Aşk-ı Memnu: Dizi ve Kitap Arasındaki Farklar Nelerdir?

ağlayankızferide

Dizisi her ne kadar kitaptaki karakterleri çok iyi şekilde canlandırsa da aslında dizide kitaptan birçok konunun farklı olduğunu görebilirsiniz. Çok sevdiğim bir eser olduğu için baya dikkatimi çekti yani kitapta birçok şeyin dizideki gibi olmadığı gördüm ama oyuncuların da yeteneklerine hayran kaldım çünkü karakterleri o kadar gerçekçi oynamışlar ki tıpkı kitapta anlattıkları gibi.

Aşk-ı Memnu: Dizi ve Kitap Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk önce Bihter Behlül aşkından bahsedelim. Aslında Behlül Bihter'e aşık olduğunu sanıyor ilk başta ama aslında o da kız maceralarından birine dönüşüyor. Behlül birçok kızla maceraları olan, hatta bunların fotoğraf koleksiyonunu bile yapan bir tip, İstanbul'da çok ünlü birisi olarak geçiyor. Bihter de İstanbul'un en nefis kadını olarak. Bihter'i de elde ettikten sonra, ona asla karşı çıkmaması gibi durumlardan dolayı sıkılıyor ve artık eskisi kadar Bihter'i arzulamıyor, uğrunda çaba sarf ettiği bir kızı istemekle beraber başka maceralara yol alıyor.

Bihter aslında paragöz bir kadın. Asla Adnan'ı sevmiyor, sırf hayallerindeki lüks hayatı yaşamak adına onu kabul ediyor. Dost olarak her ne kadar Adnan beyi sevse de ona asla kalben yaklaşmıyor hatta çoğu kez odasına dahi sokmuyor, geceleri onunla kalmayı reddediyor bahaneler bularak. Adnan beyin hep aklına takılsa da bu huyları, biraz şüphe uyandırsa da Bihter'i seviyor ve katlanıyor.

Cemile aslında ne Beşir'e aşık ne de Nihal'i kıskanıyor.

Aşk-ı Memnu: Dizi ve Kitap Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aslında çocukluktan beri Beşir ve Nihal ile arkadaş olan Cemile yaşı gelince evden gelin olup gidiyor hepsi bu. Ama dizide birçok olaya imzasını atan Cemile Beşir'e aşık olarak görünüp Nihal'i kıskanan bir kinci fesat bir kız olarak gösteriliyor.

Bihter Behlül'e aşkından intihar etmiyor. Hatta o gece, her şeyin açıklandığı kabus gecesinde Behlül Nihal için evi terk ediyor, masum bir kızı öldürmek vicdanına ters geldiği için aniden bulunduğu ortamı terk ediyor, Nihal o gece her şeyi öğrendiği için bayılıp kalıyor. Babası da her şeyi öğrenince odaya, Bihter'i yanına gidiyor Bihter kapıyı açmıyor, artık bundan sonraki hayatı rezillik olacağı için alçak fena bir kadın olarak insanların dilinde dolaşacağı için ve tüm o lüks hayata elveda etmek zorunda kalacağı için kendisini silahla vuruyor.

Aşk-ı Memnu: Dizi ve Kitap Arasındaki Farklar Nelerdir?

Nihal gerçekten de hasta oluyor tüm olaylardan sonra. Evet, gerçekleri öğrendikten 3 ay sonra anca az iyileşebiliyor. Hayatında artık sadece babasını kardeşini ve evde çalışanları istiyor. Aslında Nihal asla evlenmeyi düşünen bir kız değildi, hayali tüm hayatı boyunca babasının yanında kalmak ona bakmak ve Bülent ile kalmak. Çok hassas, çocuksu narin zarif bir kız, piyanoda bir deha olarak geçen Nihal, Behlül'ü onların arasını yapmak isteyen herkese kanıp kabul etmiş olsa da, bu aldatma onu öldürebilecek derecede olmasına rağmen kurtuluyor ve asla onların adı anılmıyor ailede.

