İçinde Merhamet Duygusu Olmayan En Gaddar 5 Türk Hükümdar

Ütü-Masası s

Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika'da dökülen kanlar dünyadaki birçok insanın yüreğini sızlatıyor, uluslararası alanda protestolara varan tepkilere hatta kaoslara neden olabiliyor. Ancak eski zamanlarda bu çok daha fazlaydı ve insanların merhamet duyguları günümüzdeki kadar fazla değildi. Türkler, tarihte adalet ve merhametiyle nam salmış olsa da esasen Türkler de zaman zaman pek çok gaddarlık göstermişlerdir. Bu Bence'de de kendimce en gaddar bulduğum 5 Türk hükümdarla sizleri tanıştıracağım.

Tanrı'nın kırbacı olarak nitelendirilen Attila (Avrupa Hun Devleti)

İçinde Merhamet Duygusu Olmayan En Gaddar 5 Türk Hükümdar

İnsanların ''Tanrı'nın Kırbacı'' olarak nitelendirdiği, Avrupa'yı titreten, Türklerin gelmiş geçmiş en büyük hükümdarlarından biri olan Attila, her ne kadar askerî başarılarıyla Türklerin kalbinde yer tutsa da birçok masum insanın da ölmesine sebep olmuştur. Öyle ki, öldürdüğü insan sayısı 4 milyon kadardır. O dönemde dünya nüfusunun 300 milyon olduğunu düşünecek olursak öldürdüğü insan sayısı günümüzde 94 milyon insana tekabül etmektedir.

Yüzlerce kadın ve çocuğa el koyan Şah Melik (Oğuz Yabguluları)

İçinde Merhamet Duygusu Olmayan En Gaddar 5 Türk Hükümdar

Şah Melik, Oğuz yabgusu ve Harezm bölgesinin valiliğini idare etmiştir. Henüz devlet olarak kurulmayan ve Harezm bölgesinin Darhan kentinde konaklayan Selçuklulara ani bir baskın gerçekleştirmiştir. Müslüman bir Türk olan Şah Melik, kurban bayramının 4'üncü günü gerçekleştirdiği bu ani baskında 8 bin insanı katletmiş ve üstüne üstlük bölgedeki birçok kadın ve çocukları da esir alarak geri dönmüştür. Ancak Selçuklular, ilerleyen yıllarda intikamlarını almış, Sultan Tuğrul Bey'in kardeşi Çağrı Bey, Şah Melik'i yakalayarak öldürmüş ve karısını da Tuğrul Bey ile evlendirmiştir.

Başarısızlığını başka insanlara yükleyip onları katleden I. Mesud (Gazneliler)

İçinde Merhamet Duygusu Olmayan En Gaddar 5 Türk Hükümdar

I. Mesud, ilk ''sultan'' unvanını alan Türk hükümdar Sultan Mahmud'un ölümü üzerine tahta çıkan kardeşi Muhammed'i tahtan indirmeyi başarmıştır. Kardeşi Sultan Muhammed'i tahtan indirdikten sonra onu hapse attırmış ve bir süre sonra kızgın demiri kardeşi Muhammed'in iki gözüne sokarak kör etmiştir. Kısacası gözlerine mil çektirmiştir. Selçuklular üzerine yürüdüğü 60 fil ve 100 bin kişilik ordusu, sayıca çok daha az Selçuklular tarafından 1040 yılında Dandakan'da yenilince kaçmak zorunda kalmıştır. Bu yenilgiden bütün komutanlarını sorumlu tutarak hepsini katletmiştir.

Yüz binlerce masum insanın kellesini alan Emir Timur (Timur Devleti)

