Star Wars: The Force Awakens - Film Yorumu

IMDB SAYFASI

Star Wars: The Force Awakens - Film Yorumu

Serinin 3. filmi 2005 yapımı Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith ardından 10 yıl sonra Star Wars hayranlarının merakla bekledikleri 7. film Star Wars: The Force Awakens vizyona girdi.
Serinin haklarını elinde bulunduran Lucasfilm'in 4 milyar Dollar bedelle Disney'e satılmasından sonra yeni bir üçlemenin gelmesi kaçınılmaz olmuştu. Yönetmen koltuğunda bulunan J.J. Abrams'ın daha önce Star Trek'de yönetmenlik yapmış olması ilginç bir raslantı olarak not edilebilir. Senaryonun yazımına da önemli katkı yaptığını belirtmek lazım. Bu da filmde George Lucas'ın etkisinin azalması anlamına geliyor. Her ne kadar eski seriden tanıdığımız Harrison Ford, Mark Hamill ve Carrie Fisher filmde boy gösterselerde hikaye artık yeni karakterlerin üzerinden ilerliyor. John Boyega, Daisy Ridley ve Adam Driver ana karakterler olarak görülmekteler. Ve elbette R2-D2'yu geri plana iten BB-8 ve gözüpek pilotumuz Poe Dameron.


Hikaye tabi ki farklı bir zamanda geçecekti fakat Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi'ın bıraktığı yerden ileri gitmek bir riskti. Her şeyin bir şekilde sona bağlandığı ve kesin yanıtların bulunduğu yerin üstüne yeni bir hikaye kurmanın sonuçları hoş olmamış. Geçiş döneminde eski oyuncular kullanılarak bir bağ kurulmaya çalışılmış ama bir çok konu belirsiz ve eski oyuncuların halleri içler acısı. Zira Harrison Ford'un 2020 yılına kadar yaşasa bile oyunculuk yapamayacağı tahmin edilerek Han Solo karakteriyle uzun dönemde devam etmeme yolu tercih edilmiş. Prenses Leia'nın da filmdeki hali sorgulanır derecede. Buradan senaryoya gelirsek. Neresinden tutsak elimizde kalıyor. Fazlasıyla dördüncü bölümün taklidi olmuş. O kadar çok benzerlik var ki hikaye sadece karakterlerin şekil değiştirdiği bir hal almış. Hikayenin en sevimli ve sempatik karakteri bir droid: BB-8. Halbuki normal bir filmde ana karakterler kendilerini ön plana çıkartmalıdırlar. Burada ne John Boyega'nın oynadığı Finn ne de Daisy Ridley'nin oynadığı Rey karakterlerine suç bulmak gerekir. Özellikle Daisy Ridley karaktere çok güzel hayat vermiş. Fakat senaryonun ticari kaygıyla yazıldığı her halinden belli oluyor. Bir film yapalım ve milyonları da sinemaya çekelim, yanında da Star Wars temalı ürünler satttık mı bu para çıkar düşüncesini filmin her anında hissettim. Güç gibi önemli bir değer filmin içerisinde yeteri kadar vurgulanmıyor. Halbuki Star Wars'ı bir bilimkurgu filmi serisinden öte yapan en önemli nokta içerdiği derin felsefesidir. Ne yönetmen ne senaristler bunu hiç dikkate almamışlar. Bir iki sahnede uyduruktan Güç konusuna değinilmiş. Biz 6 film boyunca başka bir Güç'ü seyretmiştik.
Hayır, filmin ismi The Force Awakens (Güç uyanıyor) kocaman bir yalan olarak karşımıza çıkıyor. Güç hala mışıl mışıl uyuyor.
Hikayenin içerisindeki boşluklar can sıkıcı bir halde. Hele bir Luke Skywalker muamması var ki evlere şenlik. Han Solo'nun sevimli ve komik halleri, yeni pilotumuz Rey'in Han Solo'yu aratmayacak olması filmi bir nebze toparlıyor.
Duygusal yoğunluğu eksik kalmaması istenmiş ki bu konuda Han Solo'nun görevini layıkıyla yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Chewbacca'nın da yer yer neşe ve akabinde ise acı ve hüznü yaşattığını belirtmeliyiz.
Kötülere gelirsek Kylo Ren konusu Snoke ile birlikte düşünülmeli. Ne yazık ki film bu bölümde bize pek bir şey vermedi. Bunları ancak yeni bölümde göreceğiz.

Filmin müzikleri bir kez daha büyük usta John Williams'a bırakılmış. Belki de filmin içerisinde en çok sevdiğim nokta yeni melodi.


Özellikle 0:17'den sonra o bildiğimiz şarkı daha yavaş çalınıyor ama buna karşılık daha dolu ve kuvvetli hisler uyandırıyor. Bir sonraki notaya geçişi esnasında insanı daha da coşturuyor.

