Güneş Sisteminin Büyüleyici Yüzü

Merhaba,

Ufak bir uzay gezisine çıkalım mı? Tıpkı gezegenimizde olduğu gibi uzayda ve güneş sistemimizde de çeşitli güzellikler bulunuyor. Hepsinin farklı bir hikayesi, özelliği ve büyüleyiciliği mevcut.

Güneş sisteminin en sıcak bölgesine dokunacağız, sonra en yüksek yerine çıkıp oradan mavi-yeşilin karşımını izleyeceğiz, karanlığın arkasında süzülürken dev halkaları göreceğiz.

Güneş Sisteminin Büyüleyici Yüzü

Enceladus

Enceladus, Satürn'ün önemli uydularından biri. 2009 yılında ayın yüzeyinde buz kütleleri gözlemlenmiş. Ay'ın üzerinde su ve gayzerler bulunmuş. Su yüzeye çıktığı zaman ise tabii donuyor veya kar tanelerine dönüşüyor.

Satürn'ün çekimininde etkisi olduğu düşünülüyor fakat en büyük sır ve merak konusu yüzeyinin altında ne kadar su olduğu. Acaba Enceladus'un altında bir okyanus mu var?

Bilim adamları tabii ki bir su kütlesinin olduğunu düşünüyorlar, bir kaynak olmalı. Su demek hayat demek bu nedenle uydunun altı nelere gebe belli değil. Bilim dünyası tabii çok gelişmiş canlılar beklemiyor ama bir bakteri bile bulsalar bu büyük bir keşif olur, araştırmalar devam ediyor bu gizemli uydu için.

Satürn'ün Halkaları

Güneş sisteminin en etkileyici halkalarına sahip tek gezegen, Satürn. Toz, buz, kaya gibi pek çok şeyden meydana gelen halkalar aslında Satürn'ün şeklini koruyan bir koruyucu görevi görüyor. Dünyadaki su miktarından kat ve kat fazlasına sahip buz parçaları halkanın içinde mevcut.

Halkaların ne olduğu tam bilinmese de, Satürn'ün çekiminden etkilenen bir başka ayın parçaları olduğu düşünülüyor veya gezegene yaklaşan bir kuyrukluyıldızın çekimden etkilenip dağıldığı tahminler arasında.

Daha şaşırtıcı olan ne biliyor musunuz? Halkanın içinde tam 62 tane ay/uydu var. Çok geniş olan Satürn'ün halkaları A,B,C şeklinde sınıflandırılmış. İncelendiğinde kusursuz ve pürüzsüz görünen halkalarda dağlar oluşmaya başlamış! Bir çok renk içeren halka gerçekten büyüleyici.

Olympus Mons

'Nedir bu Olympus Mons?' dediğinizi duyar gibiyim. Olympus Mons, Güneş sisteminin en büyük volkan ve dağı olma özelliğine sahip. Kızıl gezegen Mars üzerinde bulunan dağın yüzeyi ve yüksekliği inanılmaz boyutlarda, Everest dağının 3 katı büyüklüğe sahip. Seneler içinde değişime uğrayan bu dağ Güneş sisteminin en yüksek tepesi.

Mars'ın yerçekimi gezegenimize göre daha az olduğu için bu durum dağın yerçekiminden daha az etkilemesine sebep olmuş, böylece gelişmiş. Elbette Mars'ın doğal yapısının da etkisi var.

Çok uzun süredir aktif olmayan dağ hakkında araştırmalar sürüyor. Acaba uyuyan bir dev mi? Bir gün tekrar aktif olabilir mi? Aşağıdaki resimde dağın konumunu görebilirsiniz, çevresinde başka yanardağlar mevcut.

Asteroit Kuşağı

Bilim dünyası uzun süre bu etkileyici asterotilerin parçalanmış, dağılmış bir gezegene ait olabileceğini düşünmüş. Fakat daha sonra büyük gezegenlerin kütleleri ve çekiminden dolayı bunun mümkün olmayacağını görmüşler.

Asteriodlerin bazısı çok küçükken bazısı bir şehir büyüklüğünde olabiliyor. Bir sürü kaya parçasından oluşan asteroit kuşağındaki tüm parçalar bir araya gelse bile Dünya'nın ayından küçük olurlar.

