3 Büyük Osmanlı İstihbaratçısı

Merhaba arkadaşlar.

10. Bencemi sizler ile paylaşıyorum. Bu sefer ki yazımda 3 büyük Osmanlı istihbaratçısından bahsetmek istiyorum. Genel kültür açısından faydalı olacağını ummaktayım.

1- Yakup Cemil


3 Büyük Osmanlı İstihbaratçısı

Kendisi Osmanlı İmparatorluğu sınırlarında nam salmış bir teşkilatçıdır. 6 Patları ile tanınmaktadır. Teşkilatın içerisinde tanınmadan önce Trablusgarp Savaşında da görev almış bir Türk subayıdır. Ayrıca Babıali Baskını ve Balkanlarda da etkinlik göstermiştir. Daha sonra içerisinde mahkumların bulunduğu bir grup ile asayişi sağlamak için Anadolunun bir çok yerinde görev almış akabinde Bağdat (Irak) ve İran'a gönderilmiştir. Burada ki başarısızlığından dolayı İstanbul'a çağrıldı ve Enver Paşa ile ters düşmesinin de etkili olduğu, ihtilal planları yapmaktan suçlanarak idam edildi.

Hakkında ki Efsaneler

-Beyazıt'tan Kağıthane'ye idama yaya götürülürken, Yolda bir karpuz arabasını çevirmiş, "asker evlatlarım susamışlardır" diyerek idam mangasına karpuz ısmarlamıştır.

-İdamında vücuduna 14 mermi saplanmasına rağmen yarım saat boyunca can vermediği söylenir.

-Vücudundan sızan kanların toprağa önce vatan yazdığı efsanesi türemiştir.

-Kendisini idam edecek olan askerlerin "ateş" emrine rağmen ateş edemedikleri daha sonra Yakub Cemil'in olayı fark ederek asker "nişan al", "ateş" emrini kendisinin verdiği söylenir ve o emir vermeden ateş edilmemişdir.

2- Süleyman Askeri

Teşkilat-ı Mahsusa'nın ilk başkanı olduğu bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde Balkan ve I. Dünya Savaşlarına katılmıştır. Bağdat valiliği yapmış olup, Ortadoğu coğrafyasını iyi bilmektedir. Başarılı bir kumandan olduğu kadar son derece onurlu bir asker olan Süleyman Askeri Irak kumandanı iken Basra'da İngiliz güçlerine karşı inanılmaz mücadeleler vermiştir. Bu mücadelelerde İngilizlere ağır kayıplar verdiren Süleyman Askeri uğradığı bir yenilgide kendini sorumlu tutup ne yazık ki intihar etmiştir.

3- Kuşçubaşı Eşref

Kafkas kökenlidir. Ancak tüm ömrünü Osmanlı İmparatorluğunun birliğine ve bütünlüğüne adamıştır. Zamanla kendini Teşkilat-ı Mahsusa içerisinde bulmuş, Trablusgarp savaşında yerli halkı İtalyanlara karşı örgütleyenlerden biriside yine kendisi olmuştur. I. Dünya savaşı yıllarındaki görevi; Arap Yarımadasının Teşkilat-ı Mahsusa başkanlığıdır. Süleyman Askeri kumandanın ölümünden sonra da Teşkilat-ı Mahsusa başkanı olduğu bilinmektedir.Buralarda çok kısıtlı imkanlara rağmen modern İngiliz güçlerine karşı "İslam Şemsiyesi" altında birimiyle beraber mücadele etmiştir. İngilizlerin ünlü istihbaratçısı Lawrence'ye karşı karşı korkusuz, zeki ve güçlü bir kumandan olan Kuşçubaşı Eşref'in 1916 yılında İngiliz destekli Faysal'ın 20 bin kişilik ordusuna karşı 40 kişilik korkusuz yiğitleriyle yaptığı 5 saatlik savaş tarihin satırlarından asla silinmeyecektir. Bu mücadelede yaralı olarak yakalanmış ve Malta'ya sürgüne gönderilmiştir. Zamanla 1920 yılında yapılan esir değişimi anlaşmasıyla Anadolu'ya dönen Kuşçubaşı Eşref burada milli mücadeleye katılmış, 1964 yılında vefat etmiştir.

(Teşkilat-ı Mahsusa Amblemi)

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur.

Bütün şehitlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

#KetçaplıBrokoli


1|1
02
KetçaplıBrokoli KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 2

 • Teşkilatı mahsusa..
  Aslında Osmanlının batının çok geriside kalmasına ragmen..
  özellikle Abdulhamit hanın gayretleri ile gelişen bir örgüttür aslında..
  Osmanlının yıkılmasını geçiktirmişlerdir

  0|0
  0|0
 • Emeğinize Sağlık..

  0|0
  0|0
Yükleniyor...