Unbroken - Film Yorumu

IMDB SAYFASI

Unbroken - Film yorumu

Uzun mesafe koşucusu olarak 1936 Berlin Olimpiyatlarında yarışan Louis Zamperini'nin 2. Dünya savaşında geçen gerçek hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini Angelina Jolie yapıyor. Kendisini oyuncu olarak görmeye alışmış olmamıza rağmen aile durumları, hastalıklar ve oyunculuktan soğuması nedeniyle bir kez daha yönetmen koltuğunda görüyoruz. Bilinen büyük isimlerin yanında yönetmen olarak kendine yer bulmaya çalışan Jolie'nin film sonunda iyi bir iş çıkarttığını belirtmek gerekir.

Zamperini'nin hikayesi gerçekten özel. Çocukluğundan başlayarak yaşadığı zorluklar ve verdiği mücadele film boyunca çok güzel bir lisanda dengeli bir şekilde anlatılıyor. Bir İtalyan ailenin Amerika'nın büyük buhran döneminde yaşadıkları ve göçmenlik sorunu bir kez daha işleniyor. Sporun bir gencin hayatını kurtarması açık bir şekilde gözler önüne seriliyor.

İkinci Dünya Savaşının başlamasıyla Zamperini'nin azmi ve hırsı daha net anlaşılıyor. Özel bir kişiliğe sahip olduğu açıkça farkediliyor. Zamperi'yi canlandıran Jack O'Connell'un sahnelerin hakkını en iyi şekilde verdiğini söylemek gerekir. Rol icabı verdiği kilolar oyunculuk performansına bir yıldız koymamıza neden oluyor. O'Connell yaşanan ağır esaret şartlarını en iyi şekilde yansıtıyor. İleride kendisini daha iddialı yapımlarda görebiliriz. Oyunculuk gerçekten birinci sınıf. Oscar adaylıklarında adının geçmesine rağmen daha sonradan listeden çıkartılması şaşırtıcı. Bu noktada bir övgü de Angelina Jolie hak ediyor. Titiz çalışmasının sonucu akıcı ve net bir film ortaya çıkartmış. Sahnelerin hazırlanması ve seyirciye sunumu birinci sınıf.

Diğer başrol oyuncusu ise Japonların pop sanatçısı Miyavi (Takamasa Ishihara). Onbaşı/Çavuş Watanebe rolüyle hiç sırıtmadığı gibi Zamperiniyle olan karşılıklı diyalogları filmin en can alıcı kısımlarını oluşturuyor. İkisi arasındaki çekişme insanının tüylerini ürpertecek cinsten.

Senaryodaki Coen kardeşler imzası da belli ki filmi bir üst noktaya taşıyan etkenlerden birisi.

1936 Olimpiyatlarındaki sıradışı performansıyla övgü toplayan Zamperini bir anda kendini 2. Dünya Savaşında buluyor ki bu geçiş ve çocukluktan gençliğe geçiş kısımlarında senaryonun bütünlüğü bozulmuş hissi uyanıyor. Filmin zayıf noktası burası. Bu geçişlerden sonra seyircinin tekrar filmi yakalaması biraz zaman alıyor. Savaşın dramatik yapısını her an bize hissettirmek ve Zamperini'nin mücadelesini anlatmak adına geçişler hızlı olmuş. Fakat amacına ulaşan Coen Biraderler ve Jolie özellikle filmin ikinci yarısında savaşın bütün olumsuz yanlarını yoğun bir şekilde hissettiriyorlar.

Filmi seyretmek için biraz geç kaldım ama böyle önemli filmleri kaçırmamaya özen gösteriyorum. Bir çok sahnede içim burkuldu, mideme yumruk yemiş gibi hissettiğim anlar oldu fakat verilmek istenen mesajların insanın ruhuna dokunması böyle bir şey sanırım.

Notu : 10 üzerinden 6


1|0
02

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 2

 • Bu flimi tavsiye etmişlerdi bana
  Aslında dönem flimlerini hep ilgi ile izliyorum
  Bunuda izleyecegim

  0|1
  0|0
 • İzlemiştim gayet beğendim

  0|0
  0|0
Yükleniyor...