Bir Dönemin Anlamlı Bir O Kadar da Protesto Eden Şarkıları!

Bu bencemde sizlere dönemin protesto eden bir o kadar da anlamlı şarkılarından bahsedeceğim hazırsanız başlıyorum.

Mor ve Ötesi - Cambaz

Harun Tekin 'in kaleminden cambaz şarkısı. O dönem Irak`ın işgalini protesto etmek için yazılmış bir şarkıdır. Nitekim sözleri şöyledir:

Ne habersin Ne Türksün Seni Gören Yollara Dökülsün. Kul oldun köle oldun kurşun geçirmez cam oldun.

İşte burada dikkat çeken nokta ne habersin ne Türksün derken Habertürk'e gönderme yapması. Kurşun geçirmez cam ise televizyonun insanın üzerine etkilerinden bahsettiğini klibi dikkatli izleyerek anlamış oluruz. Sonra var mısın yoksun iki gözüm eminim sen yoksun. Bu sözde de televizyon izleyen insanlara karşı siz de var mısınız? Ruhunuzu ele geçirmişler manasına yorulabilir nitekim en mantıklısı. Sonraki klip de mor ve ötesi dünya yalan söylüyor hazırsanız geçelim.

Mor Ve Ötesi - Dünya Yalan Söylüyor

Bu şarkının sözleriyse şöyledir:

Hiçbir söyleme duymam anlamam. Hayat bir mucize düşer zaman zaman.Tarihin durduğu yerdeyiz şimdi... Kimler yalansız ki onlar saklayın yalandan kim ölmüş zamandan kim korkmuş dünya yalan söylüyor..

Diye devam eden şarkıda anlaşılacağı üzere şimdiki zamanı bile kapsıyor söz gelimi dünya derken farklı devletlere kast ediyor olabilir. Şu an bile aynı durum söz konusu. Hız kesmeden devam edelim. Sıradaki şarkı Mor Ve Ötesi Uyan

Mor ve Ötesi - Uyan

Uyan artık uyan uyan dostum uyan uyan artık uyan karanlık uykundan sadece renkler vardı sonra kayboldu onlar da biz nefes alamadan ah bu hayat anlamsız bir şaka herkes bunun farkında. Sen yine de oyunun sonundaydın sen uyuşuk tembel yalnızdı seeeeeeen.

Bu şarkıda da apaçık ne dediği anlaşılmaktadır. Kapitalist sistem vs. Kötü oyunlara karşı neredesin uyan diyerek dikkat çekmekte. Bundan sonraki şarkı da maNga dan bir kadın çizeceksin.

maNga - Bir Kadın Çizeceksin

Ne kadar oldu bu hayata geleli söyle ne olacaksın büyüyünce diye sorulan sorular tarih oldu ama senin kafan hala dolu işte benim, işte senin diye paylaşıyorsun bu hayatı üç kuruş sevginle.. Bak sen ne yazık ki klasik bir tablosunu dostum ne yaparsan yap boşsun tamam okumuşsun ama yetmez sadece bununla dertler bitmez çıkacaksın kabuğundan bunalımdan kurtaracaksın kendini...

Bu şarkı da günümüze yorulabilir şarkının çıkış tarihi 2004 tür günümüz 2019 hala da dinlenir. Bugünlük bu kadar olsun belki devamını da yazabilirim keyifli okumalar😊.

Bir Dönemin Anlamlı Bir O Kadar da Protesto Eden Şarkıları!
4
1
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Depaysement__
  Cambaz ve bir kadın çizeceksine bayılıyorum
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

31
 • Sevdigim sarkilar ama yine benceni okumamis gibi dinleyim😊emegine sağlık 😉
 • SAVASCI03
  guzel bir bence bence uzerine bence yavas gel be fjfjf
 • Cambaz a sasirdim sarkinin sozlerinin bu anlamlari tasidgini bilmiyordum, emegine saglik.
  • Ben de başka yerden öyle duymuştum. Teşekkürler😊

 • eyvelehuyvele
  Kartel grubunun kartel şarkısı
YÜKLENİYOR...