Dinler: Sihizm

tarihmeleği101
Dinler: Sihizm

Dinler Tarihi serisinin üçüncü bölümünde Sihizm'i inceleyeceğiz. Sihizm yaklaşık 23 milyon inananıyla dünyada en çok inanılan 5. dindir. Hindistan da ise 4. büyük dindir.

Kelimenin Kökeni Nedir ?

Dinler: Sihizm

Sih kelimesi Sanskritçe de "öğrenmek" anlamına gelir. "Öğrenci" anlamı da taşımaktadır.

Sihizm'in Kurucusu Kimdir?

Dinler: Sihizm

Sihizm'in kurucusu olan Guru Nanak Dev 1469 yılında o yıllarda Delhi Sultanlığı'na bağlı olan Pencap bölgesinde Hindu ve tüccar bir ailede doğmuştur.

Rivayet edilir ki 15. Yüzyılda Guru Nanak 30 yaşındayken 3 gün boyunca ortadan kaybolmuş. Döndüğünde ise Sihizm'i insanlara yaymaya başlamıştır.

Sihler Neye İnanırlar?

Dinler: Sihizm

Sihler "reenkarnasyon" inancına sahiplerdir. Hinduizm de ki Karma ve Samsara inançları ile arasında hiç bir fark yoktur.

Reenkarnasyon: Ruhun birden fazla beden de pek çok hayat yaşaması , bir insanın farklı biçimlerde yeniden doğması manasına gelen sonsuz döngüdür.

10 Guru Kimdir?

Dinler: Sihizm

Sihler 10 gurunun öğretilerini kendi yaşamlarına uygularlar. Nasıl ki Müslümanlar Hz. Muhammed'i , Hristiyanlar Hz. İsa'yı, Yahudiler Hz. Musa'yı örnek alıyorsa onlarda bu 10 guruyu örnek alıyor.

1- Guru Nanak Dev

2- Guru Angad

3- Guru Amar Das

4- Guru Rama Das

5- Guru Arjan

6- Guru Gobind Sahib

7- Guru Har Rai

8- Guru Har Krishan

9- Guru Tegh Bahadur

10- Guru Gobind Singh

Sihizm'in Kutsal Kitabı Nedir?

Dinler: Sihizm

Sihizm'in kutsal kitabı Guru Grant Sahib'tir. Bir kitaptan da öte yaşayan bir Guru olarak kabul edilir. Sihler bu kitabın 11. Guru olduğuna, bundan sonra insan guruların olmayacağına ve sadece bu kitabın geçerli olacağına inanır.

Sihizm'de Neler Sevap Olarak Görülür?

Aile ilişkilerine önem vermek , şükretmek , pozitif olmak , öfkelenmemek , haram mal yememek gibi iyimser davranışlar sevap olarak kabul görür.

Sihizm'de Neler Günah Olarak Görülür?

Sünnet olmak, oruç tutmak, hacca gitmek, hırsızlık yapmak, yalan söylemek günah olarak kabul edilir.

Dinler: Sihizm
32 Cevap