Şiddet İçerikli Rahatsız Edici Filmler

Merak ettiniz ve buradasınız.Sanırım size istediğinizi vereceğim.RAHATSIZ EDİCİ FİLMLER DÜNYASI VOL.1'in devamı olan bu Bence'de, en az onun kadar iyi ''kötü filmleri'' tanıyacağız.

Siz hazırsanız, benim için bir zevktir:

''SEVİLEN FİLMLERİN DEVAMI ÇEKİLİR''... RAHATSIZ EDİCİ FİLMLER DÜNYASI VOL. II :


 • İnsan Kırkayak / The Human Centipede (2009)

Tom Six'in yazıp (?) yönettiği, yapımcılığını da kendisinin yaptığı film (?).Kaçırdığı üç turisti "insan kırkayak" oluşturmak için anüsten ağızlarını ameliyat ile birleştiren bir Alman doktorun öyküsü...

Six, bu film için esin kaynağnın, İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen Nazi tıbbî deneyleri olduğunu söylüyor (Josef Mengele). Ayrıca merak edenler için belirteyim; bu film 3 seriden oluşmakta.


 • August Underground's Mordum (2003)

Diğerlerine ''rahatsız edici film'' derken, bunun için ne söylenmeli bilmiyorum.Evet, bu rahatsız etmenin ötesinde bir ''şey''.Peki film mi...? Müzik yok, kurgu, yok, senaryo yok...Sizce bir film mi?

August Underground’s Mordum kesinlikle bir film değil. Vahşet göstermenin ötesinde hiç bir şeyi yok. Peki istediğini başarabiliyor mu?

Nekrofili, bebek cinayetleri, tecavüz, işkence, ensest sapıklıklar. Hepsini bir video kamerayla çekmiş ve size sunuyorlar. Merak ediyorsanız derhal vazgeçin. Hiç bir merak, psikolojiniz açısından bu kadar tehlikeli olamaz.


 • Dönüş Yok / Irréversible (2002)

Sondan başa doğru ilerleyen kurgusu, karmaşası ve sert cinselliğiyle Irreversible (dönüş yok), içerdiği aşırı uçlarda cinsellik ve siddet sahnelerinden ziyade, filmin öfkesine bizi de dahil edebilme başarısıyla bu listeye giriyor.

Fransız sinemasının aykırı adamı Gaspar Noé, tüm eleştirilere şöyle cevap veriyor:

''Filmlerim sert değil, izleyiciler yumuşak''


 • İçeride / À l'intérieur (2007)

Eleştirmen Uğur Vardan ın hakkında "sinema tarihinin en kanlı filmlerinden biri" dediği, Julien Maury ve Alexandre Bustillo'nun yönettiği Fransız filmi. Şahsi düşüncemi sorarsanız, izlememiş olmamak için izlenebilir.

Listemize girmesinin sebebi ise, bu türün içinde kesinlikle kan görmek isteyenleri fazlasıyla doyuracak bir film olması.

Çocuklara, hamilelere, kalp hastalarına yasak; insanlara ise önerilmez.


 • Baise-moi (2000)

Kadınlar ne kadar acımasız olabilir ?

Sinema tarihinin en gerçekçi ve rahatsız edici tecavüz sahnesini içerisinde barındıran Baise-Moi, kan dolu rahatsız edici bir film olmakla, p*rno film olmak arasında gidip gelen bir film.

Kadınlar ne kadar acımasız olabilir? Eğer aklınızda belirli bir sınır oluştuysa, kesinlikle bu iki kızla tanışmamışsınız demektir. Çünkü bu iki kız, rahatsız edicilik sınırlarını gerçekten umursamyor ve size saf siddeti en ''çıplak'' haliyle sunuyor.


 • Martyrs (2008)

Yine intikam peşinde güzel bir kadın, yine rahatsız edici bir fransız filmi. İstanbul Bağımsız Filmler Festivali''nde en çok ilgi gören film olan İşkence Odası'nın yönetmen koltuğunda Pascal Laugier oturuyor.

