Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesindeki Köşkü Gezdik

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesindeki Terk Edilmiş Köşkü Gezmek İster Misiniz :) ?

Arabamız, Şile Otoyolu'nu kullanarak kısa süre içinde Kozyatağı'na ulaşıyor...Bir yakınımızı ziyaret etmek üzere Erenköy Hastanesi'ne giriş yapıyoruz.Hastanemiz,İstanbul'un göbeğindeki garip bir ormanın içinde yer alıyor...Ormanın tarihi hakkında çok az bilgiye sahibiz ama küçük bir araştırma bile bizi şaşkınlığa düşürmeye yetiyor...Ruh ve Sinir Hastanesindeki Terk Edilmiş Köşkü Gezmek İster Misiniz :) ?

İstanbul'un gürültüsünü,sıcağını yalıtan yaşlı fıstık çamlarının tamamı bir kadın tarafından yetiştirilmiş. Fevziye Hanım botanik merakı nedeniyle "Çamsever" soyismini almış.Çok zengin bir ailenin kızı olmasına rağmen gençliğini eğlence mekanlarında değil bahçede geçirmiş.Bu koskoca ormanı çam kozalıklarından elde ettiği tohumlarla oluşturmuş...Çam fıstığı yetiştirmenin hiçbir zorluğu onu ağaç sevgisinden alıkoymamış.

Kendisi ormanın içinde bulunan bu köşkte yaşamış.Hiç evlenmemiş.Çocuklara bu köşkte müzik dersleri vermiş.Ormanın içindeki huzura ayrı bir gizem katan bu köşk,günümüzde,bakımsızlıktan çökme noktasına gelmiş.

Köşkün restore edilmesi için bir vakıf ciddi bir bütçe ayırmış ama ilgili devlet kurumu restorasyona onay vermemiş.Bu nedenle köşk viraneye dönmüş.İçindeki yağlı boya tablolar tarihi eserler çalınmış kimsenin haberi yok.Yetkileler iş işten geçince uyanmış ve olayı,hastanenin baş hekimine yıkmaya çalışmış.Yasal süreç ne durumda bilemiyoruz...

Köşk, Fevziye Çamsever hayatını kaybettikten sonra verem hastalarına hizmet veren bir sanatoryuma dönüştürülmüş.İçinde ormanın sahibinin yaşadığı verem hastalarına da hizmet vermiş bu köşk fazlasıyla ilgi çekici olduğu için içine girmeye karar veriyoruz :)

Tüm kapılar kilitli olduğu için bu pencereyi kullanarak içeri giriyoruz.Gizemli ve biraz da ürkütücü bir giriş :)

Köşk üç katlı ve birinci kattayız...Sarkmış elektrik kabloları,çökmüş tabanlar ve kırık camlar...Restore edilmiş olsa gayet ilgi çekici bir mekan olacaktı.Maalesef tarihi eser kaçakçılarından başka kimse yeterince ilgilenmemiş köşkle.Beğenilere hitap etmeyen giriş katını gezmeyi bırakıp ikinci kata çıkmak üzere merdivenlere yöneliyoruz...

Çürük merdivenlerden ikinci kata çıkıyoruz.İlk kattan çok farklı bir manzara yok maalesef...Kırık bir yatak ve içi boşaltılmış oda...

Avize hariç değerli tüm eşyalar götürülmüş.Keşfe devam...

Muhtemelen köşkün sanatoryum olarak kullanıldığı dönemlerden kalma ilaç şişeleri,kişisel eşyalar ve el yazılı kağıtlar var.

Diğer odalarda da kayda değer şeyler yok.Üçüncü katta ise hiç pencere bulunmuyor.Adım attıkça tabanların sağlam olmadığını anlıyoruz ve gezimizi sonlandırıyoruz.

Fevziye Çamsever Köşkü,kendisine bir özel isimden fazlası çok görülen yağmalanmış,araştılmamış bir tarihi eser.Bir kadının tek başına oluşturduğu orman ve içindeki köşk hakkında spekülasyonlar bulunuyor.Ormanın altında sığınaklar olduğu için ormanın yok edilmediği hiçbir ciddi inşaata izin verilmediği ormanı içine alan bazı projelerin de mahkeme kararlarıyla durdurulduğu söyleniyor.Geç de olsa bir restorasyonu hak eden bu köşkü yetkililerin dikkatine sunuyoruz.

Okuyan herkese teşekkürler :)


1|0
20

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

  • Alakasız olacak ama Erenköy ruh ve sinir hastalıklarına nasıl gidebilirim kozyatağı metrodan inince veya kadıköy metrodan?

    0|0
    0|0
  • Güzel bir bence.

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...