Şarap Misali; Nefis Klasik Müzikler

Merhaba,

Müzik ruhun gıdasıdır. Peki, ya klasik müzik? Klasik müzik günümüzde popüler kültürün elleri avuçları arasında baskıdan kayıp gidiyor.. Size hitap eden her çeşit müzik enerji verir ve sizi yansıtır muhakkak ama klasik müzik incelik katar, bir başka besler ruhu diğerlerine benzemez. İnsanın içindeki yaratıcılığı ve özü ortaya çıkarır, asaletini besler.

Yeni kuşak aşina değil bunlara, lütfen kafanızı castinden kaldırıp bunları dinleyin. Beğendiğim hatta uzun süredir dinlemediğim unuttuğum bazı başyapıtları bulmak için kolları sıvadım ve en beğendiklerimi, aklıma gelenleri sizle paylaşıyorum. Dilerim beğenirsiniz, eklemek istedikleriniz var ise yoruma mutlaka ekleyin.

'Bazen bir kahve yudumlayıp bir şarkı açarsın, susarsın ve o şarkı senin söylemek istediğin her şeyi söyler.' Winged Creatures.

Şarap Misali; Nefis Klasik Müzikler

Vivaldi; Four Seasons

Çoğu kişi bunu duymuştur, hatta klasik müzik deyince ilk akla gelen on parça içerisinde rahatlıkla yerini alır. Vivaldi'nin en bilinen eseridir, 'Dört Mevsim' toplam 4 bölümden oluşur. Ben sizle kış/winter bölümünü paylaşıyorum, ha diğerleri kötü mü? aksine çok güzel ve inanın ki 'o mu, bu mu..' derken çok zorlandım seçim aşamasında en sonunda bunda karar kıldım. İsteyenler ve daha önce dinlememiş olanlar yaz, ilkbahar ve sonbahar bölümlerini de dinleyebilir. Her parçanın o mevsimin özelliğini yansıttığını dinledikçe göreceksiniz..


Mozart; Symphony no 40

Karşınızda Mozart'ın 40. senfonisi. Mozart'ın pek çok eseri güzeldir, Mesela 'Türk Marşı' bizlerin çok iyi bildiği bir eseri. 40. senfoni duygudan duyguya taşır. Bir ilham verir, bir düşündürür sonra birden boşluğa iter insanı. 35 yaşında ölen Mozart 600'den fazla esere imzasını atmıştır. Lacrimosa, Magic Flute, The Marriage of Figaro.. gibi pek çok eseri dinlemeye değer olan Mozart, aynı zamanda pek çok besteciye de ilham olmuş.


Bach; Toccata and Fugue in D minor

Bu parça benim için özel, en sevdiğim klasik eserler arasına ilk 3'e rahatlıkla girer hatta ilk sıraya bile yerleşebilir. İniş, çıkışları ve 'korkutucu' yönüne her zaman hayran kaldım. Pek çok versiyonu var ve kilise orgu kullanılması yapıtın güzelliğini ön plana çıkarıyor her zaman.

Vanessa Mae'nin keman eşliğinde bu yorumlamasını hep çok beğendim, sizle de paylaşmak istedim. Ben böyle güzel bir şey duymadım!


Ravel; Bolero

Sanki kırlarda gezintiye çıkmışcasına bir hava verir dinleyene, Bolero. Aslında sürekli tekrarlayan bir dizi melodi ve notadan ibarettir fakat çok başarılı. Ravel, Bolero ile tanınmıştır. Kendisinin önemli operaları da vardır, Spanish Rhapsody ise en bilinen orkestra eseri. 62 yaşında ölen Ravel, Fransız bir besteci.


Brahms; Hungarian Dance

Brahms'ın eşsiz yapıtlarından biri karşınızda! Alman besteci hakkında Schumann neler demiş?

..ve o geldi işte, bu seçkin ve kahraman nöbeti tutabilecek yeni bir kan. Hamburg'lu Johannes Brahms, oranın karanlık sessizliğinde yaratılmış ama sanatın bu zor uzlaşısında kendisine fazlasıyla ve coşkuyla ilgilenmiş bir öğretmenden biçimlenmiş, kısa bir süre önce saygıdeğer yakınım olan bir usta tarafından bana sözü edilen Brahms. Bütün bu belirtileri üzerinde taşıyan o: O seçkin birisi.

