Asgard'ın Thor'u: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Serein

Marvel serisinin başarısı [ve Kiss'in ünlü şarkısı ] sayesinde çoğumuz artık Vikinglerin gök gürültüsü tanrısı Thor'u [ve Kiss'in şarkısına göre rock'n' roll'u] tanıyoruz.😊

Ama İskandinav mitolojisindeki Thor'un modern pop kültürü tasviri ne kadar doğru?

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Marvel, güçlü bir çekici ve doyumsuz iştahı olan kibirli bir kahraman konusunda kesinlikle haklı olsa da ,İskandinav mitolojisinde erkeklerin koruyucusu çok daha karmaşık bir varlıktır.

Ama İskandinav mitolojisindeki Thor'un modern pop kültürü tasviri ne kadar doğru?

Thor Gerçekte Kim?

Tıpkı Marvel filmlerindeki gibi Thor, Aesir tanrılarının kralı olan Odin'in oğluydu.

Ama filmlerdekinden farklı olarak annesi Odin'in karısı Frigg değil, dünyanın vücut bulmuş hali olan dev Jord'du.

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Odin'in kendisinin de kısmen dev olabileceği düşünülürse, bu Thor'u tam kanlı bir dev olan Loki'den çok da farklı kılmaz. Ancak İskandinav mitolojisinde Loki ve Thor kardeş değillerdi , ancak Loki birçok macerasında Thor'a eşlik etti.

Thor'a genellikle gök gürültüsü tanrısı denilse de, bu aşırı basitleştirmedir. Thor'un adı gök gürültüsü anlamına gelir ve çekici Mjolnir'i her kullandığında tetiklediği gök gürültüsü ve ışıklandırmanın kesinlikle nedeni olarak kabul edilirdi [bundan biraz daha fazlası].

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Ancak bir hava tanrısı olarak Thor, gemilerini yönlendirmek için rüzgarlara güvenen Viking denizciler ve ürünlerini yetiştirmek için yağmurlara güvenen İskandinav çiftçiler tarafından da hürmet görüyordu.

Odin, Aesir tanrılarının kralı iken, Thor, Asgard'ın ve ayrıca insanlığın koruyucusuydu.

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Odin, bilgelik arayışı içinde evreni dolaşırken, Thor , devlerin kaotik güçlerine karşı Asgard ve Midgard'ı savundu ve çekiçle kafalarını ezdi.

Bu nedenle Thor, ideal Viking savaşçısı olarak temsil edildi, ancak yalnızca evrenin düzenini gücüyle korumadı. Thor ayrıca doğumlar ve evlilikler gibi önemli olayları kutsayarak sosyal düzeni korumaya çağrıldı.

İdeal Viking savaşçısı olarak Thor, etkileyici bir kızıl sakallı, iriyarı bir Viking olarak tanımlandı ve tasvir edildi.

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Filmlerde olduğu gibi gözlerinde şimşekler çaktı, yeme içmeye karşı prestijli bir iştahı vardı. Ancak Thor, soylu bir savaşçıya dair modern fikirlerimizin somutlaşmış örneğinden çok uzaktı. Çabuk öfkelenen Thor, genellikle düşüncesizce hareket ederdi ve ilişkilerinde her zaman adil değildi.

Bir hikayede tanrılar, isimsiz bir inşaatçıya Asgard'ın surlarını inşa etmek için kararlaştırılan fiyatı ödemek istemiyorlar, bu yüzden tanrılar işini sabote ediyor ve ardından Thor inşaatçıyı öldürüyor.

Başka bir hikayede, bir cüce kızının evliliği için Thor'a yaklaşır. Aynı fikirde olmak istemeyen Thor, yaklaşan şafağı unutması için cüceyi bütün gece konuşması için kandırır ve bu nedenle güneş ışığıyla taşa dönüşür.

Popülerlik

Duygusuz tarafına rağmen Thor, Vikingler arasında hala en popüler tanrıydı.

