5 Adımda Müziğe Başlama Rehberi

Ses dalgalarının birbirleriyle bir uyum ve ahenk içerisinde yayılmasıdır müzik. Kelimelerle anlatılamayacak duyguların sesle aktarılmasıdır.

Birçoğumuz mutlaka bir enstrüman çalmak istemişizdir. Kimi için geçici bir hevestir, kimi için çocukluk hayalidir. Ama o birçoğun birçoğu da kah üşendiği için, kah yapacak daha fazla işi olduğu için, kah 'benim müzik yeteneğim yok yea' diyerek bir enstrüman öğrenme hevesini kafasından tutup bastırmıştır. Öncelikle söylemek istediğim enstrüman çalmak için ekstra özel bir müzik yeteneğinizin olması şart değil. Yeter ki içinizde hırs olsun. 'Yetenekli' kişi bir ölçülük notaları 3 kerede hatasız çalmayı başarıyorsa siz ne kadar 'yeteneksiz' olsanız bile 10 katı daha çok çalışıp 30 kerede hatasız, aynı o yetenekli insan gibi çalabilirsiniz. Yeter ki içinizde o istek olsun.

Ancak özellikle bizim milletimizin insanında görülen 'bu gitardan iyi hatun düşüyomuş' kafasıyla başlayacaksanız, başlamamanızı tavsiye ederim.

Açıkçası ben hiçbir kursa gitmeden, ders almadan elektro gitar çalmayı öğrendim. Sonrasını piyano, harmonika, ve diğer gitar çeşitleriyle devam ettirdim. Kurslarda konulan 'şu şekilde tutma, o notayı böyle basma' gibi sınırlamalar bana göre değildi. Ancak kursa gitmek isterseniz de birşey diyemem tabii ki.

1. Kaliteli Müzik Dinlemek5 Adımda Müziğe Başlama RehberiÖncelikle 'kaliteli müzik' tanımını biraz açmak istiyorum: 'Kaliteli müzik'ten kastım sevdiğiniz müzik değildir. Müzikal değeri yüksek olan parçaları dinlemeniz gerekir -ki bence en önemli madde budur. iyi bir enstrümanist olmanın %50'si kaliteli müzik dinlemekten geçer. Örneğin özellikle internette paylaşım rekorları kıran amatör 'arabesk' kafasıyla yazılmış ve içinde topu topu 3 tane nota olan şarkıları dinlemek size müzikal açıdan değer katmaz.

Peki bir müziğin kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız? Bu noktada az da olsa 'müzik kulağı' devreye girer. Dinlediğiniz müziklerin altyapılarını, enstrümanlarını ayrı ayrı odaklanarak dinleyin. Notaları hissetmeye çalışın. Hala 'kaliteli müzik' kavramını anlayamadıysanız etrafınızda mutlaka enstrümanist arkadaşınız vardır, onun facebook profilinde paylaştığı parçalardan seçip dinleyebilirsiniz. Pop, arabesk rock, r&b, hip-hop, rap tarzlarından uzak durun.

2. Hangi Enstrümanı Çalacağınıza Karar Vermek

Mutlaka herkesin kafasında konuyu açtığı anda çalmak istediği enstrüman belirecektir. Ancak bu enstrümana yapmak istediğiniz müzik tarzı, ve sizin fiziksel yapınızın bu enstrümana uyup uymacağı gibi durumları değerlendirerek karar verin.

3. Enstrümanınızı Bol Bol Kurcalayın

Enstrümanınızı hiç birşey bilmiyorsanız bile sık sık elinize alın, ortaya birşeyler çıkarmaya çalışın. Her ayrıntısını, bütün incik cinciklerini çözmeye çalışın. Enstrümanınızda nereden hangi nota çıkacağını öğrenin. Enstrümanınızdaki her parçanın ne olduğunu ne işe yaradığını çözün.

4. Temel Kavramları Öğrenin/Çözün

İnternet bunun için çok güzel bir imkan. Müzikal kavramları öğrenin. Örneğin: akor'un ne olduğunu öğrenin. Gam bilgilerini öğrenin. Bunlar çok basit temel kavramlardır.

5. Enstrümanınıza Zaman Ayırın

Bol bol çalışma yapın. Herşey gibi enstrüman çalmakta da öyle 'pat' diye çalmaya başlayamazsınız. İyi bir müzisyen olmak istiyorsanız günde en az 3-4 saatinizi enstrümanınıza ayırmalı, bol bol pratik yapmalısınız. Ve en önemli nokta yılmamalısınız.

Tüm bu adımları uyguladığınızda birşeylerin geliştiğini, birşeyleri başarabildiğinizi göreceksiniz zaten. Ve bu size çok güzel hissettirecek, daha fazlasını öğrenmeye sizi acıktıracaktır. Zaten sonrası da sürekli gelecek emin olun.


1|0
01

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

  • gitar çalıyortum özel ders alıyorum aylık 200tl ayda 8 ders haftada 2 ders yani ama çok gelişme yok belki bir ara bu konuda konuşruz olur mu?

    0|0
    0|0
Yükleniyor... ;