Boccherini; Minuet

Boccherini'nin en ünlü eseri. Minuet benim piyanoda çalabildiğim bir eser, çok severim ve hep huzur verir. Ayrıca, İtalyan besteci'nin bir çok oda eseri, konçertosu ve senfonisi var. Minuet hem yaylı çalgılarla hemde piyano ile hayat verilebilecek bir eser. Daha fazla Boccherini'ni dinlemek isterseniz birde 'Fandango' adlı eserine bakabilirsiniz, oldukça güzel.


Handel; Messiah, Hallelujah

Messiah sadece Handel'in değil aynı zamanda klasik ve koro müziğinin de en önemli eserlerinden biri. Handel'in pek çok oratoryosu vardır fakat en bilineni Messiah. Mozart tarafından tekrar bir takım çalgılar eklenerek düzenlenmiş daha sonra.

Eh fazla söze gerek yok, ne diyelim? 'Çok şükür!'

Pachelbel; Canon in D

Zamanın en etkili bestecilerinden biri daha, Pachelbel. Bach'a çok etkisi olmuş. Kanon in D adlı eserini bilmemek büyük kayıp. Eseri piyanoda dinlemek çok keyifli ama bir çok değişik yorumunu da bulabilirsiniz. İnsana tazelik, huzur veren bir yanı vardır, öyle bir huzur ki en mutlu anınızda veya sinirli anınızda dinlemeniz bir şey değiştirmez. Her zamana uygundur ve dingin, mutlu tutar.


Carl Orff; O Fortuna, Carmina Burana

Bu gerçekten bir başyapıt, dinlerken kalp atışlarını hızlandırır bambaşka bir kapı açılır önünüzde. Bu öyle bir başyapıt ki, herkes kendinden bir parça bulabilir ve her hissi tadabilir. Bir tavsiyem var eğer dinlemeyenler varsa mutlaka Andre Rieu'nun orkestraya şeflik ettiği versiyonları var, onları bulun ve dinleyin. Yaydıkları enerji gerçekten inanılmaz, seyircilerin yüz ifadesinden bunu görebilirsiniz.

Sözlerinin bir kısmının çevirisi,

Ey talih
Ay gibi
Değişkensin
Daima silinen
Ve yitip giden..


Beethoven; Moonlight Sonata

Beethoven şahsen en sevdiğim bestecilerden biri bunun nedeni tıpkı Beatles gibi hangi parçasına ele alsam hepsi güzel, hiç mi kötü olmaz aralarında? aradım taradım valla yok. Für Elise, 9. senfoni, 5. senfoni.. hepsi çiçek, hepsi böcek. Siz hepsini dinleyin elbette ay ışığı sonatı da bunlar arasında.

Ay ışığı sonatı hakkında pek çok hikaye var, şüphesiz Beethoven'in 30'dan fazla sonatının içinde en tanınmış en ünlü olanı ay ışığı.

Parılda çılgın elmas, parılda..


Liste elbette bu kadarla sınırlı değil, sayısız eser var bir çok besteci tarafından emek verilerek oluşturulmuş. Ben en sevdiklerimi bir araya topladım, sadece 10 video koyma limitim olduğu için maalesef on tanesini paylaşabildim. Bu demek değil ki aşağıdakiler kötü.. Asla. Bunları da sırayla vaktiniz oldukça dinlemenizi tavsiye ederim.

Aralarında duyduğunuz ama adını bilmediğiniz eserler olduğundan eminim;

*Jenkins - Palladio

*Chopin - Nocturne No.2

*Beethoven - Für Elise

*Schubert - Serenade

*Strauss - The Blue Danube Waltz

*Beethoven - Symphony No. 5

*Strauss - R Also Sprach Zarathustra

*Offenbach - Orpheus In The Underworld

*Beethoven - Symphony No. 9: Ode To Joy

*Mendelssohn - Midsummer Night's Dream: Wedding March

*Tchaikovsky - Nutcracker: Dance Of The Sugar-Plum Fairy

*Wagner - Die Walküre: Ride Of The Valkyries

*Chopin - Funeral March

*Mozart - Alla Turca

*Grieg Peer Gynt - Morning Mood

*Wagner - Lohengrin - Bridal Chorus

*Barber - Adagio For Strings

*Bach - Cello Suite No. 1

*Bach - Minuet In G

*Beethoven - Symphony No. 9: II

*Tchaikovsky - Nutcracker: March

*Tchaikovsky - Swan Lake

*Mozart - Requiem: Dies Irae

*Bach - Bourrée In E Minor

*Rossini - Barber Of Seville Overture

*Mozart - Requiem: Lacrimosa

*Carmen - Bizet

*Prokofiev - Dance of the Knight

'Müzik, hissin uğultusudur.' Oscar Wilde

Keyifli dinlemeler!

