Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

bagetekmegi

İnsanlık tarihi keder, acı, hüzün, heyecan, vahşet ve nefret dolu ama tarihte yaşanan bazı olaylar insanda tuhaf bir etkisi yaratabiliyor. Gelin bu olaylardan bazılarını inceleyelim...

Elsiz Savaşçı Galvarino

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

Galvarino bir Mapuche yerlisidir, 16 yüzyılda önüne gelen her ırkı biçmeye çalışan İspanyol ordusuna esir düşer.İspanyollar Esirleri dirseklerine kadar kesmektedir.Ancak Galvarino korkusuz bir şekilde iki kolunu da uzatır ve iki elini de orada kaybeder.Daha sonra İspanyollar diğer Mapuche yerlilerine ibret olsun diye onu serbest bırakırlar.

Ancak Galvarino ne yapar? komşu kabilelerden de topladığı 1500 kişilik ordu toplar, iki eline de bıçak bağlar ve İspanyol ordusuna ibret alınacak bir hasar verir ancak Galvarino ordusu yenilir.Ama üzülmeyin ! Galvarino'dan inanılmaz derecede etkilenen Mapuche yerlileri İspanyol ordusunu feci halde kışkırtır.Artık dayanamayan İspanyol ordusu Güney Amerika topraklarını terk eder.

Antik Mısır'da Gebelik Testi

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

Mısır’da 1898 yılında Flinder Petrie adlı bilim insanının ortaya çıkarttığı bir papirüs ile 1862 yılında bulunan diğer papirüs ve son olarak 1873 yılında bulunan bir diğer papirüste gebelik, idrar hastalıkları, varisler ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer almakta.

Papirüslerde yazan bilgiye göre, kadın her sabah idrarıyla biri arpa diğeri buğday dolu torbayı sularmış.Gebelik şüphesi olmayan başka bir kadın da aynı şeyleri tekrarlıyormuş.Eğer gebelik şüphesi olan kadının çuvalları, gebelik şüphesi olmayan kadının çuvallarından önce çimlenir ise gebelik şüphesi olan kadının hamile olduğu anlaşılırmış.Bilim insanları bu eylemin %70 kadar işe yaradığını tespit etmiş.

Sakal Savaşı

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

Orta çağda Fransız Kral 7.Louis gittiği haçlı savaşından geri döner ve karısı Eleanor kocasının sakallarını kesmek ister.Ancak Louis sakalının kesilmesini reddeder, bu saçma tartışma büyüdükçe büyür ve Eleanor kocasını terk edip İngiliz Kral 2.Henry ile evlenir.Bu saçmalık 1152-1453 seneleri arasında geçen savaş zincirinin başlangıç noktası olur.Yani bu koca savaşların en temel sebebi Louis'in sakallarını kesmek istememesidir.

Futbol Savaşı

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

Üst üste hunharca oynanan futbol silsilesine benzese bile durum öyle değil, bu savaş gerçek bir savaş.El Salvador ve Honduras maçında El Salvador kaybedince bir sürü kavga çıkar.Olay bunun ile sınırlı kalmaz, çığ gibi büyüyerek 14 Haziran günü savaşa neden olur.5 gün sürer ve yaklaşık 3 bin kişi ölür.

ABD ise Ateşkes getirerek savaşı bitirir.

Dans Pandemisi

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

1518’de Strazburg'da ilginç olaylar gündeme geldi, Dans Vebası olarak da bilinen durumda 400 kişinin hiç durmadan dans etmesine ve bazılarının kalp krizi, felç ve aşırı yorgunluk yüzünden ölmesine sebep oldu.

Troffea isimli bir kadının şehrin ortasında dans etmesi ile başladı, sonra 34 kişi daha ona katıldı.En sonunda 400 kişiyi bulan bu sayı günde 15 kişiyi öldürüyordu.Doktorlar bunun doğa üstü bir şey olmadığını, yalnızca kanın sıcaklaşması yüzünden olan bir durum olduğunu söylüyorlardı.

Et Yağmuru

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

Crouch isimli bir kadın evinin verandasında sabun yaparken gökten et yağdığını fark etti.İnsanlar bunun tanrının verdiği bir işaret olduğunu söyledi.Daha sonra bilim insanları konuya dahil oldu ve bu et parçalarının karaciğer dokusu olabileceğini söyledi.Etin tadına bakabilecek kadar cesur kişiler bu etin tadının geyik, koyun veya kuzu etine benzediğini söylediler.

Araştırmalar sıklaştı, bilim adamları bunun bir bebeğin veya atın karaciğer dokusu olduğu konusunda hem fikirdi.Ancak daha sonra bu etlerin şahinlerin yediği ve daha sonra kustuğu şeyler olduğunu kabul ettiler.Aslı hala bilinmiyor.

Tabutlardaki Zil Mekanizması

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

Asıl nedeni Taphephobia isimli korkudur, bu korkuya sahip kişiler diri diri gömülmekten korkarlar.En büyük nedeni ise daha önceden bir çok kişinin canlı canlı gömülmesidir.

