Güzel ülkemin Şarkı Sanatını İcra Eden Rol Modelleri

müzik ruhun gıdasıdır.

Güzel ülkemde müziksiz bir dakika bile geçiremiyoruz artık. Yol kenarında cafeler giyim mağazaları club ortamını aratmayan ses sistemiyle daha çok müşteri çekebilmek için güzel buldukları müzikleri akşama kadar dinletirler. Gençlerin kulaklıkları heran çeşit çeşit şarkılarla doludur.

En gencinden en yaşlısına her kesime hitap eden bir müzik türü muhakkak mevcut.

Sesiyle yorumuyla görselliğiyle belirli bir dinleyici kitlesi oluşturan solistlerimize bir göz atalım istedim.

Buyrun seyirlik bir okuma macerasına:

Naif tutumlarıyla

efendigiller:

Güzel ülkemin şarkı sanatını icra eden rol modelleri

Ceceli, Yalın gibi fazla sert üslup kullanmayan efendi kişilikleriyle romantik şarkılarıyla dikkat çeken yorumcular...

Kışkırtangiller:

Naif olmayan kışkırtan daha agresif eserlere imza atan yorumcu grubu.

Tarkan kişisi aynı zamanda süperstar megastar gibi kavramlarla şişirilmiş ancak bir türlü dünya pazarına sunulamamıştır. Eften püften albüm yapmıştır ama bizdeki gibi ilgiyle karşılaşmamıştır.

Bir de Hayko Cepkin hatırı sayılır bir kitleye sahiptir. Şebnem Ferah sonraki akla gelen isimdir.

İcirikliler:

Rock sound ağırlıktadır. Bu kişiler ünlü olma derdinde değillerdir. Bambaşka alemlerde kuş olur balık olur hezeyanlarını şarkılara yansıtır. Sağlam bir kitlesi vardır ve bu kitlede dünyayı sallamaz. Konserleri reklama ihtiyaç duymaz ve dolup taşar.sansasyondan uzak acı çekerler aşık olurlar ölürler dirilirler...Düş sokağı sakinleri Yaşar Kurt kudret Kurtcebe gibi isimler sayılabilir.

Virikgiller:

Kaliteleri tartışılıri pop fantazi gibi ilginç bir sound rüzgarında sallanırlar. Gülben Ergen Demet Akalın Lerzan Mutlu Ebru Polat gibi dans soslu sahne gösterileriyle durumu kurtarmaya çalışırlar. İşve cilve işlerinin önemli parçasıdır.dönem dönem skandal haberlerle gündeme gelebilirler.

Çıtırgiller:

Virikgillerden hallice ergenus kitleye hitapederler. Atiye gibi hoplayan zıplayan tiplerdir.Grup hepsi vardı dağıldı.Üyeler kariyerlerine solo olarak devam ediyorlar.

Ellerhavayagiller:

Gece aleminin gözde solistleri gişe garantili eğlence sektörünün cansimidi isimlerdir. Birçok kimse tarafından eleştirilir dalga geçilir ama gizliden gizliye dinlenir şakkadakka şakkadakka oynanır. Öncül isim Serdar Ortaç olmakla birlikte bir Kuşum Aydın bir haydilililiyar yılan dansıyla Fatih Ürek girdiği ortamı hareketlendiren isimlerdendir.

Repçigiller:

Ülkemizde hala varolma mücadelesi veren kültür olarak hala tam anlamıyla yerleşememiş ancak hatırı sayılır bir kitleye ulaşmış isimlerdir. Ceza-Sagopa başı çeker. İrili ufaklı birkaç isimden bahsedilebilir.

Divagiller:

İttire kaktıra zorla süperstar olmuş isimlerdir. Bin yıllık çınar kıvamındadırlar. Ajda Pekkan Bülent Ersoy ilk akla gelen isimlerdir. Zaten zihinde başka isme yer kalmaz. Hepsini bu ikisi kaplar.

Enstrümangiller:

Vocal değil alet kullanırlar. Fazıl Say Hüsnü Şenlendirici Kerem Görsev belli başlı temsilcilerdir.

Üstatgiller:

İşte gerçek sanatçı diyebileceğimiz isimlerdir. Baba olarak adlandırılırlar. Çeşitli payelerle taçlandırılmışlardır. Sansasyona reklama ihtiyaç duymazlar. Albüm yaparlar ve güzel mi çirkin mi sorgulanmaz. Müslüm Gürses Erkin Koray Barış Manço Bülent Ortaçgil...

Baştacıgiller:

İyileri sona sakladım ki anlamı olsun. Bu alanda akla gelen ilk isim şüphesiz duayen Müzeyyen Senar. Hamiyet Yüceses Zeki Müren Neşet Ertaş Sezen Aksu Kayahan

Kulağınızı anlamsız seslerle kirletmeyin. Müzikte kalite zihni geliştirir ruhu canlandırır.

müzik dolu günler...


2|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Güzel olmuş :) ellerine sağlık Tarkan eski şarkılarını arada dinliyorum, çocukluk yıllarım 90 lıları hatırlamak için :) tatmadığım dönemleri de dinliyorum Beatles en sevdigim, şimdi ki isimlerden Sıla, Yalın ☺️

    1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

  • Eline saglik. bitti mi:-)

    0|1
    0|0
Yükleniyor...