En Güzel Uzakdoğu Filmleri

FİLM ARAYANLAR, BUNLAR BENİ EN ÇOK ETKİLEYEN FİLMLER

Önce şunu söylemek istiyorum. burada göreceğiniz filmler herkesin izlediği o muhteşem filmlerden değil, onları herkes biliyor diye burada görmeyeceksiniz ama ben de onları çok seviyorum. Burada göreceğiniz filmler, belki de hiç görmediğiniz ama muhteşem filmlerdir.

NOT: Farkettim de bütün etkileyici filmler uzak doğu filmleriymiş.Uzak doğu severler daha çok sevinecek.

1. ODE THE MY FATHER

FİLM ARAYANLAR,BUNLAR BENİ EN ÇOK ETKİLEYEN FİLMLER

KONUSU:

İMDB: 7.7 Kore Savaşı, 1950... Savaştan kaçan çocuk yaştaki Duk-soo (Jeong-min Hwang), ablasını kaybedince, onu arayan babasını da arkada bırakarak yoluna devam eder. Sonunda bir kente yerleşir ve babasının yerini almaya çalışarak, ailesinin geri kalanının geçimini sağlamak üzere türlü işlerde çalışmaya başlar. Yıllar ilerledikçe Almanya’da bulunan ve ciddi ölüm riski taşıyan kömür madenlerinde çalışmaya karar verir.

YORUMUM

Ağlayarak izlediğim bir film.özellikle ailesiyle sorun yaşayanlar için tekrar düşünmesini sağlayacak.

2. BALZAC VE ÇINLI TERZI KIZ

KONUSU:

Yıl 1971. Mao’nun hüküm sürdüğü Çin’de, iki üniversite öğrencisi, Luo ve Ma, reformasyon için cahil köylülerin bulunduğu ve aynı zamanda bir Maoist rehabilitasyon kampı olan bir maden köyüne gönderilir. İkisi de köyün terzisinin okuma-yazma bilmeyen, “Küçük Terzi” adındaki torununa aşık olurlar. Bir süre sonra onunla arkadaş olurlar. Luo ve Ma, batı edebiyatına ait yasak kitaplar çalarlar ve bu kitapları Küçük Terzi’ye okurlar.

YORUMUM

Açıklamaya bakmayın politik bir film değil o kadar da.Filme baktığınızda çok sade gibi görünüyor ama izlerken büyük zevk alacaksınız.Doğa severler Çinin dağ zirvelerinde yeşillikler içinde çekilmiş bir film.Benim gibi Çin mimarisi ve doğasına hayran kalanlar kaçırmasın.Fİlm sadece doğasıyla değil anlamıyla da çok etkiliyor.

3. BİR FAZLASI DEĞiL

KONUSU:

Çin’in küçük yoksul bir köyünde ilkokul öğretmeni izin alınca yerine küçük bir kızı (Wei Minzhi) geçici öğretmen olarak atar. Bu utangaç genç kız, öğrencilerinden biraz daha büyüktür ve yoksulluk içinde kıvranan ailesine yardım edebilmek için bu görevi kabul etmiştir. Öğretmenine verdiği sözü yerine getirebilmesi için, tüm öğrencilerin okula devam etmesini sağlaması gerekmektedir.

YORUM

Çocukları hafife almayın bir dünyayı bile imar edebilirler.Gerçekten çok etkileyici bir film.

4. HAYDİ EVE GİDİYORUZ

KONUSU:

Zhao ve Liu, ellili yaşlarında iki iş arkadaşıdır. Birlikte içki içip sarhoş oldukları bir gece, Liu ansızın ölüverir. Dostuna geçmişte verdiği sözü tutmak isteyen Zhao, Liu’nun cesedini doğduğu topraklara götürmek için Çin boyunca binlerce mil yol almayı göze alır. Yolculuk esnasında bir çok zorlukla karşılaşır. İnatçı köylü ülkeyi bir baştan diğerine kat edecek bir otobüse atlar fakat otobüs soyguncular tarafından durdurulur.

Bir otelde geçirdiği gecenin ardından Zhao bu defa yolculuk için ayırdığı paranın çalındığını görür ve umutsuzluğa düşerek ağlamaya başlar. Ancak kararlılığı, gayreti ve nüktedan dili sayesinde her türlü zorluğun üstesinden gelir. Çin’in olağanüstü güzelliklerine tanıklık edeceği seyahati boyunca Zhao pek çok farklı karakter ile karşı karşıya gelecektir.

YORUMUM

Açıklama her şeyi anlatıyor.Film o kadar basit ki.Bu kadar anlamlı olması sizi hayretler içinde bırakacak.Ayrıca çok komik bir film.

5. EVE DÖNÜŞ YOLU

KONUSU:

Masallardan yeryüzüne düşen, sıcacık bir aşk ve bağlılık öyküsü “The Road Home” ya da orijinal adıyla “Wo de fu quin mu quin”. Başrolünde “Crouchin Tiger, Hidden Dragon (Kaplan ve Ejderha)” ve “Rush Hour 2″ filmlerinin hırçın güzeli, genç yetenek “Zhang Ziyi” yer alıyor. Luo, babasının ölümü üzerine yaşadığı şehri terk ederek doğup büyüdüğü ve babasının çok sevilen bir öğretmen olarak hayatı boyunca çalıştığı köylerine geri döner. Evin tek çocuğu olarak basının cenazesini kaldıracaktır.Önceleri sadece sıradan bir cenaze merasimi için yola çıktığını düşünen Luo Changyu, köyde annesinin çok daha büyük ve geleneklere tam olarak uyulacak bir merasim isteğiyle karşılaşır. Geleneklere göre eller üzerinde ve yürüyerek taşınan cenazenin, eve dönüş yolunu asla unutmayacağına inanılmaktadır. Annesi ile babasının dillerden düşmeyen aşkını öğrenen Luo, annesinin bu isteğini kıramayacak ve yerine getirmek üzere cenazeyi taşıyacak kişileri ayarlamaya başlayacaktır.

YORUMUM

Bir kız babasının cenazesini dağa taşıyor.Yolda giderken yaşadığı maceraler ve öğrendiği değerler çok etkileyici.

ŞİMDİLİK BU KADAR UNUTTUĞUM FİLMLERDE VAR AMA 1 SAAT OLDU UĞRAŞIYORUM YORULDUM.


0|1
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...