Onu tanıyalım: Pablo Picasso

Selamlar ressamları tanıttığım benceme hoş geldiniz. Sizlere özellikle adını duyduğumuz ressamları tanıtıyorum ki bunu yapmamın sebebi sadece adını bilmeyelim de üç beş tablosu da şöyle dursun diyedir. Öğrenirken öğrettiğim bencelerime hoş geldiniz tekrar kaydırın...

Pablo Picasso

Onu tanıyalım: Pablo Picasso

Canım Atamın doğduğu yıl olan 1881 de Malaga da doğmuştur. Gerçek adı inanılmaz derece de uzundur( Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso. Hepsini okuyacak mısınız acaba mera ediyorum doğrusu). Picasso'nun resim yeteneği resim öğretmeni olan babasından geliyor. İlk iki resmini babasının ona verdiği malzemelerle 7- 8 yaşlarında yapıyor. 13 yaşındayken yeteneği iyice farkediliyor ve Barselona Güzel Sanatlar Okulu'na kaydediliyor. 1900 yılında Barcelona da kendi sergisini açtı. Aynı yılın sonunda ilk defa Fransa'ya gitti burada “La Moulin de la Galette” tablosunu bitirdi.

“La Moulin de la Galette”
“La Moulin de la Galette”

Bir kaç kere daha Fransa'ya gittikten sonra Fransa'ya taşındı. İlk defa kilden ve seramikten eserler üretmeye başladı. 1916’da Rus Balesi grubu ile tanışan Picasso, 1917’de bu grupla İtalya’ya gitti. Burada Rus balerin Olga Khoklova ile tanışmış 1 yıl sonra evlenmiş peşine oğlu Paul doğmuştu. Olga ile evlenmesi Picassonun hayatında önemli değişiklikler yapmıştı. Sosyete kesimine daha yakın olmuştu. İtalya'ya geziye gittiğinde seramikle daha çok ilgilenmeye başladı. Bu sıralarda Olga ile araları açılmaya başlamış kendisine modellik yapacak Marie-Thérèse Walter ile araları kısaldı. Bir süre sonra kızları Maria de la Concepción doğdu. 1937 yılında ise İspanyol iç savaşı patlak veriyor.

Georges Braque ile birlikte temellerini attığı kübizm akımının da etkisiyle Guernica Tablosunu yapıyor. Bu akımla yaptığı ve en ünlü eseri Guernica Tablosu olmuştur.

Guernica Tablosu
Guernica Tablosu

Tablo 1937 yılında İspanyol iç savaşının yapıldığı sıralarda Nazi Almanya'sının dostuna yardım için 28 bombardıman uçağıyla İspanya'nın Guernica kasabasını bombalamasını anlatır. Bu olaydan çok etkilenen Pablo Picasso olayı ısa bir sürede resmetmiştir. Tablo detaylıca incelendiğinde halkın ve hayvanların acılarını görebilirsiniz. II.. Dünya Savaşı sırasında ise Paris'te yaşayan Picassonun eserini bir gestapo görür ve ''Bunu siz mi yaptınız'' diye sorar. Cevap olarak Picasso evet ben yaptım nasıl olmuş gibi şeyler söylemek yerine ''Hayır siz yaptınız'' diyerek cevap vermiştir. Fransa da Paris'in işgaliyle stüdyosuna bile gidemezken yanına gelip giden nu ziyaret eden genç ressam Françoise Gilot ile tanıştı. Claude'u, iki yıl sonra da kızları Paloma’yı dünyaya getirdi. Daha sonra Françoise ile ayrılarak Jacqueline Roque ile yaşamaya başladı. 1961 de evlendiler. 1973’de 91 yaşında Mougins'deki Notre Dame de Vie villasında hayatını kaybetti.

Güvercinli Çocuk
Güvercinli Çocuk
Yaşlı Gitarist
Yaşlı Gitarist
Avignonlu Kızlar
Avignonlu Kızlar
Ağlayan Kadın
Ağlayan Kadın
La Vie
La Vie
Onu tanıyalım: Pablo Picasso

Keyifli Okumalar..

N~

Onu tanıyalım: Pablo Picasso
Cevapla