İstanbul da Buram Buram Tarih Kokusu 2. Bölüm

İstanbul'un turistik, tarihi yerlerinin bir kısmını 1.bölüm de sizlere anlattım. İstanbul da gidilip görülecek daha bir çok yerler var.

Eğer istanbul'a gelirseniz buralara sakin uğramadan gitmeyin.

İstanbul da Buram Buram Tarih Kokusu 2. Bölüm

E ne duruyoruz hadi başlayım o zaman:)

#Gülhane Parkı :

Burası ilk etap da gül bahçesiymiş. Babamın anlatmasına göre eskiden çok büyük bir hayvanat bahçesiymiş. İnsanlar buraya gelmek için sabahın en erken saatlerin de yola çıkıyorlarmış. Hayvanlar gidince uzun süre bakımsız ve harebe gibi biryer olmuş. 1990 yılların da benim gittiğim liseye ablam da gitmiş. Ablamın anlatmasına göre lisede okuldan çıkınca buraya konsere gelirmişler. Yani büyük bir konser alanıymış. Konserler hep burada düzenlenirmiş.

1999 yıllarında bu konser olayını da kaldırmışlar. ( tarih yanlış olabilir tam hatırlamıyorum) Sadece tarihin kokusu, doğanın güzelliği kalmış durumdadır. Gülhane parkında benim en çok dikkatimi çeken ağaçların tepesinde ki kuşlar için yapılmış özel evler. Tüm mevsimler de o ağaçlar, o park o kadar güzel görünüyor ki anlatamam.

Gülhane parkında benim ruhum sanki huzura kavuşuyor. Kendimi bambaşka bir yerde hissediyorum. Eğer buraya gezi yapacaksanız yanınız da kesinlikle FOTOĞRAF makinesi olmalı. Anlık görsellikleri çok rahat yakalayabilirsiniz.

Gülhane Parkı nerde mi? diye duyar oldum. Tramvayda Sultanahmet ya da Sirkeci de inerek ulaşabilirsiniz veya önce Topkapı Sarayına uğrayıp sonra Arkeloji Müzesi ve ordan direk aşağı inerek Gülhane Parkına ulaşabiliriz.

#Sultanahmet Camii :

Herkesin bildiği gibi Mimar Sinan yapı taşlarını elini alıp Sedefkar Mehmet Ağa ya yaptırılmış, Türkiye'nin 6 minaresine sahip büyük tarihi bir camiidir. burada belli zamanlar içinde her yıl kitap fuarıyla karşılaşabilirsiniz.


3 kapısı olan bu camii; çini ve vitray çalışmalarıyla karşılaşabilirsiniz. Turistlerin gezileri arasında büyük önem taşıyan biryerdir.

#Dikilitaş :

Sultanahmet meydanında bulunan, antik mısır heykeli. Roma imparatorluğu zamanın da Mısırdan getirtilmiştir. Bu taşın 4 bir yanında şekiller, semboller vardı. Ne kadar çözmek istesem de başaramadım.
Dikilitaşın alt kısmı

#Kapalı Çarşı :

Beyazıt da bulunan bu carsı tarihi bir yerdir. burada eskiden insanlar kendi yaptıkları ürünleri satmak için kurulmuştur. Günümüzde turistlerimizin uğramadan gitmediği bir alandır.

#Mısır Çarşısı :

Eminonude bulunan en eski tarihi bir çarşıdır. burada kuruyemişler, bakliyatlar, tohumlar, bitkisel sabunlar gibi aktarlarda bile bulamadığınız a dan z ye herşeyi burada bulabilirsiniz.

#Kız Kulesi:

Marmara Deniz'in ortasında bulunan bu kulenin hakkında küçük bir hikaye var. Bu hikayeyi herkes bildiği içi anlatmayacağım.

Tarihten günümüze gelen Bizanslılara ait bir eserdir. Gidip görülmesi gerek ufacık bir ada.

Evet İstanbul da benim için önemli yer taşıyan huzur bulduğum, tarih kokusunu duyduğum yerler bu kadar.

# Diğer bencelerim buraya tıklayabilirsiniz.

# Bu bencemin 1. bölümü için buraya tıklayabilirsiniz.

Hoşçakalın...


0|0
10

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...