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

İskandinav mitolojisinde Thor, Asgard'ı yöneten Allfather Odin'in oğluydu. Thor, onu kızdırmaya cesaret eden devin kafatasını parçalamak için Mjolnir çekici kullanan Fırtına Tanrısıydı. Thor hakkında bildiğimiz neredeyse her şey, fiziksel olarak güçlü olan ve sadece dövüşmeyi bilen öfkeli bir tanrıydı. Ancak mitolojide Thor, kesinlikle bir Fırtına Tanrısı'ndan daha fazlasıydı.

Aile

Bereket tanrıçası olan ve güzellik ve aile sadakati açısından ideal kadını temsil ettiği anlaşılan tanrıça Sif ile evliydi.

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Mjolnir: Thor'un Çekici

Kırıcı anlamına gelen Mjolnir denilen, dağları yerle bir etme gücüne ve kesinlikle Thor'un dev düşmanlarının (çoğunun) kafataslarını ezme gücüne sahipti.

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Tıpkı filmlerdeki gibi Mjolnir de İskandinav mitolojisinin usta zanaatkarları olan cüceler tarafından yapılmıştır. Bazı yaramazlıkların ardından Loki tarafından Thor için satın alındı.

Thor, Güç ve Savaş Tanrısıydı

Thor'un bir Savaş tanrısı olması bazılarına komik gelebilir. Yine de öyleydi. Birisi İskandinav efsanesine yeterince derinden yerleşirse, sadece Odin'in savaş tanrısı değil, aynı zamanda Thor olduğunu anlayacaktır. Odin savaşta bilgeliğin ve askeri taktiklerin vücut bulmuş hali olsaydı, Thor da fiziksel gücün vücut bulmuş hali olurdu.

Gerçekten de, her zaman harika bir fiziği ve kasları olan bir adam olarak göründü. Bir çekiç kullanan Thor, düşmanların hatlarını parçalayabilirdi. Thor, Midgard Yılanı Jormungandr'ı yerden kaldıracak kadar güçlüydü.

Thor ve Jormungandr
Thor ve Jormungandr

Thor Cömertlik Tanrısıydı

Bu nokta insana gülünç bile gelebilir, çünkü insanlar Thor ile "cömertlik" arasında bir bağlantı kuramazlar. Thor her zaman bir silah kullanmak isterken nasıl cömert olabilir?

Ancak öyleydi. İskandinav mitolojisinde Thor, insanlık diyarı Midgard'a seyahat eder ve oradaki insanlara kutsamalarını sunardı. Düğün, doğum günü ve cenaze gibi resmi törenler sırasında. Bu yüzden Thor'a cömertlik tanrısı diyebiliriz.

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Thor Hakkında Mitler

Thor, birçoğu prestijli gücünü göstermek için tasarlanmış, hayatta kalan Viking hikayelerinin çoğunda yer alır.

Ancak Thor'un devler ülkesindeki maceralarının hikayesinde gösterildiği gibi, Thor İskandinav kozmosundaki en güçlü varlık değildi.

Thor, devler diyarında seyahat ederken, önce Skrymir adında bir devle karşılaşır. Bu dev o kadar güçlüdür ki Thor, devin çantasını kapatmak için kullandığı düğümleri çözemez ve uykusunda devin kafasına çekiçle vurduğunda dev uyanır ve kafasına yaprak düşüp düşmediğini sorar.

Devler ülkesinde, bu kez dev Utgarda-Loki ve halkıyla bir başka karşılaşmada, Thor'dan devasa bir kediyi yerden kaldırması istenir. Thor bunu yapamayacağını kanıtlar ve yalnızca tek bir pençeyi kaldırabilir.

Başarısızlığına öfkelenen Thor, herkesi güreşmeye davet eder ve Utgarda-Loki, tanrıyı ele geçirmek için Elli (yani yaş anlamına gelen) adlı bir kadını seçtiğinde hakarete uğrar. Ama Thor yarışmayı kaybeder. Utgarda-Loki daha sonra Thor'un kılık değiştirmiş güçlü yılan Jormungandr olduğu için kediyi kaldıramadığını ve böylesine büyük bir canavarı kaldırmanın evreni bile istikrarsızlaştırmış olabileceğini ortaya koyuyor. Benzer şekilde, güreştiği kadın da aslında zamanın kendisiydi, hiçbir varlığın yenemeyeceği bir güçtü.