-Bluelady


6|6
1019

En İyi Erkek Görüşü

 • Winter F Minor ya da diğer adıyla Kış Konçertosunun bendeki yeri ve önemi çok özeldir. Zira, kitapta bu parça kilit bir rol oynamaktadır.
  Moonlight Sonata apayrı bir şey zaten...
  Tüm bunların haricinde A Bittersweet Life filmi sayesinde keşfettiğim Japon besteci Yuhki Kuramoto'nun en sevdiğim üç güzide eserini de paylaşmak isterim.
  https://www.youtube.com/watch?v=Ij5gt3cwFEo
  .
  https://www.youtube.com/watch?v=lYUGkB5w1SE
  .
  https://www.youtube.com/watch?v=wPMequCR5Zg
  Beethoven'ın vurguları ve Mozart'ın çoşkusu olmasa da Kuramoto'nun kendine özgü bir havası var. Nasıl tarif etsem?
  Sanki, Japonların bize kattığı o sempatiyi ve renkliliği eserlerine ustalıkla işlemiş bir besteci. Değerli paylaşımın için teşekkür ederim.

  2|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Four Seasons Winter uzun uzadıya düşünmeler sonunda benim için paylaşılmış sanki. Çok severim...
  Şarap olmalıydı çok yakışırdı dedim başlamadan önce. Ruhumun derinlerine indin kadın.
  Önerilerilerinin arasında hiç dinlemediklerim de var. Takibe aldım göz önünden kaçıp gitmesin.
  Teşekkürler. :)

  1|0
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 18

 • Klasik müzk hakkında paylaşımlar görmek beni memnun ediyor. İnsanların çağları aşan müzikleri dinlemeleri ve onlardan etkilenmeleri yozlaşan ve mekanik hatta elektronikleşen dünya için bir umut.
  Klasik müziğin dönemleri içerisinden öğrenebileceğimiz o kadar çok şey var ki. Örneğin romantik dönemin modası asla geçmez. O harika eserlerin ekoları bizlerde yankılanırken içimizde ruhumuzda oluşan değişimlerin renkleri bazen bir ressamın tablolarında hayat bulur bazen de bir şairin dizelerinde.

  Paylaştığınız eserler hep tarih boyunca insanlara ilham olmuş, her biri hazine değerinde birer baş yapıt. Lakin 4 mevsim ki benim en sevdiğim eserlerden biridir özellikle ilkbahar sonu yaz başlangıcı beni çok etkiler. Yeşil tarlaların üzerine çöken fırtına sebebiyle çoban sürüsünü kaçırmak isterken üzerlerinde patlayan gökgürültüsünün işlendiği keman solosu beni kendimden geçirir. O an doğanın gücünü ve kendimizin ne kadar küçük olduğunu bir kez daha fark ederim.

  Yakın dönemden de bir çok sanatçı var. Harika eserler veriyorlar bize. Elimden geldiğince onları da takip etmeye çalışıyorum. Anlattıkları konuları okuyup öğrenmeyi deniyorum.
  Klasik müzik ne yazık ki özellikle bizim toplumumuzda hor görülen ve anlaşılmayan, değeri göz ardı edilen bir müzik türüdür.
  Sizin gibi ilgili insanların diğerlerine ön ayak olarak hak ettiği şekilde görülmesini sağlayacağınızı ümit ediyorum.
  Çok sevdiğim ve sık sık insanlara anlatmaya çalıştığım bir eserle sona geliyorum ;

  Ralph Vaughan Williams - The Lark Ascending

  https://www.youtube.com/watch?v=2XT9KLu86EE

  .