Sirius yıldızı, güneş sistemindeki en büyük asteriod ve geceleri çok net görülüyor. Güneşe olan yakınlığı bunda etkili tabii, diğer asteriodlerin aksine bir gezegen görünümüne sahip Sirius bir cüce gezegen olarak tanımlanmış.

Güneş'in Yüzeyi

Güneşin yüzeyi elbette çok etkileyici. Resimde de gördüğünüz gibi yüzeyi çok hareketli ve sürekli patlamalar, fışkırmalar meydana geliyor. Sisteminin en güçlü yıldızı çok sıcak bir gaz kütlesine sahip ve yaydığı ısı, ışık ve radyasyondan dolayı her ne kadar daha yakından incelenmek istese de bu insanlık için pek mümkün değil.

Dünyamızın ısı ve ışık alması açısından Güneş'in önemi elbette tartışılamaz. Sürekli hareket halinde olan yüzey gezegenimizin dalgalı hatta fırtınalı denizlerini andırıyor sanki.

Güneşin yüzeyinde oluşan bu patlamalar ve hareketler gezegenimizi de etkiliyor. Kutup ışıkları yani 'Aurora' denen olay Güneş'ten gelen parçaların Dünya'nın manyetik alanıyla buluşmasıyla gerçekleşiyor. Bu görsel bir şölen olarak gözükse bile zaman zaman bizim için zararlı olabiliyor.

Dünya

Dünya tek başına mükemmel değil mi? Bizim varlığımız için gerekli şartlara sahip tek ve özel gezegen. Isı tam ayarında, su var oksijen var.

Diğer hiç bir gezegen suyla çevrili değilken Dünya bu güzelliğe sahip ve yaşama uygun tek gezegen. Eğer güneşe biraz daha uzak olsaydık donardık ve dünya üzerinde yaşam olmazdı, eğer daha yakın olsaydık çok sıcak olurdu yine yaşam olmazdı.

Dünya her şeyi ile öyle özel ki tamamen suyla kaplı olabilirdi veya tamamiyle kurak olabilirdi fakat o her türlü canlıya uygun yaşam özelliklerine sahip karışık bir gezegen.

Bugün bilim adamları Dünya'nın bu kusursuz dengesini çözmekle uğraşıyorlar.

Örneğin, suyun nasıl oluştuğu ile ilgili çeşitli teoriler var. Suyun bir kısmının kuyrukluyıldızlardan gelebileceğini düşünüyorlar, bir kısmının ise su yönünden zengin asteroitlerden, bir takım kayaların da etkili olabileceğini varsayıyorlar. Yaşamın suyla başladığı ve canlıların sudan karaya çıktığı ise bilinen bir şey.

Başlangıçta, Dünya oksijen yönünden bu kadar zengin değilmiş. Zamanla artmış. İnsanoğlu'nun ortaya çıkması ile Dünya'nın uzaydan bile görüntüsü değişmeye başlamış ve bugünkü halini almış. Tek yapmamız gereken doğayı, gezegenimizi korumak ve dengesini daha fazla bozmamak.

Büyük Kırmızı Leke

Jüpiter'de yer alan büyük kırmızı leke 'Great Red Spot' olarak biliniyor. Aşağıdaki resimde konumunu görebilirsiniz. Dünyanın 3-4 katı büyüklüğünde olan fırtına yüzyıllardır durmadan devam ediyor. Dünyadaki hiç bir fırtına, hortum veya kasırgaya benzemiyor, çok daha güçlü.

Birde resimde Red Junior diye bir yer göreceksiniz. İlk başta farklı 3 küçük fırtına varken daha sonra hepsi birleşip tek bir fırtına haline gelmişler, böylece Red Junior çıkmış ortaya.

Kırımızı lekenin neden kırmızı göründüğü ile ilgili kesin bir bilgi yok. Jüpiter gibi büyük gaz gezegenlerinde zaman zaman fırtınalar meydana gelir ama bu kadar uzun sürmez. Kırmızı leke daha ne kadar devam edecek? Bir gün duracak mı acaba? Hepsi şu an büyük bir sır.

Yazıyı çeviri ve araştırmalarımla oluşturdum görseller ise kendi seçimim.

Sizce en etkileyicisi hangisi?

