalırsa.

   Tekrardan teşekkür ederim, iyi geceler dilerim.

  • Kadın sesiyle bile şahanelik yaratıyor. İyi geceler...

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 6

 • Yalnızlığı çok güzel hissettirmişti bu film..
  Ağır ilerledi, mutlu son bekledim ama mutlu son olmasa bile güzel bir sondu benim için.

  0|1
  0|0
 • Emeğinize sağlık, farklı ve güzel olmuş. İlk kez gördüm izleyeceğim.

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim, umarım siz de beğenirsiniz.

  • Açıkçası alışık olduğum bir tarz değil ama son zamanlarda alışılagelmiş filmlerden sıkıntı duymaya başladım. Yeni lezzetler arıyorken iyi geldi bu, teşekkür ederim :)

  • Rica ederim.

 • evet ben de geçenlerde izledim insana sorgulatıyor çağımızın duygusal durumlarını

  0|1
  0|0
 • Emeğine sağlık

  0|0
  0|0
 • Bu değerli paylaşımın için teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • Biraz ex machina birazda lars and the real girl filmlerini animsatti.. kesinlikle cok iyi bir puana sahip bu filmi izlicem. Joaquin phoenix gladitor sonrasi cokta sevdigim bir oyuncu degil ama bakalim story sardi biraz :p kapanis muzigide uyku muzigi gibi heh

  0|1
  0|0
  • Filmi izleyin yorumu tekrar yapın. Ayrıca bazen böyle şarkılar dinlemek gerek.

  • Tamam peki sonrada yorum yaparz ;) tabiki ama su an sizicam su koltukta :)

Erkekler Ne Diyor 11

 • izlerim ben bunu..

  0|1
  0|0
  • Hepsini Göster
  • daha önce yapay zeka ile ilgili bir çok film izledim, bunun yeri farklı oldu bende..

  • Ben teşekkür ederim.

 • ilk bir kaç paragrafı okuduktan sonra filmi izlemeye karar verdim. O yüzden içeriğini anlamamak için okumadım. Seyrettikten sonra tekrar bencenizi okuyacağım :)

  0|1
  0|0
 • Teşekkürler, harika bir paylaşım v eözenle hazırlanmış. Tebrikler. Çok keyifliydi okuması.

  0|1
  0|0
 • Güzel paylaşım olmuş

  0|0
  0|0
 • Güzel paylaşım

  0|0
  0|0
 • Bunu bekliyordum.
  Çok güzel, Emeğinize sağlık

  0|0
  0|0
 • gelecekte olabiliceklere en kesin gözle bakan bir filmdi bu mümkün emininki olucaktır

  0|0
  0|0
 • her depresyonda olan adamın hayatına zaten bır samantha gırıyor

  emeğe saygı

  0|0
  0|0
 • bu film satın aldığı bilgisayarın işletim sistemi olan kadına aşık olan adam mı?

  0|0
  0|0
  • Bilgisayar satın almıyor. Sadece işletim sistemini kullanıyor.

  • Uzun zaman oldu izleyeli karıştrmış olabilrm gatta bu işletim sistemide o adama aşık oluyor sistemi kullanan baska bı kadından rica edio ikisini buluşturuyor falab?

 • Güzel olmuş eline saglık..

  0|0
  0|0
 • :-D elineğine sağlık gayet güzel yazmışsın :-)

  0|0
  0|0
Yükleniyor...