  Eseri anlatmak yerine wikipedia bağlantısını paylaşacağım ;

  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Lark_Ascending

  4|0
  0|1
  • Sevgili Doctor, ne şahane bir yorumdur bu, makale gibi, zevkle okudum :)

   Klasik müziğe değer verildiğini görmek ise beni mutlu ediyor, zira hayatında hiç merak etmemiş dinlememiş insanlar var. Ayrıca, pek çok filmin müzikleri klasik eserlere dayanıyor fakat bunu bilmiyorlar maalesef. Örneğin; listeye de eklediğim 'Also Sprach Zarathustra' adlı eser, Kubrick'in 2001-uzay destanı filminde de kullandığı bir başyapıttır, sanırım daha iyisi olamazdı.. :)

   Madem ki 4 mevsimi seviyorsunuz bu da benden gelsin;
   https://www.youtube.com/watch?v=hRRDCDFQj3s

   Her dönemden mutlaka harika sanatçılar var katılıyorum, şimdi ben zevkle Coldplay de dinliyorum, ama bunların yeri bambaşka.. yelpazeyi hep geniş tutmak lazım, insanların hatası bu olabiliyor.

   Gönderdiğiniz parçayı dinleyeceğim şimdi, çok teşekkür ederim paylaşımınız için :)

  • Şahane olan klasik müziksever sizin gibi insanların yazdıkları yazılar ve müziğe gösterdikleri değer.

   Film müziklerine kelime anlamıyla bayılıyorum. James Horner, Hans Zimmer, Clint Mansell, Ennio Morricone, John Williams gibi büyük ustaların modern dönemin klasik müzik sanatçıları olduklarına inanıyorum. Umarım bir gün Soundtrack (Film Müziği) sanatçıları hakkında bir BENCE yazarsınız.

   Çok sevdiğim bir filmden bir şarkı paylaşmak isterim ;

   Hans Zimmer - Roll Tide (Crimson Tide)

   https://www.youtube.com/watch?v=AJ-trWxSBLo

   Filmi hatırlarsınız temponun ve ritmin filme ne de güzel oturduğunu fark edeceksiniz. Epik bir eser. İçindeki duygu yoğunluğu hemen fark ediliyor.

   2001 : A Space Oddsey :) Tıpkı ilk günkü gibi gücünü koruyabilen özel bir film. Bir zamanlar kullandığım isimdi HAL :) Kubrick'i anlayabilmek... işte o çok farklı bir yol...

   Coldplay gerçekten çok güzel değil mi..
   Travis, The Fray.. biraz eskiye gidersek U2, Keane, Oasis...

   Yakın zamandan ;

   https://www.youtube.com/watch?v=ghb6eDopW8I

 • 20 bin karakter sınırını zorlayan açıklanan, bazı karakter yoksunlarına gelsin diyerek başlıyorum yorumuma :)

  Çok güzel anlatmışsın, verdiğin eserlerde çok değerli. Takibe aldım.

  Uyumadan önce, gecenin bir vakti ruhumu dinlendirmelik şarkıları dinleyeceğim:)

  2|0
  1|1
 • Mozart dinlerdim ara sıra kafama estikce..
  Ancak pachelbel hic duymamistim cok sevdim bana ilham verici bir muzik kardeşlik.. onu degerlendirecegim:))

  bu güzel sanat kokan paylasim icin tsk ederim.)

  1|0
  0|1
 • https://www.youtube.com/watch?v=DXRA5E0YdK4 favorim tabiki değişmez 4:22 den sonra dinlemeni tavsiye ederim :)

  1|0
  0|0
  • Şu an hiç klasik müzik havamda değilim çiko ama en kısa sürede dinleyeceğim, teşekkür ettim :)

  • sen 4:22 sonra dinle :) kalsık cok deli hemde havan değişicek :) bu filmide izlemedi isen izle cok şey kaybetmiş sayılırsın :)

 • Gerçek bir bence olmuş, emeğine sağlık, faydalı buldum, teşekkürler...

  2|0
  0|1
 • https://www.youtube.com/watch?v=zucBfXpCA6s
  5 günden beri doyamadım ezberledim artık.

  1|1
  0|0
  • bu hatunun tek parmağıyla 30 kilo kaldırır... bu hızda çalmak için parmak kaslarının iki parmağıyla birini oldurecek kadar olması lazım :D

  • Teşekkürler.

 • 2|0
  0|1
  • Sıkılmadım , ruhum nostaljik, asırlar öncesinde kalmış ben ne yapayım, güzellik algım bile farklı.
   Dinleyeceğim bunları birazdan teşekkür ederim :)

 • Handel; Messiah, Hallelujah kiliselerde ilahi olarak okunuyordu galiba.