Sonunda bir Star Wars hayranı olarak beklentilerimin çok altında bir filmle karşılaştım. Filmdeki hatalarla ilgili ayrı bir BENCE yazacağım. Bu BENCE'yi filmin kısa tanıtımı olarak yazdım. Yeni yazımda filmi neden beğenmediğimi madde madde anlatacağım.

Notu : 10 Üzerinden 40|0
35

En İyi Kız Görüşü

 • ben yeni bir hikaye oluşmasından efsanenin devam ettirilmesinden memnunum aslında. evet bir belirsizlik var ama keşfederek gitmek star warsun doğasında vardı hep. heyecanla bekliyorum altında yatan hikayeyi :)

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Bilim kurgu filmlere olan önyargım nedeniyle Star Wars'ı hiç izlememiş biri olarak, son günlerde Star Wars çılgınlığını hayretle takip etmeye çalıştım.

  Sizin de Star Wars tutkunu olduğunuzu farkettim. Doğal olarak bencedeki yazılanların çoğunu anlamadım.

  Filmin ticari kaygıyla yapıldığını gerek bencenizde, gerekse yorumlarda üstüne basa basa belirtmişsiniz. Öyle ya 4 Milyar Doları bir şekilde çıkartmaları gerekiyordu. 200 milyon dolara malolan bir filmden oyuncak satışları da dahil 2 milyar dolar gelir beklediklerine göre, ne kadar doğru bir tespit yaptığınız anlaşılıyor.

  Bu tutku bende merak uyandırmadı desem yalan olur. Bunu anlayabilmek için seriyi başından itibaren izlemeyi düşünüyorum.

  Sinema konusunda oldukça donanımlı ve kültürlü olduğunuzun farkında olarak yazdığınız bencenizi IMDB tadında okudum.

  Emeğinize sağlık.

  0|1
  0|0
  • Çok teşekkür ederim. Görüşleriniz benim için önemli.

   Bu yazdığım BENCE'yi pek beğenmedim çünkü kafamda bir çok şey var. Derlemek ve yazıya dökmek zor. Elimden geldiğince anlaşılır dilde yazmaya çalışıyorum. Böylece film hakkında bilgi olabileceksiniz.

   Evet, Star Wars benim için ayrı bir tutku. Çok seviyorum fakat bu sevgi gerçekleri yazmama engel değil. Beğenmediğimi belirttim.

   Star Wars ilginizi çekmemiş olabilir. Doğaldır. Hepimizin zevkleri farklı. Bu da benim ilgim alanım.

  • EİG için teşekkür ederim Hocam.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • emeğine sağlık :)

  0|1
  0|0
 • Bu sitede böyle bir Bence görmek duygulandırıyor. Güzel olmuş, tebrik ederim.

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim.
   Elimden geldiğince vizyon filmlerine BENCE'ler yazıyorum. Bu benim 10. sinema konulu BENCE'm. Onbirinciyi de ayrıca yazıyorum.

Erkekler Ne Diyor 4

 • Öncelikle bu yazının yazılmasını bile doğru bulmadığımı belirtmek isterim... Aralara serpiştirilmiş bir sürü ufak tefek detay va spoiler oldukça can sıkıcı... Film hakkında yorum yapacağım derken bunlardan kendini soyutlayabilmek önemli bir şey oysa...

  Ardından fazla sert bulduğum eleştirilere kendi yorumumu getireceğim; Star Wars hayranı nesil kadar, yeni nesilin de ilgi göstereceği bir yorum olacağı aşikardı filmin; bize 30 yılda yavaş yavaş aşılanan, ve hala bir grup insanın sıkıştıkları yerde güç diye bir şey uyduruyorlar yorumunu yaptığı şeyi baskın olarak kullanamazlardı. Kaldi ki Gücü aktaracak, eğitecek Jedi da kalmamış bir dönemin devamında geçen bir süreç, "güç içimizde" modunda kişiler olsa da bunun farkında olmamaları çokbaşarılı işlenmiş; gücün uyanmasına da şahit olabiliyoruz zaten sonlara doğru. (Burada da ticari kaygı yorumuna hak veriyor; önümüzdeki bölümlere de malzeme ayırılması gerektiğini hatırlatmak istiyorum.)

  Gelecek bölüm demişken de, Luke ayrıntısını ben kişisel olarak çok başarılı bulduğumu belirtmeden geçemeyeceğim... Diğer eski karakterlerse zaten neredeyse hiç baskın değiller; Leia'nın 3-5 kelime ve birkaç sahnede geçen bahsi dışında varlığı bile belli değildi; Solo eski ününden uzak sadece bir yağmacı imajıyla hatırlanıyor; ve şovunu yaptığı birkaç sahne dışında baskın bir rolde değil; olduğu yerler de hikayenin devamını destekleyecek yerler... Kaldı ki Luke bahsi geçen konularda Han'dan başkası da böyle bir çabaya girişiyor olsa komik ve yanlış olurdu... Hatta çok daha fazla yer alması kimseyi incitmeyecek R2D2 ve C3PO bile fazla silikler...

