Rönesans'ın Sanatçıları: Ninja Kaplumbağalar

Selamlar bugün sizlerle geçmişe gideceğiz. Zaman makinenize bindiyseniz başlayalım..

Bir gün televizyonlarınızı açtığınızda kanalları gezerken karşınıza dört mutant kaplumbağanın olduğu bir çizgi dizi çıktı. Merak ettiniz ve izlediniz.

Rönesansın Sanatçıları: Ninja Kaplumbağalar

Leonardo mavi, Raphael kırmızı, Donatello mor, Michelangelo turuncu bandaj takar. Peki isimleri size çağrışım yaptı mı?

Leonardo, Rafael, Donatello, Michelangelo....

Evet doğru tahmin ettiniz bunlar hepimizin adını duyduğu aaa ressam dediğimiz kişiler.

Peki bu ressamlara dair neler biliyoruz.. İşte bugün size bunları anlatacağım.

Raffaello Sanzio da Urbino

Rönesansın Sanatçıları: Ninja Kaplumbağalar

Kendisi 1483 yılında İtalya'nın Urbanio kentinde doğmuştur. Ressam aynı zamanda da mimardır. Raphael adıyla bilinir. Babasının ressam olmasının katkılarıyla sanatın bu tarafıyla erken yaşta tanışmıştır. Sanat anlayışı naif, duygusal ve hümanist bir yaklaşımdır. İnsanı ve iç dünyasını ele alan eserler ortaya çıkarmıştır.

Bazı Eserleri:

Atina okulu
Atina okulu
Disputa
Disputa

Leonardo Da Vinci

Rönesansın Sanatçıları: Ninja Kaplumbağalar

Dönemin mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Mona Lisa, Son Akşam Yemeği, Vaftizci Yahya gibi tabloları yaptı. Söylenen o ki Mona Lisa'nın dudakları sadece 12 yıl almış..

Mona Lisa
Mona Lisa
Son Akşam Yemeği
Son Akşam Yemeği

Donatello

Rönesansın Sanatçıları: Ninja Kaplumbağalar

Donatello, İtalyan Rönesansı döneminde etkili olmuş ünlü bir Rönesans heykeltıraşı ve ressamdır. Asıl adı Donato di Niccolò di Betto Bardi'dir. 1386 civarında Floransa'da doğmuş ve 13 Aralık 1466'da Floransa'da ölmüştür. Donatello'nun sanat kariyeri boyunca yaptığı heykeller ve diğer eserler, İtalyan Rönesans sanatının önemli örnekleri arasında yer alır.

Donatello, bronz ve mermer gibi malzemeleri ustalıkla işleyerek figüratif heykeller yaratmıştır. Sanatı, döneminin insan figürlerini gerçekçi bir şekilde tasvir etmesiyle öne çıkar. Onun eserleri arasında "Davud" heykeli, "Madonna of the Clouds" tablosu ve Floransa Katedrali'nde bulunan "San Giorgio" heykeli gibi önemli yapıtlar bulunmaktadır.

Madonna of the Clouds
"Madonna of the Clouds
Davut Heykeli
Davut Heykeli

Michelangelo Buonarroti

Rönesansın Sanatçıları: Ninja Kaplumbağalar

Hem heykeltıraş, hem ressam, hem de mimar olarak ün kazanmıştır. Floransa'da doğmuş olan Michelangelo, sanat kariyerine heykeltıraş olarak başlamış ve çağdaşları arasında en büyük yeteneklerden biri olarak kabul edilmiştir.

Ünlü eserlerinden bazıları, Floransa'daki "David" heykeli, "Pietà" ve "Sistine Şapeli Tavanı" freskleri ile Roma'daki "Musa'ların Mezarı" (Medici Şapeli) ve "Aziz Petrus Bazilikası'nın Kupası"dır. Sanatında insan vücudunun anatominin ustalıklı bir şekilde tasviri, dramatik kompozisyonlar ve duygusal derinlik öne çıkar.

Hepimizin bildiği bu tabloyu da kendisi yapmıştır.

Adem!in yaratılışı
Adem!in yaratılışı
Sistina Şapeli tavanı
Sistina Şapeli tavanı

Evet bugünlük bu kadar bu arada benim burada bahsettiklerim çok süzgeçten geçirilmiş hali merak edenler araştırsınlar. Michalengelo da Davut heykeli yapmıştır karıştırmayın..

Keyifli okumalar

N~

Rönesans'ın Sanatçıları: Ninja Kaplumbağalar
Cevapla