Tuncel Kurtiz'li Gerçekler

Dayı. Ramiz Dayı. Kulaklarımızdan gitmeyen ses tonuyla Tuncel Kurtiz. Yaşamı, bazen en güzel dizelerle, bazen en isyankar şiirlerle, bazen bir filmin en bilge kişiliğiyle önümüze sunan 77 yıllık bir çınar. İki yıl önce, Eylül ayında kaybettik. Özlüyorum. Kendi adıma.

İzleyenler bilirler. Her bölümde ters köşe yapan, ezberbozan senaryosuyla "Ezel" dizisinde çıktı en bilge kişiliğiyle karşımıza ve son hayat dersini vermişti bizlere. O'nun sayesinde "Yeğen" diye başladı esprilerimizin çoğu. "Neymiş Mesele" diye bilgelik tasladık birbirimize. Tuncel Kurtiz'li Gerçekler

"Herkes ölür, kimi toprağa gömülür, kimi yüreğe" derken, biliyor muydu yüreğimize gömüleceğini.

Ya da "Haksızlık umutları öldürmektir. Ta ki hayat kendi nefesini sana ödünç verene dek" derken.

Yaşamın en ücra köşelerinde, en kuytu yerlerinde gizli kalan, sevgileri "Güçlü", dostlukları "Yıkılmaz", aşkları "Ölümsüz", hayatı daha "Yaşanır" kılan, en haklı beklentimiz "Sadakat" i O'nun sesinden dinleyenler unutmamştır.

"Sadakat, ne menem şeydir bu sadakat, Sır saklamak mıdır. Sessiz kalmak mıdır, kıyametin kopacağını bile bile. Ya birine doğru koşmak, ya birinden kaçmaktır. Sadakat Erdem değildir aslında. Sevgiden kör olmaktır. Hep kaçtığın şeye eninde sonunda yakalanmaktır sadakat. Yemin etmeden bir daha düşün, çünkü sadakatle başlayan her şey ihanetle biter. Sevdiğine sadık kalan adam, kendinden vazgeçen adamdır. Teslim olunmadan sadık olunmaz. Ölüm gibidir sadakat pazarlığı olmaz. Bir kere çizgiyi geçtin mi, yoktur dönüşü. Ne umutlar fısıldarsa fısıldasın sana hayat, çeker gider sadık kalmaz sonunda. Sözler verilir, sözler unutulur, gün gelir ihanet eden sadakat ister. Sadaka gibi verilmez sadakat, isteyen hepsini ister. Köpeği köpek yapan sadakattir. "

Sadakat sevdiğinin kalbini sımsıkı avuçlarında tutmaktır. Sadakat gerektiğinde o yüreği fırlatıp yere atmaktır. Sadakat endam değildir aslında, sevgiden kör olmaktır. Hep kaçtığın şeye eninde sonunda yakalanmaktır sadakat.

Bu satırlara sığmaz Tuncel Kurtiz' i anlatmak elbette. Nice şiirlerini yazmak, nice videolar koymak yetmez. Bildiğim tek şey, okuduğum her dizesinde, dinlediğim her şiirinde hayatın dibine kadar yaşanmışlığını, ince ince işlenmişliğini ve tam da ortasında "Gerçek" liğini damarlarıma kadar hissediyorum. "Etme" derken yaşama ne denli uzak kaldığımızı, yabancı geldiğimizi kendimize.

.

"Üzülme!.. Bir şey olmuyorsa; ya daha iyisi olacağı için, ya gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur..."

Ruhun Şad olsun Tuncel Kurtiz. Özledik seni.....


1|2
23
Blueobsession KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Tuncel Kurtiz bey gercekten son yıllarında belki medyatik olsa bile gayet mütevazi bir adamdır kendisi.
  Uzun yıllardır sanat camiasi içinde olan ve dahası Cirkin Kral Yılmaz Güneyinde samimi dostlarından birisi.
  Yaptıgı her rola profosenel şekilde hazırlanan bir adamdan bahsediyoruz sakal bırakmıştı son rolu olan Ebusuud Efendi için.. mesala..
  ruhu şad oldun gercekten sanatcı kavramının icini dolduran bir beyefendiydi

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Şimdi şiirini dinliyordum arıyım dedim. İçim burkuldu. Allah rahmet eylesin :/

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Özledik be koca çınarı

  0|1
  0|0
 • Güzel olmuş elinize sağlık.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...