Gerek içerdiği şiddeti aktarımıyla, gerek farklı bir kurguya sahip senaryosuyla izlenmesi gereken bir film.


 • MezarınaTüküreceğim / I Spit On Your Grave

Jennifer Hills...

İlk romanını yazmak üzere şehir dışında bir kulube kiralayan güzel kız, yalnızlığıyla kasabanın erkeklerinin dikkatini çeker. Bir gece onu korkutmak amacıyla düzenledikleri bir taciz, işler çığrından çıkınca iğrenç bir eziyet ve tecavüze dönüşür. Tecavüzcülerinin elinden kurtulmayı başaran kız, kendini nehir sularına bırakır. Adamlar öldüğünü düşünür ve peşini bırakır. Ancak bu güzel kadın, yaşadıklarını yaşatmadan ölmeyecektir...

Orijinali 1978 yapımı olan "I spit on your grave" 2010 versiyonuyla da oldukça başarılı bir film. 78 yapımını olmasa bile en azından 2010 yapımını mutlaka izlemelisiniz. KS' de gördüğü her pembeliye mesaj atan arkadaşların, bu filmden sonra uzun bir süre hiç bir güzel kızın mesaj kutusuna tıklayabileceğini sanmıyorum.

Ayrıca filmin 2013 yılında çekilen bir devam filmi varmış. İzlemedim ama tadında bırakmak lazım zaten.


 • Soldaki Son Ev/The Last House on the Left (1972)

Wes Craven'in sinamaya ilk adımı. 17 yaşındaki Mari ve arkadaşı, hayranı oldukları grubun konserine gitmek için yola çıkarlar. Bir grup katil tarafından yolları kesilen iki arkadaş, hayatlarının bu son yolculuğunda akılalmaz işkence ve eziyetlere maruz kalarak öldürülürler.

Ancak asıl vahşet, katillerin kaçarken sığındıkları evin sahiplerinin, Mari'nin anne ve babası olmasıyla başlayacaktır. Çift, evlerine sığınan gençlerin işledikleri cinayetin farkına vardıkları anda, dehşet saçan bir intikam planını uygulayacaktır.

Film içerdiği aşırı şiddet sahnelerinden dolayı kimi ülkede yasaklanmış, kimisinde ise büyük bir sansürden geçtikten sonra izleyiciye aktarılmıştır.

Şimdiye kadar sanırım 15 rahatsız edici film paylaştık. Bunların bir çoğunu, hassas bünyelere kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ama merakınız sizi ele geçirmiş ve daha okuduğunuz bu yazı bitmeden kafanızda bir izleme listesi yaptıysanız artık günah benden gitti.

Sıradaki film için hiç bir yorum yapmayacağım. Sanırım onun için en doğrusu, yapılmış izleyici yorumlarını paylaşmak olacak. İzlersiniz, izlemezsiniz bilemem ama ''istismar sineması''na bir yerden başlayacaksanız, o yer mutlaka yukarıdakilerden biri olsun. Bir Sırp Filmi, kesinlikle yapılacak en kötü başlangıç. Zira bu filmden sonra, yukarıdakilerin bir çoğu size Susam Sokağı gibi gelecek...

Hala merak ediyor musun ?....

İyi seyirler o zaman:

 • Bir Sırp Filmi / Srpski film (2010)

Gösterildiği ya da gösterilmediği her yerde irili ufaklı infiallere neden olan bu yakın dönem “korkunç”luğu beyazperdede görülmüş en ağır ve en net otorite eleştirisi olarak kayda geçti. Hem görselliğiyle hem de nasıl bir hayal gücünün ürünü olduğu meçhul fikirler vasıtasıyla hissettirdikleriyle izleyenin içine işleyen bir kara tecrübeydi A Serbian Film.
Emekli p*rno yıldızı Milos mesleği bırakalı beş yıl olmuştur. Bu beş yıl içerisinde halen yeni bir meslek edinemeyen Milos, karısı ve oğluyla beraber yaşantısına mutlu bir şekilde devam etmektedir ki eski iş arkadaşlarından Lejla, onu eski günlerine döndürebilecek bir teklifle çıkagelir. Bu teklif hem Milos’un ailesinin geleceğini garantiye alabileceği astronomik bir ücreti kapsayacak kadar iddialı, hem de ona, neyin çekileceği hakkında en ufak bir ipucu verilmeyecek kadar gizemlidir.