  Sanatçı ruhlu gerçek bir Bence olmuş.

  1|0
  0|0
 • emeğe saygı

  fakat dınleyecegımı sanmıyorum o kadar da anlamıyorum işin gerçeği

  1|0
  0|0
 • başım ağrıdı ya abla yinede emeğine sağlık

  saatlerdir replay yaptığım death metalimden vazgeçmem

  https://www.youtube.com/watch?v=InRMwptcgAo

  0|0
  0|0
 • İnsana göre değişkenlik gösteren müzikler paylaşmışsın ilginç ellerine sağlık.

  1|0
  0|0
 • Hayranlık uyandıran bir müzik kültürün var tebrikler

  1|0
  0|0
  • Teşekkür ederim :)

  • Beethoven; Moonlight Sonata BU Müziği çocukken tesadüfen duymuştum daha ilk okuldayken yıllarca merak ettim adını ama googlea ne yazacağımı bilemedim sonunda tesadüfen öğrenmiştim :) andre rieu isimli bir sanatçının da albümünde var bu :)

 • Zevkli bir bence olmuş 😊

  1|0
  0|0
 • Güzel paylaşım :)

  1|0
  0|1
 • Sevmediğim müzikler ama eline sağlık

  0|0
  0|0
 • Çok güzel.

  1|0
  0|0
 • Boşuna editör olmamış abla tebrikler :)
  Müzikler çok güzel

  1|0
  0|1
 • güzel

  1|0
  0|1

Kızlar Ne Diyor 9

 • Oh bu süper oldu işte!
  ders çalışırken, kitap okurken dinlerim hepsinim
  Şarap gibi kadından böyle bir bence beklerdim! Muah:*

  1|1
  1|0
 • güzel paylaşım
  e müzikler de güzel
  eline sağlık
  not: fincan çoğuşuma gitti :))

  1|0
  1|0
 • çok güzel örnekleri seçmişsin ama alt listede rahmaninoff u göremedim bni en çok etkileyen piyanistir:)

  1|0
  1|0
  • Teşekkürler :) çok etkileyici olmadığından günün bencesi olamıyor zaten :) Böylece siz eklemiş oldunuz.

  • :) bnce bu bnce süper de olur überde insanlar bazen yüzyılı aşan besteleri dinlemeli müzik azaldıkça onla birlikte azalmalı insan olduğunun farkına varmalı :) malesef insanlar klasik eğitimi bilmeden farklıyı bulamıyacağının daha farkına varamamış bu resimden tutun fizik mimariye kadar böyle bazen sadece geçmiş diyorum yazın için teşekkür ediyorum;)

  • Aynen öyle, fakat bunun kalitesini görebilen insan sayısı az, şanslısınız ki siz bunu görebiliyorsunuz :) Ben teşekkür ederim.

 • Kaliteli bir muzik zevkine sahipsin. cogu dinledigim parcalar :) eline saglik

  1|0
  0|0
 • Güzel müzikler...
  Güzel bir paylaşım...
  Ellerine sağlık.

  0|0
  0|0
 • Bizim hocayla aynı kafadansın :D Takibe aldın dinliyeceğim

  1|0
  0|0
 • Yabanci dinleyemiyorum ya :/

  1|0
  2|1
  • Eğer paylaştığım şarkılarda rock, pop gibi türevi türlerde olduğu gibi 'söz' olsaydı.. 'yabancı dil bilmiyorum bu nedenle yabancı dinlemiyorum çünkü sözleri anlamıyorum' gibi bir açıklamaya hay hay derdim..

   Ama klasik müzik diyoruz ya.. hisle alakalı, %95 sözsüz müziktir zaten. Dolayısıyla bu yorumun yeri burası değil diyerek teşekkür ediyorum.

  • Hepsini Göster
  • Tatlım klasik müziğin ülkesi mi var :*

  • Ben ulkeyi mi kastettim bana hos gelmiyo ya da icindeki sozleri anlamiyrum ne var bunda

 • takibe aldım guzel ;)

  1|0
  0|1
  • Teşekkür ederim, böyle güzel bir yorumu neden gizliden yaparsınız ki.. :)

 • Şarap gibi hatundan harika bir paylaşım... :) Dün sayende ben de dinledim, beğendim. Bunları da dinleyeceğim. Emeğine sağlık.

  1|0
  0|0
Yükleniyor...