-Bluelady


5|3
1741

En İyi Erkek Görüşü

 • "Sirius yıldızı, güneş sistemindeki en büyük asteriod ve geceleri çok net görülüyor. Güneşe olan yakınlığı bunda etkili tabii, diğer asteriodlerin aksine bir gezegen görünümüne sahip Sirius bir cüce gezegen olarak tanımlanmış."

  Sirius güneş sisteminde falan değil, güneş sistemi dışında, tıpkı güneş gibi ayrı bir çift-yıldızdır. Sirius-A ve Sirius-B'yer çıplak gözle bakınca tek bir yıldız gibi görünür lakin öyle değildir.

  upload.wikimedia.org/.../Orbit5.gif

  Herkesin de bir panpisi vardır.

  1|0
  0|2
  • Bilgileri Nasa'dan edindim ve çevirdim. Nasa'nın yalancısıyım. Aşağıda da bir arkadaş söyledi, Siriusla ilgili bilgiyi, fakat orada konu Sirius değil asteriodler olduğu için kısa ve özet geçtim. Ne olursa olsun asteriod olarak geçiyor, bir örnek o orada. Teşekkürler bilgiler için :)

  • Hepsini Göster
  • Tekrar baktım kaynaklarıma, acaba çevirimde hata mı var yanlış mı anladım diye hayır efenim Sirius asteriod olarakta geçiyor, sevgiler.

  • Hadi öyle olsun :)

En İyi Kız Görüşü

 • Satürn'ün o halkaları... Anlayamazsınız. En sevdiğim <3 Cidden bir sempatim var ona karşı :)) Oyy çok güldüm bugün de...

  Zaten bunlar ilgimi çeken konular, hele ki yazarı sen olunca bir solukta okuyorum. Harika bir paylaşım olmuş yine, bilgini ve yazma yeteneğini göstermişsin EDİTÖR hanım. Hem guru, hem über moderatör , hem editör... Daha ne kadar rütbe alabilirsin, merak ediyorum :) Hem de boş değil, dopdolu bir insansın. Gözü olanın gözü çıksın.

  Eline, emeğine, gözüne, her bir şeyine sağlık güzelim. Devamını bekliyorum.

  1|0
  0|1
  • Hahah kahkaha attım djfkdk, daha alamadığım rütbeler var şimdi onların peşinden koşacağım, dermişim.. :))

   Bence yazıp hemen süper bence seçilmesi, o his.. o tat.. anlayamazsınız.. pardon siz anlarsınız editör'üm :)

   Gecenin ilerleyen saatlerinde bir tane daha geliyor, hemen , teşekkür ediyorum <33

  • Demekle kalma, yap, uygulamaya koy. Beni örnek al :))

   Koptum yine, süpersin yahu.

   Bekliyorum canım. Keyifle okuyorum ;)

  • :) Acaba bunu kapak yazısı mı yapsam? 'kapak' olsun diye, hahah :*

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 40

 • Gökbilim'e meraklıyım zaten. Sirius yıldızı doğru fakat ondan iki tane var. Sirius A ve Sirius B. Sirius A güneşten 10 kat daha parlak ve 3 kat daha büyük. Sirius B ise güneşle aynı kütlede fakat daha fazla yoğun. Bu yüzden Sirius B yıldızına cüce gezegen denir. Ayrıca Satürn halkaları hakkında bilgi vermen iyi oldu. Ben yakınımın teleskopuyla bakmıştım fakat o halkaların ne olduğunu hep merak etmişimdir :) Güzel bir bence teşekkürler.

  1|0
  0|1
  • Orada konu Sirius değil asteriodler olduğu için kısa ve özet tuttum. Ben teşekkür ederim :)

 • Ucu sonu bitmez olan bir kara deniz düşünün o denizin içinde içi boş şekilli küreler, kareler vs düşünün onların içinde ise 10 kat küçük küreler vs. bu akım böyle devam eder bence yani uzayın büyüklüğü sonsuzdur ki bu da mikroskopik evrenlerin ve gezegenlerin olduğuna açıklık getirir, anlamıyorum bu resimlerin niye güzel olması gerekiyor? bence çok sıradan.. sonuçta milyarlaca gezegen ve yıldızlardan 1-2 tanesi

  1|0
  0|1
  • Resim kısmını anlamadım, güzel olmasından ziyade açık, net görünmesi önemli. Ona göre seçtim.