  Buna rağmen filmin şahsen en beğendiğim kısmıydı emektarların yer alması, akrabalık ilişkilerini, kimin kimin neyi olduğunu kurup ilişkilendirmek hem heyecanlandırdı, hem gözlerimi yaşarttı...

  Yeni karakterlere girecek olursak; J. J. Abrams'ın büyük baskı altında eski hayranları kırmamak, ama bir taraftan da yeni bir akış yaratmak mecburiyeti altında şimdilik güzel bir başarısı oldular...

  0|0
  0|1
  • Yazım hakkındaki eleştirilerinize katılmıyorum. Lütfen başlığı okuyunuz , "Film yorumu" yazıyor. Filmi yorumlarken bu kadar spoiler vermekten uzak davranan bana haksızlık ediyorsunuz. Lütfen filmin tanıtımını (trailer) bir daha izleyin. 2 Dakikalık tanıtımını izleyen bir kişi benim anlattıklarımdan mı etkilenecek. Yersiz ve mesnetsiz bir eleştiride bulunmuşsunuz. Kaldı ki ben çok muğlak anlatırken siz her şeyi dökmüşsünüz ortaya. Beni eleştirdiğiniz noktanın kat be kat beterini bizzat siz yapmışsınız.

   Film hakkındaki görüşlerimiz hiç uyuşmuyor. Kaldı ki bunu BENCE'mde anlattım.

   Film hakkında serbestçe konuşacağımız 2 BENCE daha yazmayı planlıyorum ama sizin eleştirinizin aksine filmin seyredilmesini ve spoiler riskinin ortadan kalkmasını bekliyorum.

 • Yani görünen o ki film beklentilerin altında kalmıs bulunuyor..
  Bircok yorumcunun dile getirdiği konu buydu yeni karakterlerle yeni bir hikaye yapılacaksa daha farklı bir acıdan bakılmalıydı bence olaya..
  Ancak ismi yüzünden bile günlerce sinema önünde bekleyen insanları tatmin etmeyen bir film ortaya cıktıysa koca bir hayal kırıklıgı diyebiliriz o halde

  0|1
  0|0
  • Sinemadan dışarı çıkarken ağzımdan çıkan kelimeler ; Beğenmedim. Olmamış.
   Bencem de anlatmaya çalıştım. Ticari kaygıya yenik düşmüş. Halbuki Star Wars sıradan bir sinema filminden çok daha fazlasıydı bizler için. Obi Wan Kenobi ilk filmde neden Darth Vader'a teslim oluyordu. Arkasındaki mantığı ve içerdiği filozofiyi anlamıştınız tahminimce. Bunun gibi nice örnek var. Fakat yeni bahsettiğim bütün değerleri bir kenara atmış. Kendi yeni yolunu çizmiş. Ben sevmedim.
   İlk fırsatını bulduğumda filmi daha detaylı inceleyeceğim. Sizin gibi henüz seyretmemiş kişilere filmi anlatmadım farkındaysanız. Onun yerine üstü kapalı anlattım. Yeni BENCE'lerimde tam analiz yapacağım.

   Biletlerin 15-20 TL olduğu düşünülürse paranın hakkını vermiyor kanımca ama ben bir Star Wars hayranı olarak 207. film olsa dahi seyrederim. Bu size kalmış.
   Aslında vizyona harika filmler geliyor. Bir çok oscar adayı film tam da bu dönemde sinemalara geliyor. onları da düşünebilirsiniz.

  • ya bende izleyecegim.. Star Wars serisi ilgimi çeken bir seri
   ama yorumlara bakarak sinemaya gitmeyi düşünüyordum bu film için vazgectim nete düşerse izlerim artık. Sizin film yorumlarınız spolier icermeyen yorumlar oldugundan severek okuyorum zaten

  • Spoiler içermemesi için özen gösteriyorum.
   Severek okumanıza memnun oldum. Beğeniniz nedeniyle ayrı bir istekle yazıyorum.

 • Şikayet edicektim şikayet et butonu bulunmuyo ne yazık ki. Gayet alakasızsın. Türkiye'de bilim kurguya hiç bir zaman hak ettiği değer verilmedi ki. 4 nedir ya. At gözlükleriyle baktın herhalde.

  0|0
  0|1
  • Alakasızlığınızı size iade ediyorum. Ne münasebet.
   Başka kapıya.
   Engellendiniz.

 • Çok güzel bir film.
  Emeginize sağlık

  0|1
  0|0
Yükleniyor...