Ragnarok Savaşı: Odin, Thor ve Lokinin Ölümü - Tarihi Olay
Ragnarok Savaşı: Odin, Thor ve Loki'nin Ölümü - Tarihi Olay

Thor ve Ragnarok

Thor'un devler ülkesindeki maceralarının bu hikayesi, tanrının Thor'un ölümcül düşmanı olarak tanımlanan Midgard yılanı olarak da bilinen Jormungandr ile karşılaşmalarından birini anlatıyor. İkilinin , Vikinglerin son günleri olan Ragnarok sırasında tekrar karşılaşacakları kehanet edilir.

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Tüm İskandinav tanrıları, Thor ve Jormungandr'ın karşılaşmasının kıyametin önemli bir parçası olacağı kehanetinin farkında gibi görünse de, Thor kozmosa yönelik bu riske kayıtsız kalmış gibi görünüyor.

Bir hikayede dev Hymir ile balık tutmaya gider ve devin uyarılarına rağmen Jormungandr'ın yaşadığı sularda balık tutmakta ısrar eder.

Canavarı hattında yakalayan Thor, onu yukarı çekmeye çalışır. İki karşılaşmanın feci sonuçlarından korkan Hymir hattı keser ve yılan denizin dibine geri döner.

NOT: Hymr ile Ymir anlamsal olarak ilişkilidir. Bazen "Hymir" terimini "Ymir" ile değiştirebilirsiniz, bu isimler benzerdir. Ymir ile ilgili merak ettikleriniz varsa bu bence'me gidebilirsiniz. 😉Bir Mitolojik Yaratık: Ymir

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası

Thor sırayla Hymir'i denize iter ve onu orada ölüme terk ederek uzaklaşır.

Son savaşta Thor ve Jormungandr'ın, Thor'un hayatının en zorlusu olan şiddetli bir mücadeleye gireceği söyleniyor.

Thor sonunda yılanı öldürecek olsa da, savaş sırasında Jormungandr Thor'a o kadar çok zehir püskürtecek ki, ölmeden önce sadece dokuz adım yürüyebilecek. Yılan ayrıca zehrini havaya tükürecek ve İskandinav kozmosunun dokuz dünyasını zehirleyecektir.

Böylece İskandinav kozmosunun koruyucusu Thor ve İskandinav kozmosunun kendisi birlikte ölecek.

Asgardın Thoru: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası
#istekbence #serein
Asgard'ın Thor'u: Fırtına Tanrısından Daha Fazlası
5
2
Görüşünü yaz
2Kız Görüşü
5Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşleri

 • CappuccinoGibiyiim
  Vikings dizisi izleyen bilir. Orada diyaloglar arasında çok geçer bu konuşmalar. Marvel olaya daha fantastik yaklaştığı için pek gerçekleri yansıtmıyor. Thor'un kardeşinin Loki olması gibi. Onun dışında çok güzel bir bence ellerine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Thorneux
  popüler kültürün dayattığı anlatım ile yazılı kaynakların karşılaştırılmasıyla ifade ediliş tarzı çok hoşuma gitti. biraz kısa ama çok güzel bir çalışma olmuş, beğendim. emeklerine sağlık
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

23
 • ayçisi
  Aaa en sevdiğim marvel karakterlerinden biriii başlığı görünce heyecan yaptım krkfmgmg vee çok güzel yazmışsın eline sağlıık çok severek okuduğum bir bence oldu
  • Serein

   Evet istek benceler arasındaydı. O yüzden öncelik verdim kuzum. Sevindim <3

 • Cherrytanuki
  Uzun olmuş ama okunmaya değer, uzun şeyleri okumam benim için biraz zor ama senin bencelerin sarıyor be
  • Serein

   Yaa sağ ol şekerim, artık kısa tutmaya çalışacağım. <3

 • B4şK3nTli06
  Ne bence olmuş çizgi roman gibi oku oku bitmedi baya bir uğraşı ve boş vakitini iyi değerlendirmiş 👏👏👏 Güzel tedbir ediyorum
 • CanerGök
  Güzel bir bence olmuş, hem bilgi yüklü hem eğlenceli :)
 • Haunters
  Çok güzel bence olmuş ellerine sağlık ,,
YÜKLENİYOR...