İçinde Merhamet Duygusu Olmayan En Gaddar 5 Türk Hükümdar

Emir Timur, Türkler arasında çok sevilen ama bir yandan da nefret edilen bir hükümdardır. Zira Timur, Müslüman olmasına rağmen neredeyse seferlerinin tamamını İslam coğrafyasına tertiplemiştir. Hindistan'da ateşe taptıkları ve kâfir oldukları gerekçesiyle 100 bin insanın kafasını keserek Hintlilerin kutsal gördükleri Ganj Nehri'ne atmıştır. Şehir halkı Müslüman olan İsfahan'ı kuşatmak için geldiğinde şehir teslim olmuş ama sonradan Timur'un 4 bin askeri öldürülünce Timur geri dönerek şehirdeki herkesin kellesini almıştır. Öfkesi dinmeyen Timur, binlerce çocuğun da atlarla üzerinden geçilip ezilerek öldürülmesi için emir vermiştir. O gün şehirde 70 bin insanın katledildiği yazılmaktadır. Timur'un bu gaddarlığını bir savaş stratejisi olarak kullandığını ileri süren tarihçiler olmuştur. Zira bu vahşetten sonra kuşatmak için gittiği muhtelif kaleler, korktukları için savaşmadan teslim olmuşlardır. Ankara Savaşı'ndan önce Kadı Burhaneddin Beyliği'ne son verdikten sonra da Sivas'ı dümdüz ederek yakmıştır. Ege'de binlerce Hristiyan askerin kafalarını keserek kafalardan kuleler yaptırmıştır ve Osmanlı ve Anadolu beyliklerinin alamadığı kaleleri çok kısa sürede almıştır. Osmanlı Devleti'ni 1402 yılında Ankara Savaşı'nda yenen Timur karşısında Avrupa çok korkmuş ancak Timur, o zamanlarda sefalet içerisinde olan Avrupa'yı almaya değer görmemiştir. Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid'i esir aldıktan sonra onu hayvan gibi kafeste gezdirmiştir. Timur, hayatı boyunca tertiplediği 17 sefer ve yüzlerce savaşın hiçbirinde yenilmemiştir. Çin'e sefere çıkmak üzereyken 1405 yılında hastalanarak hayatını kaybetmiştir.

Aralarında bebekler de olan 19 kardeşini tek gecede boğdurtan III. Mehmed (Osmanlı Devleti)

İçinde Merhamet Duygusu Olmayan En Gaddar 5 Türk Hükümdar

III. Mehmed, Osmanlı'da en sevilmeyen padişahlardan biri olmuştur. Babası III. Murad'ın 100'ün üstünde çocuğu olmuş ancak bir kısmı doğum sırasında ölmüştür. Kız kardeşleri dışında 19 erkek kardeşi hayatta olan III. Mehmed, babası III. Murad'ın ölümünden sonra tahta geçer geçmez bir gecede 19 kardeşini boğdurtmuştur. Bunlardan sadece birinin yaşı büyük, geri kalanlar ise çocuk ve bebekti. Bununla birlikte o sırada babasından hamile olan 16 cariyeyi de doğum yapmadan katlettirmiştir. Bununla da sınırlı kalmamış ve kardeşleri ve cariyelerine hizmet eden hizmetçileri de tek tek katlettirmiştir. O gece, saraydan 19 şehzadenin ölü bedeni çıkınca halk galeyana gelmiştir. Zira tabuttakilerin çoğu da bebekti. III. Mehmed öldükten sonra yerine oğlu I. Ahmed tahta çıkmış ve babasının zamanında yaptığı bu kıyımlardan ötürü kardeş katlini yasaklayarak yerine ''ekber ve erşed'' sistemini getirerek yaşı en büyük olan şehzadenin tahta çıkmasını istemiştir.

İçinde Merhamet Duygusu Olmayan En Gaddar 5 Türk Hükümdar
11
25
Görüşünü yaz
11Kız Görüşü
25Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Gizli Üye
  timur attile için evet diyebiliriz ama 3. mehmet olayı diğerleriyle bir tutulamaz hele timurla hiç...3. mehmet bu kararı tek başına vermemiştir. bozgunculuğun ve devlette çok başlılığın olduğu durumlarda bunun uygun olunacağı söylenmiştir kendisine aksi halde ortada bir devler kalmayacaktı. osmanlı 600 yüzyıl kaldı ama hep iç çekişmelerler geçti bu zmnlar hm sarayda hm idaresi altındaki eyrlerde hep isyan ve başkaldırı vardı. yöneten siz olsanız siz ne yapardınız bir de böyle düşünün emrinizdeki büyük bir imparatorluksa. ha 19 kardeş olayı doğru değil ve çok üzücü
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Need4Read
  Hepsi doğru sadece III. Mehmed'i belki diğerlerinden biraz da olsa ayırabiliriz. Çünkü onun yaşadığı zaman diliminde devlet otoritesinin sağlanması ve taht kavgalarının önlenmesi için kardeş katli bir nevi vacipti. Yani işlediği cinayetler vicdani olarak kabul edilemez olsa da yaşadığı dönem için meşru sayılabilir..
  Görüş hala geçerli mi?
  • Kesinlikle. Zaten çoğu padişah hanedan üyelerinden en az bir kişiyi katletmiştir. Ancak söz konusu 19 erkek kardeş ve cariyeler olunca pek normal karşılanmamış.

