Entelektüel Nedir, Nasıl Entelektüel Olunur?

Entelektüel nedir?

Entelektüel Nedir, Nasıl Entelektüel Olunur?

Entelektüel, kendi ilgi alanıyla alakası olmayan işlerle ilgilenen kişidir. Mesela mesleği kimyacılıktır ama coğrafya ile de uğraşır. Kendi dünyasının dışıyla da ilgilenendir entelektüel. Entelektüel olmak için farklı şeyler öğrenirsin. Müzik yaparsın mesela, ciddi anlamda resim yaparsın, şiir yazmaya başlarsın. Bir kafede, bir yandan bilgisayarınız ile uğraşırken bir yandan da kahvenizi yudumlamak değildir. Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak hiç değildir. Bunları yaptığınızda entel bir birey olmuyorsunuz. Peki nasıl entel olabiliriz?

Entelektüel olmanın yolları nelerdir?

Entelektüel Nedir, Nasıl Entelektüel Olunur?

1. Yabancı Dil

Entelektüel olma anlamında en önemli adımdır yabancı dil öğrenmek. İngilizce olur, Fransızca olur, Rusça dahi olur. Fakat yabancı dil öğrenmek şarttır. Fakat neden?

Çünkü herhangi bir dili öğrendiğiniz zaman kaynak sayınız artıyor. Örneğin, İngilizce öğrendiniz. Cambridge üniversitesinin yaptığı araştırmalara ulaşma imkanınız, anlama fırsatınız oluyor. Ya da Rusça öğrendiyseniz, Dostoyevski'nin Türkçeye çevrilmemiş bir eserine erişme fırsatına sahip oluyorsunuz. Bu bağlamda yabancı dil öğrenmek önemlidir.

2. Kitap okumak

Kitap okumak, entelektüel olma çabasının en önemli aşamalarından biri. Çünkü entel insan analitik düşünce kabiliyetini iyi kullanmalı. Ve bunu sağlamanın tek yöntemi, kitap okumak. Kitap okumak, size bambaşka dünyaların kapılarını açar, hayata farklı perspektiflerden bakmanızı sağlar. Okuyun, ama her türlü kitabı okuyun. Tarihi, siyasi, roman, hikaye. Çünkü entelektüel olmak Her şey hakkında temel bilgi sahibi olmak demektir.

3. Film izlemek

Film izlemek, ufkunuzu genişletir. Olayları daha iyi tahlil etmenizi sağlar. Ya da sizin için bir motivasyon kaynağı bile olabilir filmler. Bu konuda da bencil olmayın. Tek bir oyuncuya, yönetmene takılıp kalmayın. Ama klasik, kült filmleri de izlemeyi unutmayın. Benim önerilerim; Christopher Nolan, James Cameron, Steven Spielberg, Wes Craven, Robert Zemeckis.

4. Gezmek

Müzeleri, camileri, kiliseleri, tarihi binaları gezin. Gezerken boş durmayın, o yer hakkında bir kitap da okuyun. Gezin ki farklı kültürleri görün, daha önce görmediğiniz hobiler edinin, farklı inançlar görün.

Entelektüel olmanın pek az yollarından bahsettim. Yazsaydım 15, 20 madde şüphesiz çıkardı. Ama okunabilirlik açısından sıkıntı olurdu. Belki ileride yazabilirim. Lütfen hayatınızın tadını çıkartın. Okuyun, gezin, izleyin, ve en önemlisi bunları yapabilmek için bir yabancı dil öğrenin. Hayatınızda başarılar diliyorum!

Entelektüel Nedir, Nasıl Entelektüel Olunur?
0
3
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

03
  • MagRipOgLu

    Hocam çok güzel açıklamışsın

  • Kimukin

    👍👏

  • 201465

    Eline sağlık

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...