Aşk Erkeğe Yakışır, Kadın Zaten Aşktır... Kadınlığın Dansı Oryantal

Bütün o uzuvları kadının süsü diye yaratmış sanki Yaratıcı, bunu en çok ortaya koyan dans Oryantal. Bu dansın kadın vücuduna göre tasarlandığına inanılıyor. Kadınlığın tarihi kadar eski bu dansın, erkek egemen toplumlarda eğlenceden ibaret sayılıp basitleştirilmesi çok yazık. Tabi bu mesleği icra ettiğini söyleyenler de buna çanak tutmakta.

Aşk erkeğe yakışır, kadın zaten aşktır... kadınlığın dansı oryantal

Neyse ki bu mesleği hakkıyla yapan,adabıyla ayakta tutmaya çalışanlar da var.bir bedenden ziyade bir ahenk,estetik bütünlüğü eşliğinde müziğin büyüsüne kapılmak diye bakanlar için seyrine doyulmaz bir bence olması dileğiyle.

sadie (mısır oryantali ,ayakların tamamı yerle temas edilmeli.en zor oryantallerden)

bu işin kesinlikle bir matematiği var.bütün vücuduna ,kaslarına hakim ol aynı zamanda estetik sahneler yarat.

Arabistan yarımadasında Oryantal, insanın dünyaya geliş öyküsünü anlatabilme çabasıyla, milattan iki bin yıl kadar önce ortaya çıktı. İnsanı dünyaya getiren kadındı; bu nedenle bunu anlatanlar da kadınlar oldu. Hamilelik sürecinde yaşanan sancılar ve doğum sırasında kasılan, titreyen bedenler; dans dilinde vücut buldu.(alıntı)

nesrin topkapı(türk oryantali,benzerlerine göre daha hareketlidir,daha geniş alana yayılır)


Selçuklular döneminde Anadolu da Oryantal dans türüyle tanıştı. Zaten kendi kültüründe benzer dansları barındıran Anadolu, böylece Arap kültürünün de katılımıyla sentez bir Oryantal yarattı.(alıntı)

reyhan (roman oryantali,bana göre asi ve başkaldıran bir sertlik barındırıyor)


boubouka (yunan oryantali,türk müziği gibi oryantali de benzerlikler taşır)


Orijini, antik dönemin doğurganlık, bereket kültünde yatar. Tüm antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar görülür. Mesela, Mylitta, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi.(alıntı)

meher malik (hint oryantali,bileziklerim senin için şıngırdıyor diyen utangaç kızların mesaj içerikli hareketleri)


Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu kriter, dansçının Toprak Ana'yla direk temasının ansanoğlu tüm yaşadıklarını dansla yansıtırken, doğa olayları ve insanın dünyaya geliş öyküsü de bu dans dilinin içinde önemli bir yer tuttu. Doğa olaylarını beden hareketleriyle sembolize etmeye çalışan insan; göbeğini, kalçasını ve belini kullandı. Depremi anlatmak için bedeni titretmeyi, fırtınayı anlatmak için ani kalça atışlarını ve hortumu anlatmak için de gövdeyi baştan ayağa dalgalandırmayı keşfetti.


1|0
11

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;