Mekanizma şöyle işler, ölü olduğu düşünülen kişinin tabutuna bir zil konulurmuş.Eğer kişi ölmediyse bu zili çalarmış ve görevliler onu oradan çıkarırmış.Gelişmiş olan tabutlarda ise birazcık et, biraz su, biraz da bira bulunurmuş.

Şimdilerde hala böyle bir şey olduğunu sanmıyorum, modern tıp sayesinde bir kişinin öldüğü kolayca anlaşılabiliyor.Bu tabutlar orta çağ mekanizmasıç

Amerikan Bayrağı

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

Amerikan bayrağı günümüze gelene kadar çok kez değişmiştir.Ancak günümüzde kullanılan versiyonunun hikayesi birazcık trajik.

Robert Heft isimli öğrenci ev ödevi olarak 12 buçuk saatte yeni bir bayrak yapar.Heft'in öğretmeni bayrağa "Yeteri kadar özgün değil !" der ve Heft bu ödevden B- gibi komik bir not alır.Ancak öğretmeni dalga geçerek "Yaptığın bayrak yeni bayrak olursa notunu değiştiririm" demiş.

Heft, hiç vakit kaybetmeden Ohio kongre üyesi Walter Moeller'a kendi bayrağını göndermiş, Moeller bu çocuğun hevesini çok sevmiş ve Moeller'ın çabaları sayesinde Heft'in bayrağı 4 temmuz 1960 yılında yeni Amerikan bayrağı seçilmiştir.

Bacak için Cenaze

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!

Antonio López de Santa Anna isimli Meksikalı General, savaşta kaybettiği bacağı için inanılmaz bir cenaze töreni düzenlemiştir.Üstelik bu kişi Çikleti Amerika ya Lastik niyetine satmaya çalışmış.Bir mucit ile anlaşmıştır ve ona 1 ton çiklet vermiştir.Mucit çikleti lastik yapamamış, daha sonra ise hepsini satmıştır.En sonunda çiklet çok popüler olmuştur.

Bonus Bilgiler:

- Son 3000 yılın yalnızca 240 yılı barış içinde geçmiştir

-İmparator Commodus, imparatorluktaki tüm engelli insanları Roma'ya toplayıp Collesium'da ölümüne savaştırmıştır

-1900'lü yılların başında sigara şirketleri doktorlarca önerildiklerine dair reklamlar yapmıştır.

-Tarihteki en çok ölümün olduğu 10 savaşın 7'si Çin'de gerçekleşmiştir.

--5.yüzyılda Avrupalılar hastalıklarını iyileştireceklerine inandıkları için ceset yerlerdi.

-Nike’ın logosu 35 dolara Carolyn Davidson adlı bir grafik tasarımcısı tarafından çizilmiştir.

-Viktorya döneminde, insanlar gizli gizli nefret ettikleri kişilere “Nefret Kartları” yollarlar imiş.

Bu "Bence" de bu kadardı...

Elbette kaçırdığım bir çok tarihi olay olacaktır, bunları yorumlara sizin yazmanızı rica edeceğim.Sonraki Benceler de görüşmek üzere !

Tarihteki En İlgi Çekici Olaylar!
13
4
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

413
 • Sönmez35
  Sebeş savaşı çok ilginç bir savaştır kesinlikle bunların arasında yerini almalıydı :D
 • Alduino
  Çok güzeldi emeğine sağlık
  Avusturalyaya savaş açan 2 askerin hikayesini gözlerim aradı
  • Alduino

   ya da deve kuşlarınına yenilen Avusturalya ordusunu

  • Onlar anlattıklarımın çoğundan daha tuhaf şeylermiş :) daha popüler şeylerden anlatmaya çalıştım. Ama karşıma çıksaydı dediklerini kesin yazardım buraya.

  • Alduino

   Başka zamana artik 😊

 • Suskun39
  Kendimi aksiyon filmlerinde sandım. Emeğine sağlık 🙂👍
 • Garip gelmiyor bunlar eskiden teknolojinin daha ileri olduğunu düşünüyorum
 • Miyav01
  Sakal savaşı ilginçmiş bu kadar uzatmak tuhaf mış yani gökten gelen etler de ilginç.
 • skyhan055
  Bu detaylı çalışma çok yerinde özellikle
 • Redscorpion25
  Çok ilginç şeyler..
 • Çok ilginç bilgiler
 • Meltemsavasan
  İstanbul un fethi
 • ԃαɱαTϝҽɾιT____
  Teşekkürler güzel benceydi
 • Aliistanbul3455
  Tarihii herzaman severim
 • Msk27
  Sakal savaşı ilgimi cekti bro
 • 1982yearDead
  Aferin sana güzel olmuş
 • Krakozya
  Bir kısmını ilk defa duyuyorum teşekkürler.
 • Gizli Üye
  Sakal savaşı ilgimi cekti bro
 • Gizli Üye
  Sakal savaşları ilginçmiş :)
  Tabutta zil de öyle :)
  Paylaşımın için teşekkürler, zevkle okudum hepsini
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık.
YÜKLENİYOR...