A Serbian Film hakkında bazı seyirci yorumları:

 • “İzlediğiniz en iğrenç şey, bu filmin yanında pamuk şekeri yiyen çocuk kadar masum kalır.
 • ''Her ne kadar film dahi olsa, oturduğum koltuğun yayları arasına gömüldüğümü, içimin sıkıştığını böylesine net bir şekilde hissetmedim.
 • ''Cinselliğin ne kadar şiddet içerebileceğini hayal gücünüzde canlandırın. Çıtayı sürekli arttırın. Eğer bu filmi izleyecek olursanız hayal ettiklerinizin bu filmdekinin yanına bile yaklaşamadığını göreceksiniz.''
 • ''İzleyeli kaç gün oldu, hala bazı sahneler aklıma geliyor durup dururken, asabım bozuluyor. Hayatımda izlediğim en sinir bozucu görsel ürün (gerçi dün Tan popçusunun klibini izledim, kararsızım) fakat bu durum, oldukça iyi bir film olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Tek amacı provokasyon ve sansasyon üzerinden gişe yapmak olan bir film değil. Üzerine epey kafa yorulmuş ve emek harcanmış.
 • ''İzlerken bir anda polisin içeri girip hepimizi tutuklayacağını düşündüm.”
 • ''Önümüzdeki birkaç sene sinemada bu dozajda provokasyon kaldırabileceğimi zannetmiyorum.''

 • ''Biri kemalist, biri dindar, biri liberal, biri milliyetçi 4 tane 50 yaş civarı amcayı topla izlettir bu filmi, bir daha ayrılmamak üzere sarılırlar birbirlerine.''
 • ''Birkaç uyarı yapmak gerek izleyecek olanlara. Sevgilinizle, ailenizle birlikte izlemeyin. Psikolojinizin kötü olduğu zamanlar izlemeyin zaten iyi olan psikolojiyi bozuyor. Bir gece uykusuzluk ve hafta boyunca filmin kafanıza kazıdığı sahnelerle yaşamak istemiyorsanız izlemeyin.''
 • ''Ender rastlanabilecek bir filmdir.Ağır olduğu gerçeği, filmdeki bir çok şeyin gerçek olduğu gerçeği kadar gerçektir.''
 • ''Ciddi ciddi dunya sinema tarihinde cekilen en cesur filmlerden biri oldugunu dusunuyorum. Üstelik eleşirel acidan da kayda deger buluyorum.''
 • ''Ciddi travma sebebi.''
 • ''Filmi baştan sona izledim. Film resmen ruhumu bıçakladı psikolojimde derin yaralara sebep oldu. Ama final sahnesi can damarımı kesti resmen beni çökertti. Bu filmi tasvip etmiyorum.''
 • ''Irreversible filmini falan rahatsız edici bulanlar uzak dursun, bunun yanında Tom & Jerry gibi kalıyor.''
 • ''Bu film bir insanlık suçudur.''


İstismar sinemasının en ''rahatsız edici'' örneklerini tanıtmaya çalıştığım bu Bence'yi okuduğunuz için teşekkür ederim. Eminim bilmeyen bir çok kişi, en azından birini merak edip izleyecek. Eğer sağlam bir psikolojiye sahipseniz, bence bunlar her sinema meraklısının görmesi gereken eserlerdir.

İki tür film vardır:

Tiyatronun öğelerini kullananlar ve sinematografinin olanaklarına başvurup, kamerayı sadece yaratmak için kullananlar...

Robert Bresson


4|1
85

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 7

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...