 • Beğendim çok güzel olmuş benim de 1 bencem var o kadar emek verdim ama insanlar görüş bile atmadı :) (Gizlikullanıcıydım)

  1|0
  0|2
 • Sitede ki insanların ufkunu ve hayata bakış açısını geliştiricek güzel bir paylaşım olmuş, tebrik ederim :)

  1|0
  0|1
 • Güzel paylaşım, teşekkürler blue.

  1|0
  0|2
 • Her zaman dikkatimi çeker böyle konular, bilimle uğraşırım falan.
  Çeviri ve düzenleme için eline sağlık

  1|1
  0|1
 • Aslında ne kadar da zavallı aciz olduğumuzu anlatıyor bırakın yıldızları bir ay bile yörüngeden çıksa tüm insanlık biter.. buna rağmen o ufacık irademizle evreni yönetircesine kibirli bir bakışla aslında sahibi olmadığımız sadece izlemekle yetindiğimiz hatta izlemenin bile çok zor olduğunu bildiğimiz evreni sahipleniyoruz yaratanı unutuyoruz ona ne kadar çok muhtaç olduğumuzu unutuyoruz.. bu gibi şeyler insanı düşündürüyor aslında hepsi bizim için yaratıldı..

  1|0
  0|1
 • vuvvv coşturmussun gene mükemmel olmuş ellerine sağlık ;) o değilde şu fringe tede karşılaştığımız Slenderman Efsanesi sen işlemişmiydin o konuda bişeyler

  1|0
  0|1
  • Yok işlemedim haha bakarız ona da teşekkür ederim :)

  • Hepsini Göster
  • Combo yaptım, tutmayınız beni :D
   Bende bugün ne yazayım diye aranıyorum bakacağım.

  • bak iyi olur sayende genel kültür kotamızı dolduruyoruz (bende araştırdımda kim yazıcak şimdi ) son bir video var akıllara zarar onu izle kesin ;)

 • Peki bunlar ne işimize yarayacak?

  Aşağı in aşağıya, insanlara dair yaz..

  2|0
  2|0
  • Bilgi, kültür, merak, astronomi, hobi.

   Başkası yazsın onları ben sıkılıyorum sıradan şeylerden.

 • Güzel paylaşım. Filmlerde gösterilenin aksine asteroid kuşağındaki malzemelerin arası kilometlerle ifade ediliyomuş. Uzay gemimizle giderken bombardımana tutulmazmışız yani :D

  1|0
  0|2
 • karanlık madde, uzayda zaman, kardelik ve oluşmasına sebep olan yıldızlar
  4. boyut gibi konularda ilgimi çekiyor

  bu konularada yer verirmisiniz :)

  1|0
  0|1
  • İlerleyen günlerde neden olmasın? :)

  • Hepsini Göster
  • Araştıracağım :)

  • tebrik ederim ilgisi çok az insan var :)

 • Güzel paylaşım teşekkürler.

  1|0
  0|1
 • Takibe aldım boş vaktimde okurum sevdiğim konular. Teşekkürler

  1|0
  0|1
 • Gördüklerimden korkmam görmediklerimden korkarım...

  1|0
  0|1
 • Güzel Paylaşım için Çok Teşekkürler @ _Bluelady

  Ama Saturn 'un halkalarının Bilimsel Açıklamalarda 9 metre olarak geçtiğini Biliyormuydun?

  1|0
  0|3
  • @_Bluelady

  • Hepsini Göster
  • O sitedeki yazıyı bulup Sana Göndericem arkdaşım :)
   Şu an kendimi yalancı durumuna düşmekten kötü hissediyorum :S

  • Sağlık olsun.

 • Dünyanın yaşanabilen tek gezegen olduğu ifaddesini savunmuşsun
  kepler- 186f adlı gezegene bir bak :D

  www.google.com.tr/search

  Buda resmin url adresi. Yinede eline sağlık astronomi güzeldir...

