Türk Korku Sinemasının Seyrini Değiştiren Adam: Hasan Karacadağ

Türk Korku Sinemasına yeni bir soluk getiren adam Hasan Karacadağ. Dabbe serisinin yönetmeni-senaristi-yapımcısı.Cinli korku filmi akımını başlatan adam..Gelin bir yakından bakalım kendisine,filmlerine. Öncelikle içeri Buyurun :)

Türk Korku Sinemasının Seyrini Değiştiren Adam; Hasan Karacadağ ;)

1976'da Şanlıurfa'da doğmuş kendileri.Sinema Yönetmenliği okumuş taa Japonya'da.Türkiye ve Japonya başta olmak üzere bir çok ülkede kısa filmleri ile girişmiş işe.Ödüllüdür oldukça da.Türkiye'de tanınması ise 1999 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterilen "Hummadruz" isimli filmle olmuş.Filmle ilgili bilgi maalesef ki bulamadım :( Neyse, sonrasında filmin ilk serisi Dabbe'yi 2006'da vizyona sokmuş.Hani şu yeni akım.Türkiye'de korku filmi denince illa ki cin geçiyor o filmde artık.Yeter yahu dedirtmiyor değil hani.Ama yine de hakkını yemeyelim çünkü bu halk korku filmine açtı.Artık amerikan usulü, gençlerin kamp yapmaya gidip teker teker öldürüldüğü filmler sıkmıştı.Tabi bizim konunun ne derece kaliteli olduğu tartışılır ama en azından farklı bir konu ortaya atmış adam.Konumuz o yüzden kendileri oldu. :)

Dabbe (İlk Yapım 2009)


İlk filmi neden izledim nasıl izledim hiç bir fikrim yok ama çok korktuğumu biliyorum. Film 539 bin 381 kişi tarafından izlenmiş sadece Türkiye'de.Bu film vizyona girdğinde elbette ki hiç bir fikrim yoktu.Ama kim korku filmi dese adı illa ki geçerdi.Zaten hep bundan sonra devamı geldi.Türk korku filmi = Cinler.

Dabbe 2 (2009)


Açık konuşmalıyım ki ben hayatımda bu kadar berbat bir devam filmi izlmemiştim.Ciddi anlamda ilk filmin bıraktığı etkiye güvenilmiş, ve bir rahatlık edasıyla çekilmiş gibi geldi.Oyunculuklar zaten her korku filminde olduğu gibi fiyaskoydu.Neden böyle yapılmış anlayamadım. Zaten bu film 264 bin 259 kişi tarafından izlenmiş sadece Türkiye'de.Bu olmamıştı Karacadağ.

Dabbe / Bir Cin Vakası ( 3 işte! ) -2012-


Ben bunu izledim ama cidden hiç bir detayını hatırlayamıyorum.Hasan Karacadağ, bu filmde kullanılan görüntülerin gerçek cinlere ait olduğunu iddia etmişti.Ama tanık olduğumu hatırlamıyorum. Türkiye'de ilk haftasında alınan kayda göre 78 bin 972 kişi tarafından sinemada izlenmiş.Serinin en kötü ikinci filmi diye bunu gösteririm.

Dabbe / Cin Çarpması (2013)


İnsan Düzgün kaliteli bir poster yükler.Ama yoktu gerçketen boyut önemli tabbi.Serinin en beğendiğim filmi budur. Türkiye'de sinemalarda 422 bin 747 kişi izlemiş.Ama bu filme seride ilk kez +18 yaş sınırı verilmiş. Hasan Karacadağ, herhangi bir vahşet ya da pornografi olmadan böyle bir sansür almasına anlam veremediğini şahsi hesabından bildirmişti. Filmde ki Faruk Hoca ne iyi adamdı ama :D

Dabbe 5 / Zehri Cin (2014)


Bu filmi izlemedim o yüzden hakkında yorum yapmam saçma olur. Film Türkiye'de ilk üç gün içinde alınan kayıtlara göre 133 bin 806 kişi tarafından sinemada izlenmiş.

Dabbe 6 / El Nazar (2015)


Bu henüz oldukça yeni. 11 Eylül'de vizyonda. Filmin orjinal afişini koymaya gönlüm el vermedi.Fragmanı da öyle.Dileyen adını bilsin diye koyuyorum açıp bakabilirisniz.Ama fragmandan anladığım kadarıyla müthiş değil.Yine de bilemeyiz :)

Tabi ki sadece Dabbe serisi değil.İçinde yine cin geçen filmleri de var aralarda çektiği.

Diğer Hasan Karacadağ Korkuları;

Semum (2007)

El Cin (2013)

Magi (2015) -

Evet efendim.Türkiye'nin korku filmi konusuna yeni bir soluk getiren adamı gönlümce (becerim elverdiğince) tanıttım.Umarım bir soruna yol açmadan bitirebilmiş,bir yanlışlık etmeden anlatabilmişimdir.Hasan Karacadağ'a da saygılarımızı iletelim. :)

Bir kusurum olduysa affola.

#mihaylovna


0|2
14

En İyi Erkek Görüşü

 • Kesinlikle katılıyorum adam adeta seyri değiştirdi. Çok başarılı birisi. Her filme oranla artan bir başarı grafiği var her açıdan. 29 Nisan da "MAGİ" yi sabırsızlıkla bekliyorum. Ben bu adamın en büyük hayranıyım çok seviyorum. Teşekkürler emek sarfetmişsin.

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • bir cin çarpmasini begendim

  3. cüye bakamadim daha 😬

  6. sınada mutlaka gitmek istiyorum

  Inşallah iyidir 😕

  🚬

  #rr

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 3

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...