Mutlaka Okunması Gereken 10 Mükemmel Kitap

Bu bencemde kendimin okuduğu ve okumanızı kesinlikle tavsiye edebileceğim 10 kitabı aktaracağım. Bunlar benim TOP 10'um da diyebiliriz. Ama ne yazıktır ki ülkemizde okuma oranı çok düşüktür.Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor.

Türkiye'de sadece 23 milyon ve Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4,5 kişi kitap okuyor. En iyi toplum kültülü toplumdur. Yılda bir kitap okuyan 5 yılda bir kitap okuyana göre 5 kat fark atacaktır. İnşallah bu bencemle topluma bir tane bile okuyan kişi eklemiş olurum. Bir kişi bile yeter bana. O zaman vakit kaybetmeden geçelim kitaplarımıza.

Mutlaka okunması gereken 10 mükemmel kitap

10-) Nutuk^^Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk'ün 15 - 20 Ekim 1927 tarihlerinde, yerli ve yabancı basın mensuplarının da katıldığı partisinin 2. yılı olan 15-20 Ekim 1927 yılları arasında Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının faaliyetlerini özetleyen konuşma,Türkiye Cumhuriyeti'nin bu dönemle ilgili en temel resmi tarih kaynağı olmak niteliğindedir. Diğer adıyla Söylev'dir. Biraz uzun bir kitaptır ama kısaları ve özet halinde hazırlanmış halleri de mevcuttur. Tarihle ilgisi olanların kesinlikle okuması gereken bir kitaptır.

9-) Şu Çılgın Türkler^^Turgut Özalkman

Turgut Özalman bu konularda çok süre gelen araştırmalar yapmış bir roman yazarımızdır. Bu kitaptada 50 yıllık bir çalışma sonucunda ortaya koymuştur. Zaman zaman tarih konusunda olsa da bizi kendine bağlayan, okudukça ne kadar müthiş bir inançlı orduya sahip olduğumuzu ve düşman devletlerin topraklarımıza girmekteki mücadelelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını gösteriyor. Ben okudukça tüylerim diken diken olmuştu. Sizde bir deneyin isterseniz.

8-) Sefiller^^Victor Hugo

İlk olarak 1862'de kaleme alınmıştır. Hikâye 1815'te başlar ve 1832'deki Paris Haziran Ayaklanması'nda son bulur. Birkaç karakterin yaşamını ve birbirleriyle alakasını ele alan roman daha çok eski mahkûm Jean Valjean'ın yaşam mücadelesi ve kefaretini ödemeye çalışmasına odaklanır.Güzel ve akıcı bir anlatımıyla Hugo abimiz , bizi kitabına bağlamayı başarıyor.

7-) Serenad ^^ Zülfü Livaneli

Baş rolünde insan olan, farklı bir aşk hikayesi ile okuyanları cezbeden bir kitaptır. Okudukça değeri anlaşılıyor. Her yayınevlerinde bulabileceğiniz bir kitaptır.

6-) Olasılıksız ^^ Adam Fawer

Arka kapaktaki bir kısmı aktaracağım size.

Olasılıksız demek yetersiz kalacaktır. İnsanı adeta büyüsü altına alan bu hikayede, Adam Fawer, bilim, felsefe, entrika ve maceradan ortaya bir başyapıt çıkarmış.

Clive Cussler

5-) Şeker Portakalı ^^ Jose Mauro de Vasconcelos

Ailesinden baskı gören ve bu yüzden aradığı değerleri başkasında bulan bir çocuğun,ilk başta korkması ve sonra da onu babası olarak görmesini konu alan bir kitaptır. Zaman zaman eğlendiğim,zaman zaman ise hüzünleniğim kitaptır.

4-) Sabah Uykum ^^ Ahmet Batman

Soğuk Kahve'yide alternatif olarak okuyabilirsiniz. Çok güzel bir aşk hikayesini anlatan bir kitaptır. Beni aslında aşk konusundan çok o konuyu işleyişi etkiledi.

3-) Uçurtma Avcısı ^^ Khaled Hosseini

Mükemmel bir kitap. Yazarın bütün kitapları öyle gerçi. Benim çok etkilendiğim, yeri geldiğinde gözlerimin dolduğu bir yapıt. Çok çok çok güzel ya. Direk gidin okuyun.

Senin bu kadar mutlu olmana;ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler. The Kite Runner

2-) Simyacı ^^ Paulo Coelho

En kısa sürede bitirdiğim kitaptır. Nasıl olurda daha önce karşılaşmadım bu kitapla dedim.Okudukça bana sunulan işaretler gördüm. Kitabın bana öğrettikleri arasındadır bu işaretler..
Listemde tekrar okunacak, kütüphaneye eklenecek ve önerilecekler arasındadır. Bu yüzden de listemin ikinci sırasını sonuna kadar hak ediyor. Gerçekten harikaydı..

1-) Kürk Mantolu Madonna ^^ Sabahattin Ali

Bu kitabı Türkiye'de şanını duymayan yoktur diyebiliriz. Baya bir koşturdu beni peşinden. Bazı insanlar sırf bu kitabı fotoğraf çekip sanal aleme atmak için almaları beni delirtmişti diyebilirim. Neyse kitabın popülüterinin yoğunluğundan aşırı derecede yüksek beklenti içerisindeydim. Zaten tek okumada bitirmiştim ve keşke daha olsa diye üzülmüştüm. Edebiyatımızda böyle kitapların sayısı çok çok az. Kitabın yazarı çok güzel bir anlatıma başvurmuş. Tek kelime ile MUHTEŞEM diyorum ve listemin ilk sırasına yerleştiriyorum.

Listem bu kadar. Bu kimine göre değişebilir tabiki de. Bunu hazırlarken bile bir daha mı başlasam hepsine demek geldi içimden :D . Kolay gelsin iyi kitap sever kardeşlerim.


0|1
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Ulan bir sabah uykumu bide kurk mantoluyu okudum acidim kendime :D

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...