  • Need4Read

   Aynen öyle..

 • TeslaDaVinci
  Buradaki olaylardan bir kısmının gerçek olmadığını söyleyebilirim. Emir Timurun şaman olduğunu söyleyenlerde var. Atillanın masum kanı döktüğüne dair net kanıtlar yok. Barbarlık sloganını bize Atilla yüzünden takmadılar.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Aslında tarihte geçen her olayda yanlışlar vardır. Bunları o dönemin müelliflerinden biliyor ve yorumluyoruz. O dönem tarihçilerinin verdikleri sayılar, anlattıkları olaylar abartı olabiliyor. Mesela İslam tarihine göre Yermük Savaşı'nı İslam orduları kazanmışken, Bizans kaynaklarına göre ise Bizans kazanmıştır. Tarihin en fazla %10'u nettir.

  • Bizans kaynaklarına zaten güvenilmez. Hristiyan toplumu harçlı seferleri için incili bile değiştirdi.
   Ayrıca, https://tr. wikipedia. org/wiki/Yerm%C3%BCk_Muharebesi, bizans kaynaklarında da bizanslıların yenildiğini yazıyor

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1023
 • SwordOfDemocles
  Eline sağlık
 • PolyannaLisa
  III. Mehmet'e baya şaşırdım yahu bilmiyordum. Neyse ki oğlu onun gibi davranmamış.

  Emeğine sağlık yine dolu dolu, bilgilendirici bir bence yazmışsın.🌼
  Sevdim 1 Kişi
 • all_we_need_is_love_
  Attila'nin Türk olduğu kesin değil. Hunlarin kim olduklarını bilmiyoruz. Osmanlı'da tek barbar padişah burdaki konu edindigin de değil. i. Bayezid oğlu ya da kardeşinin gözlerine mil çekiyor. Bizans padişahı ile kankalar o sıra Bizans padişahına da oğluna mil çekmesini söylüyor o da çekiyor istemeye istemeye. Bu oğlanlar kanka hükümdarlara isyan etmişler o sıra. Fatih hurufileri büyük bir çukur kazarak yaktıran biri. Osmanlılar adalet filan dagitmadilar gittikleri yerleri yakarak insanları kazığa oturtarak aldılar. Kazıklı Voyvoda bundan ötürü vahşi bir herif olmuş Osmanlilardan intikam almak için.
 • Gizeemmm8
  Yine keyifle okuduğum bir içerik hazırlamışsın emeğine sağlık 😊
 • _BaşBelası_
  Tekce Türk değil. Tüm ülkelerin hükmdarları böyle gaddar olmuşlar.
 • Melekkkkbarbiee
  Çok ilginç 3, mehmet 19kardeşini boğarak öldürmüş😪
 • sessizz33
  Övünsek mi üzülsek mi bilemedim Atalarımızın yaptıklarına 🤔
 • UDixon34
  Timurun Allah belasını versin Sivasta katliam yaptı
 • kcbbey
  Güzel bir paylaşım olmuş tebrikler tarihi severim o dönemde yaşamak zor ama insanlar daha özgür
 • istsefasi
  Neden Türk padişahlarını konu edindik? Barbar avrupa varken?
  • Avrupa'yı da bir sonraki Bence'de ele alırız :)

 • gezer16
  timur ya da atilla olabilir...
  Sevdim 1 Kişi
 • restinerest
  Hepsini biliyodum
 • Peugeot90
  Türklere boş yere Avrupa’da barbar demiyorlar.
 • Venss
  Türk deyince, ne güzel bir şan.
 • EmirAdakul
  Eline sağlık
 • mylcky21
  Kimlermiş?
 • Hshwhsfjfjd
  Vay beaa neler varmıs
 • Bizden_Söylemesi
  Teşekkür ederim güzel bir paylaşım olmuş
 • _Centaur_
  Bilgi dolu paylaşım olmuş teşekkürler.
 • Mario45
  Çok güzel tarihi bir bence olmuş emeğinize sağlık
 • Daha Fazla (13)
YÜKLENİYOR...