4 Kitap! Konularını Bile Bilmekte Fayda Var

Arkadaşlar hepinize selam !
İlk "Bence" hazırlayışım; arada bir dilim surcer ise af ola...

Dün gece kitap okurken geldi aklıma bu Bence' yi hazırlamak. Okuduktan sonra hayatıma yön veren ve arkadaş sohbetlerinde isimleri çok sık geçen bu kitapları sizinle paylaşmak istedim.

İlk kitabımız4 kitap ! Konularını bile bilmekte fayda var...

Alphonse Doudet( Alpons Dode)-(13 Mayıs 1840-16 Aralık 1897) 'nin kaleme aldığı SAPHO

Sapho
adını bile duyduğumda tüylerim diken diken olur. Yunanca "Kötü kadın ( hayat kadını) anlamını taşıyan sapho kelimesi, nasıl olurda bir klasiğin adını taşır hemen anlatayım:

Aslında niyetim biraz özet çıkartmak olacaktı ama elim klavyeye yaklaştığı zaman kitaptan sahneler geliyor aklıma... 20 yaşına geldiğinde oğluna bırakacağı bir nasihat mektubu olan bu metinler, yazarın ölümünden sonra klasik olmuş.
Bir hayat kadınının aşkını anlatıyor temel olarak, aşık olduğunda geçmişinin getirdiği zorluklar, uzun sure gizledikten sonra açığa çıkan sırlar ve mücadele yolları, elmas kolyelerden "ekmek,şarap, sen ve ben" serüveni...

Kısacası sigarayı yeni bırakan arkadaşlar bir süre bu kitaptan uzak durun, tekrar sigaraya başlarsınız.

İkinci Kitabımız

Richard Bach( Ricırt Bah)- (23 Haziran 1936)' ın kaleme aldığı MARTI

Martı
; sistem eleştirisini bir martının kanatlarına sığdırmayı başarmıştır.10.000 sözcükten daha az olmasına rağmen kurgu ve kurgu dışı kitaplar arasında en çok satan olmuş.

"Özgürce uçmak için yaratılmışken, neden ? " sorusunu temellendirerek akıllara kazımış olan bu kitabı okurken; hiç düşmemeyi değil, her düştüğünüzde ayaklarınızı daha sıkı basarak ayağa kalkabilmeyi öğreneceksiniz.Hayata dair umutları ve planları olan arkadaşlar için mükemmel bir kitap.Martı arkadaşlarına harika bir örnek olan Jeneten sizlerede güzel bir öğretmen olacak.

İNCE MEHMED

Yaşar Kemal' in hayat verdiği o çoçuk!
kitabı okuyanlar neden 3. sıraya koydun bunu diye beni azarlayacaklar biliyorum.
Hemen izah edeyim;
İnce Mehmed' i anlayabilmemiz için önce Sapho'dan aşkı, Mardı'dan mücadeleyi öğrenmeliyiz...
İşte Mehmed, Abdi Ağa' ya direnirken bu duygularla direndi ve kazandı.
Mustafa yoldaşıyla çoçukca ama asırlık gelenekle başkaldırdı ağaya, Hatice' yi kaçırırken en temiz duyguları vardı namlusunda sevdasıyla doldurmuştu heybesini !

*Dikkat!
Yaşar Kemal' in usta kalemi; okurken ayaklarınıza " çalı dikeni " batmasına neden olacak, kurşun yaralarını kaburganızda hissedecek ve Hatice'nin o yaraları silerken ellerinin nasıl titrediğine şahit olacaksınız.

Ve sıra Hasan Ağabey'e geldi

Hasan Yalçın... ölümüne kadar hep bizi aydınlatma amacı içindeydi. Çay içerken bile hayata dair tecrubelerini paylaşırdı. Zamana olan Aşkı anlatıyor bu eserinde!
" Ne mühim şey şu zaman ! Aman evlat zaman hırsızlarına dikkat et"
Şimdi fark ediyorum dedikleri, yazdıkları hayatımızın okadar içindeymiş ki, tüm uyarılarına rağmen görememişiz. İnce Mehmed' in başarısını, bizden esirgeyen şeyler " zaman hırsızları" tek tek deşifre ediliyor. Tüm başarıların düşmanları açık bir dilde anlatılmış... Faydalanmak&paylaşmak görevdir bana göre...

Arkadaşlar görüş ve eleştirilerinizi bekliyorum. Esen kalın, hoşça kalın..


0|0
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Bu listeden sadece Marti kitabini okudum ve Ince Memed okunacaklar listemde duruyor uzun zamandir. Diğer ikisini hiç duymamiştim ama sayende merak ettim. Hemen ekliyorum onlari da kitap listeme. Çok teşekkürler.

  0|1
  0|0
  • Rica ederim..
   11 gün sonra bile merak edip bu "bence" ye bakman şaşırttı ve sevindirdi.

  • Genelde Kültür-Sanat kategorisindeki bencelerden kitap ve film yorumlari ariyorum. Benim okuduğum kitaplar ve izlediğim filmler hakkinda başkalari ne düşünüyor diye merak ederim hep.

  • O kadar "bence" içinde istediklerini bulman zor. Neden kendin hazırlayıp fikir sormuyorsun?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Kitaplar hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler.

  Eline sağlık.

  1|2
  0|0
  • Rica ederim, okudukların var mı aralarında?

  • Hepsini Göster
  • Dostum beni lütfen yanlış anlama.
   Güzel bir tat yakaladım, nasıl anlatsam...
   Simit-çay gibi, aşk-sex gibi, zeytin-peynir gibi yani denklem tamamıyla olunca muazzam tadı aldım ve ısrarım bu nedenledir.
   tavsiyem Sapho'dan başla ve tek bir seri gibi oku. İster istemez başkasının da bu şekilde okuması için ısrar edeceksin ve "o" anda hissettiğim duygularımı anlayacaksın :)

  • Bahsettiğin ilk kitabı da listeye ekledim zaten benceyi okuduktan sonra:) Tamam öyle yaparım Teşekkürler.

 • Teşekkürler.

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;