Matmazel aslında Adnan beye aşık değil, dizide hep gizliden gizliye ona aşık olduğu gösterilip sonunda kavuştuğunu görsek de kitapta aslında matmazel sadece o evde görevini son derece dürüst şekilde yapan, değerlerine son derece sadık ve daima Nihal'in iyiliğini isteyen bir hanım olarak geçiyor. Nihal'i de Behlül konusunda gizli gizli imalar ederek uyaran tek kişidir ama ne yazık ki Bihter tehlikenin farkında olup onu evden uzaklaştırmakta zorluk çekmiyor.

Peyker ve Nihat kitaptaki olaylara sadık kalmış, düzgün ahlaklı bir aile. Behlül'ün ahlaksızca tekliflerine rağmen eşine sadık kalmış ve bu pislikleri de sineye çekip kimseye de şikayet etmeksizin içinde saklamış fedakar bir kadındır. Nihat babasıyla da sorun yaşamamaktadır, en sorunsuz kişi olduğu bile denilebilir.
Behlül son derece çok fena bir çapkındır. Onun için hayat bir bahçedir ve her çiçeği koparmak gerekir diye düşünüp bunu yapmayanları ayrı ayrı sınıflandırıp, hiçbir çiçeğe dokunmadan geçen erkekleri de korkak olarak tanımlar. Biraz kız ruhundan anlayan insan sarrafı, daima dışarıdaki eğlencelere katılıp, bundan dolayı çok çevresi olup sevilen tanınan biridir. Yaptığı espriler olsun hayata dair sözleri olsun tüm İstanbul içinde dolaşır ünlü sayılabilecek bir mahluktur. Onun için, saf temiz bir çiçek bulunca tüm diğer çiçeklerin içine koymak gerekip diğerlerinden apayrı bir özen gösterilip tüm diğer çiçekleri yabana atmaktır. Ve o aradığı özel narin saf çiçek de Nihal olmaktadır geç fark etse de. Nihal onun için aradığı şiirdir. Bundan da emin olunca Nihal ile evlenmek isteyip artık eğlence hayatına diğer tüm kızları geride bırakmaya hazırdır. Nihal'e aşıktır, onunla geçirdiği her zaman içinde temiz bir şeylerin yeşerdiğini hisseder ve tam da aradığı masum saf duygulara ulaşır ve artık onu ister.

Elif diye kimse yok aslında kitapta. Sadece bir arada Bihter ile gizli ilişkisi olduğu dönemler Bihter'den sıkılır kolay kadın olduğu için ve zor bir kız ister. Aklında çok eskiden bir operada gördüğü şarkıcı aklına gelir. Bu şarkıcı genç bir kızdır, annesiyle yaşayan masum güzel bir kız. Onu gören neredeyse tüm erkekler aşık olur çünkü kız tüm bunlara rağmen kimseyi kabul etmeyen bir kızdır yani zordur. Behlül nihayet onu izlemeye gider eve de dönmez birkaç gece, Bihter de acı çekerek geçirir o geceleri. Behlül o kızla, ikna ettikten sonra, birçok gece geçirir ve onu da elde ettiği için artık ilgisini çekmez ve eve geri döner. Evet Behlül tam bir pisliktir 😂 Peyker'i de zaten öpmek ister evli olduğunu bile bile ama yüz bulamaz, ondan intikam için de bir nevi Bihter'e yaklaşır.

Aşk-ı Memnu: Dizi ve Kitap Arasındaki Farklar Nelerdir?
2
2
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Dünyayuvarlaktır26
  Çok güzel olmuş feride🤩💐
  dünyayuvarlaktır26 bunu beğendi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • lMEDUSA
  Aydınlandım resmen, çok güzel bence.😂🎯♥️
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

11
 • Creeper07_
  Eline sağlık Feride başlangıç oldu.😄
  • Başlangıç sayılırsa🤔😋

  • Creeper07_

   Ama başlıkları öyle yapma benim benceme baksana onun gibi yap.

  • Zaten telefondan zor oluyor birçok foto koyamadım falan site kapanıyor pek güzel sunum olmadı çok yazı az foto var ama paylaşmak istedim yine de... Telefonda zor oluyor bir şey yapmaya kalkıyorsun ya kapanıyor ya da başka sorun çıkıyor.

  • Hepsini Göster
 • GirlMember
  Emeğine Sağlık.
YÜKLENİYOR...