  0|0
  0|0
 • Ben evreni çok yakından takip eden biri olarak beğendim yazıyı , çok genel olmuş ama hiç bilmeyenler için güzel bir yazı. Yaratıcı var mı yok mu bilmiyorum , ama dünya dışında yaşam olabileceğine inanıyorum. Sonuçta dünya ya suyu getiren astroidler başka gezegenlere de çarpmış olabilir. Oksijen de zaten denizde büyüyen bir bitki tarafından üretilmiş milyonlarca yıl boyunca bu yüzden oksijen seviyesi artmış. Tabi bu çok uzun bir konu. Kısaca evrene bakınca ne kadar küçük olduğumuzu ve hiç birşeyi değiştirebilecek gücümüz olmadığını görüyorum. Yaratıcı varsa çok güzel bir sanatçı.

  0|0
  0|0
 • Her zaman gök bilimci olmak vardı Aklımda tabi ilk Sırada değildi ama ilgimi çeker. Çok güzel bir çalışma emeklerine sağlık

  1|0
  0|1
 • senden beklenildigi gibi :)

  1|0
  0|1
 • Eline emeğine sağlık güzel olmuş.

  1|0
  0|2
 • Erkekler Devam
  20

Kızlar Ne Diyor 16

 • Cok zevk alarak bastan sona okudum. Ne cok kisa ve ustun koru nede cok detayliydi. Hayet yerinde ve dozunda bilgilerdi.
  En cok, Sirius yildizi, Astroidlerin goruntusu, Dunya ve Gunesin nasil bir arada uyum icinde calistigi, ve biz insanlara yasamak icin en mukemmel olanagi sagladigi kismi cok buyuleyici ve anlamli geliyor bana, şu an oldugu gibi,
  Elinize saglik :)

  0|0
  0|0
 • Güneşin yüzeyi çok enteresan :)) ve cok güzel bir bence olmuş :)

  1|0
  0|0
 • güzel paylaşım olmuş eline sağlık blue
  uzaydaki en ufak bir hareket bile dünyaya bize etki ederken
  gezegenler nasıl insan üstünde etkisi yoktur diyebiliyor insanlar...

  0|0
  0|0
 • Güzel emek vermişsin uzun uzun yazmışsın görsellerde süper emeğine ellerine sağlık.
  Ama böyle konular ilgimi çekmediği için okumadım :/
  Yanlış anlama benimle alakalı yoksa dediğim gibi görseller falan muazzam ellerin dert görmesin

  1|0
  0|1
  • Teşekkürler, emeği görmekle o konuya ilgi duymak farklı şeyler ayırt eder anlarım sıkıntı yok.

 • En etkileyici kesinlikle Satürn bana göre. Çünkü etrafındaki şeylerin ne olduğunu öğrendiğim gün daha bir ilgi alanıma girdi. Satürn'e seyehat etmek isterdim.. ama nerde.. çok güzel olmuş beybi. Umarım buralara astronot gönderirler ya da gidilme imkanı sağlanır. şimdi mars için uğraşıyorlar. :))

  0|0
  0|1
 • çok etkileyici paylaşım teşekkürler

  1|0
  0|2
 • Gercekten çok güzel yazıyorsun mesleğinin ne olduğunu bilmiyorum ama gerçek bir editörsün.

  1|0
  1|2
 • astronot olmayi istedim birden :") gunes en etkileyicisi bence

  0|0
  0|0
 • Paylaşımın güzel eline sağlık
  Astronomi ve Uzay hakkında güvenilir bilgiyi nereden bulurum?

  0|0
  0|0
 • cok hos bir bence bu sistemle ilgili, severim de zaten okumayı böyle yazıları

  0|0
  0|0
 • Bu güzel paylaşım için teşekkürler, klavyene sağlık :)

  0|0
  0|0
 • Sıkıcı bir bence bekliyordum ama oldukça akıcı olmuş ilginçmiş :) Teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Gerçekten güzel olmuş daha karışık bir anlatım bekliyordum bu yüzden bir yandan okumak istemiyordum ama hiç öyle değilmiş meğerse :) Teşekkürler çok güzel olmuş.

  1|0
  0|1
 • Güzel paylasim

  1|0
  0|2
 • Günlük hayatta ne işime yarayacak bilmiyorum ama okudum bir kere.. Teşekkürler paylaşım için.. Genel kültür diyelim bari.. Bilimsel ve farklı olmuş :)

  1|0
  0|1
 • Uzay her zaman ilgimi cekmistir. Saturn'un uydusu hakkiinda bilgim yoktu. Yeni bir bilgi edindim

  1|0
  0|0
Yükleniyor... ;